Log in
    

Jaworowy Szczyt / Filar Kely'ego V

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kele-Šuna V (czyli Filar Kely'ego) to droga na pd-zach ścianie Jaworowego Szczytu (pomiędzy Czerwonym, a Czarnym Żlebem). Ma 5 wyciągów, z których można sobie zjechać po skończeniu trudności (na Zadniej Jaworowej Baszcie) lub możemy wyjść sobie na (odległy) Jaworowy Szczyt, który należy do kultowych wierzchołków tatrzańskich. Filar Kely'ego to droga ładna i dzięki temu, że wbito tam stanowiska i kilka ringów, to ma relatywnie sensowną asekurację - nie jest to jednak sportowa droga. Zdecydowanie należy do letnich tatrzańskich klasyków i jeśli jesteśmy w okolicach Doliny Staroleśnej, to warto ją zrobić :).

Wycena: V (miejsce, głównie teren III-IV)

Asekuracja: RS2.

Długość: ~250m / 5 wyciągów

Czas przejścia: 2-4 godzin

Lokalizacja: Dolina Staroleśna / Jaworowy Szczyt

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: SW

Charakter: płyty, filary, zacięcia

Pierwsze przejście: 1951, 28 sierpnia - František Kelle i Juraj Šuna

Pierwsze przejście zimowe: ?

WHP tom 16 droga nr 2394

Dojście

Z parkingu w Starym Smokowcu możemy podjechać kolejką na Hrebieniok lub podejść tam z buta. Następnie około 2-2,5 godziny szlakiem, w miejsce będące bezpośrednio pod filarem.

Podchodzimy po piargach pod filar.

Marcin Taczała na początku drogi

Opis

1. wyciąg (~40m, III) startujemy z prawej strony, ostrogi filara. Idziemy do góry płytami (z lekkim odchyleniem w lewo). Po drodze mamy 3 spity kierunkowe. Dodam,, że czasem na drodze pojawiają się haki. Stanowisko jest na półce na połogim filarze.

Damian Pabiś na pierwszym wyciągu

2. wyciąg (~50m, V) to wspinanie mniej więcej po filarze. Jedno bardziej sprężne miejsce i wychodzimy później do stanowiska.

Połogi filar na drugim wyciągu

trudniejsze miejsce

3. wyciąg (~50m, V). Idziemy z lewej strony i musimy przejść zacięcie. Następnie z prawej strony mamy delikatnie przewieszoną ściankę. Pokonujemy ją z prawej strony (małe spadające zacięcie). Nad nim zakładamy stanowisko.

wejście w przewieszoną ściankę

4. wyciąg (~50m, IV) wspinanie mniej więcej z prawej strony Filara. Ładne płyty i depresje skalne

5. wyciąg (~40m, IV+) Tutaj mamy wspinanie blisko krawędzi filara i pod koniec (jak mamy ścianę czołową), to przewijamy się przez mały kominek i wbijamy się blisko krawędzi ściany szczytowej Zadniej Jaworowej Baszty (nie idźcie za bardzo w prawo). Stanowisko na końcu.

początek piątego wyciągu

kancik na końcu

Stąd można zjechać do podstawy ściany lub iść dalej na szczyt.

Idziemy kawałek granią i obniżamy się, przechodząc przełączkę i wbijając się w nieco kruchy teren. Widzimy wylot żlebu, który jest dość piarżysty, i najlepiej ominąć go z prawej strony.

wyjście w stronę Jaworowego

Po wyjściu w łatwiejszy teren możemy założyć stanowisko na którymś z licznych głazów i ściągamy partnera. Tu można się już rozwiązać i po piargach na Jaworowy Szczyt.

Końcówka drogi

Zejście

Zjazdami do podstawy ściany lub zejście z Jaworowego Szczytu. Zjazdy są opcją zdecydowanie wygodniejszą. Podejście na Jaworowy Szczyt jest dość żmudne, więc wiele zespołów preferuje zjazdy.

Ścieżka z wierzchołka jest momentami krucha i eksponowana, więc jeśli będzie mokro, to zjazdy są sensowniejsze

Ścieżka z Jaworowego

Sprzęt

Droga została objęta akcją "Tatry bez kladiva", czyli odpowiednikiem naszej akcji "Tatry bez młotka". na większości dróg objętych tą akcją zostały dołożone stanowiska z ringów. Obecnie na tych drogach do asekuracji wystarczą tylko kości, friendy. Haki "w większości" są niepotrzebne. Więcej o akcji na goryonline.com.

Topo

Filar Kely'ego

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)