Log in
    

Lodowa Kopa / Cesta k Slnku V

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cesta k Slnku [Droga ku Słońcu] V należy do letnich klasyków południowej strony Tatr. Moim zdaniem jest jedna z fajniejszych dróg w tych trudnościach. Lita (obite stanowiska), logiczna, z ładnymi wyciągami w pięknym otoczeniu. Z Lodowej Kopy, sprawny zespół może iść jeszcze piękną dwójkową granią na Lodowy Szczyt. Taka wycieczka to już będzie niezapomniany dzień :). Warto wziąć pod uwagę, że podejście z parkingu jest dość spore, więc sensowniej będzie nocować w schronisku niżej.

Wycena: V

Długość: ~250m

Czas przejścia: 3-4h

Lokalizacja: Dolina Pięciu Stawów Spiskich / Lodowa Kopa (po słowacku nazywa się ten szczyt Ľadový štít Malý. Uważajcie na pomyłki)

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: zacięcia, płyty, grań

Okres do wspinania: wiosna, lato, jesień

Pierwsze przejście: 1948, 15 września - J. Andráši, J. Petrlová i A. Puškáš

Pierwsze przejście zimowe: 1956, 14 kwietnia - J. Červinka i F. Pašta

WHP tom 18, droga nr 2700

Dojście

Jest dość długie (4-5 godzin z parkingu). Idziemy z Starego Smokowca na Hrebieniok, a później do Doliny Małej Zimnej Wody. Stąd w Lodową Dolinkę pod południową ścianę Lodowej Kopy. Ostatni fragment (nad stawkiem) idziemy po piargach pod ścianę. Droga startuje z wyraźnej okrągłej platformy. Z lewej strony mamy Komin Grosza, którym mogą spadać kamienie (zrzucane przez zespoły nad nami), więc uważajcie.

Podejście pod ścianę

Widoczna platforma startowa

Opis

1. wyciąg (IV), wbijamy się w prawo rysą doprowadzającą nas w skośne zacięcie . Zacięciem przechodzącym w rysę wychodzimy na dobrą półeczkę, gdzie jest stanowisko.

Początek pierwszego wyciągu

2. wyciąg (IV+) idziemy rysą w prawo, po kilku metrach odbijamy w lewo , trawersując mocno pod przewieszonymi ściankami. Stanowisko po trawersie.

Krzysiek Okoń na drugiego wyciągu

Marcin Taczała na początku drugiego wyciągu

3. wyciąg (IV+) wychodzimy w prawo, a na filarze idziemy mniej więcej w lewo. Stanowisko mamy u podstawy kominka.

Damian Pabiś na drodze

4. wyciąg (III) Idziemy kominkiem i później łatwym terenem popylamy - mniej więcej do góry. Przed nami będą widoczne przewieszki/ ścianki. Mijamy je z prawej strony (patrz zdjęcie poniżej). Następnie wychodzimy na dobrą półkę i za nią zakładamy dobre stanowisko (widoczny odpęknięty blok.

Pokazane mniej więcej jak iść najłatwiej

Stanowisko przy turniczce

5. wyciąg (IV-). Startujemy zacięciem do góry, a następnie wychodzimy w płytki, ryski. Estetyczne wspinanie i lufa pod nogami. Wychodzimy na dużą półkę i pod następną ścianą mamy stanowisko.

startowe zacięcie

Eksponowany wyciąg

6. wyciąg (V lub VI) to kluczowy wyciąg. Możemy go zrobić dwoma wariantami, oba wyglądają atrakcyjnie. Z stanowiska idziemy zacięciem do góry. W pewnym momencie możemy odbić w prawo (wariant za V). My wspinaliśmy się zacięciem za VI. Ładne wspinanie , trochę haków w trudnościach. Pod dojściu do łatwiejszego miejsca, można odbić w lewo za kant (łatwiej) lub iść jeszcze na wprost rysą. Stanowisko mamy na półce po trudnościach.

Kluczowe miejsce drogi. Krzysiek idzie wariantem za VI, oryginalny jest z prawej tą szeroką rysą

Widok na kluczowy wyciąg z góry

7. wyciąg (III) to kilkanaście metrów łatwiejszego wspinania, które wyprowadza nas na grań. Obniżamy się i możemy założyć stanowisko (z tego co pamiętam to można zrobić 2-3 trudniejsze ruchy i schodzimy w łatwiejszy teren.

Z tego miejsca mamy jeszcze sporo wspinania granią, na szczyt Lodowej Kopy. My trzymaliśmy się prawej strony grani (momentami byliśmy sporo poniżej grani), co zaowocowało tym, że mieliśmy sporo parchatego terenu. Wydaje mi się, że lepiej trzymać sie bliżej grani. Powinno być bardziej lito.

kruchy teren poniżej grani

Granią łatwo (II) już na szczyt Lodowej Kopy

Zejście

Można iść granią na Lodową Kopę lub zejść Lodową Granią do Doliny Pięciu Stawów Spisckich (WHP 2706).

Sprzęt

Lina 50m (najlepiej podwójna)

Zestaw Standardowy

Droga została objęta akcją "Tatry bez kladiva", czyli odpowiednikiem naszej akcji "Tatry bez młotka". na większości dróg objętych tą akcją zostały dołożone stanowiska z ringów. Obecnie na tych drogach do asekuracji wystarczą tylko kości, friendy. Haki "w większości" są niepotrzebne. Więcej o akcji na goryonline.com.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Droga w WHP nazywana jest Filarem Szczuki. Związane jest to z tym, że przejście całości drogi miało miejsce w 1948 roku. W 1927 (26 lipca) Jan A. Szczepański i Mieczysław Szczuka przeszli (według WHP) do grani Lodowej Kopy i prawdopodobnie zeszli. 

W 1948 roku powstał film o tej drodze "Cesta k Slnku" w reżyserii Karola Skřipskiego.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Droga ku Słońcu V / Lodowa Kopa

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)