Log in
    

Liliowa Kazalnica / Środkiem Ściany 6+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Droga Środkiem Ściany 6+ na Liliowej Kazalnicy to bardzo dobra alternatywa dla obchodzonych kilkuwyciągowych, morskoocznych dróg. Nasze warianty to połączenie dróg Mączki, Środkiem Ściany i być może Szałankiewicza co do końca nie jest jasne, bo jest to rzadko chodzony teren. Droga bardzo przyjemna, estetyczna, wyjątkowo na pierwszym wyciągu i stanowisku wymagająca asekuracja.

Fot. Sławomir Pela

Wycena: 6+

Długość:  ok. 230 metrów

Czas przejścia: 4 h

Lokacja:  Morskie Oko / Kazalnica Liliowa.

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: głównie zacięcia

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Tom 8 WC (Cubryna). Droga nr 122

Dojście

Spod schroniska w Morskim Oku około 20-25 minut.

Opis

Startujemy położonym zacięciem (zaklepana kość) do podstawy rynny zwieńczonej podłużnym blokiem („cygaro”). Rynną wprost, po czym delikatnymi progami (5+, możliwy lód) skośnie w lewo na półkę pod małą pionową ściankę(ok. 2m). Tu pierwsze stanowisko (z „czujnych” haków i frienda). O ile damy radę, można wykorzystać haki z pomarańczową pętlą (dynemą) tuż powyżej na wprost w położonym zacięciu.

Start w drugi wyciąg wspomnianym progiem (ok. 2m) po czym w lewo położonym zacięciem (4) aż za przełamanie na małe pole śnieżne. Tu stanowisko z tytanowego haka i bodajże Vki, założony maillon. (trzecie stanowisko zjazdowe).

Następnie polem śnieżnym w górę aż do jego lewego skraju, po czym wyraźnym odpęknięciem (friendy rozmiaru Camalot 2 -3) trawers w prawo skośnie w górę do początku wyraźnego zacięcia, gdzie możemy założyć stanowisko z bloku i frienda. Jeżeli nie mamy przesztywnienia na linie i zapas asekuracji to możemy pójść nim w górę na pełne maksymalne 60? metrów (nie zalecamy). Tu kluczowe trudności 6+ (M6). Na wyjściu zaklinowany głaz.

Zacięciem wychodzimy na półkę, tu dobre stanowisko (drugie zjazdowe) zaklepana Jedynka + V-ka. Stąd ostatnie 60 metrów. 4 metry w prawo, po czym rysą dokładnie na wprost, po około 15 metrach wchodzimy w trawy, nimi 35 metrów do solidnej kosówki (rep, pętla) i tutaj zjazd. Teren się kładzie, widzimy turnię zwornikową i przebijanie się przez kosówki.

Opracował: Mateusz Grobel

Zejście

Problemów ze zjazdami nie ma, zjeżdżamy w linii spadku liny. Ewentualnie na drugim zjeździe lekko w lewo, zjeżdżając do zacięcia i na pole śnieżne w środku ściany.

Sprzęt

Zestaw standardowy + Haki na pierwszy stan (Pecker bądź jedynka).

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Opracował: Mateusz Grobel

Fot. Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)