Log in
    

Skrajna Rzeżuchowa Turnia / Cesta cez knihu V

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cesta cez knihu V na południowej ścianie Rzeżuchowych Turni, to droga warta zrobienia. Jest klasykiem, w sam raz dla początkujących taterników (którzy poradzą sobie z trudnościami piątkowymi). Są gotowe stanowiska, więc wycof w razie czego jest komfortowy. Podejście jest też relatywnie krótkie. Podsumowując: warto się zainteresować ;).

Wycena: V

Asekuracja: R1/2

Długość: ?

Czas przejścia: ?

Lokalizacja: Kieżmarska Dolina / Rzeżuchowe Turnie

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: płyty/zacięcia

Okres do wspinania: lato

Pierwsze przejście: ?

Dojście

Do schroniska w Kieżmarskiej podchodzimy w około 2,5 godziny. Stamtąd żółtym szlakiem w stronę Jagnięcego Szczytu. Ścieżka podejściowa pod Rzeżuchowe Turnie odbija jak mamy pierwszą przerwę w kosówkach, gdzie narzuca się, że będzie podejście. Na pewno nie ma przedzierania się przez kosówki ;). Droga zaczyna się mocno z prawej strony. Od schroniska to około 45 minut.

Opis

1.wyciąg (V, 30m) startujemy zacięciem, następnie przewijamy się w lewo i na dobrej półce zakładamy stanowisko (2 ringi).

2. wyciąg (IV+, 25m). Idziemy wprost do góry, przez fajną płytkę, następnie delikatnie w prawo. Wychodzimy na półkę i stoimy pod wielkim zacięciem, od którego jest nazwa drogi.

3. wyciąg Zacięciem (V, 50m) - ten wyciąg jest najciekawszy  na całej drodze :). Mamy do czynienia z fajnym, litym zacięciem (miejscami ringi). Asekuracja jest dobra. Po przejściu zacięcia możemy założyć stanowisko lub (lepiej) grzać jeszcze do góry i wyjść na przełączkę, gdzie jest gotowe stanowisko.

Z tego miejsca możemy zjechać wzdłuż linii drogi (sensowne, jeśli ktoś chce zrobić więcej dróg na tej ścianie) lub iść dalej.

4. wyciąg (50m, III+) na początku mamy delikatną płytkę, następnie idziemy po dobrze urzeźbionej skale. Mamy do przebicia się kilka pasm kosówki, Wybieramy najłatwiejsze miejsca i zbliżamy się do filaru. Można założyć stanowisko po wyjściu z kosówek, lub iść dalej na lotnej.

5. wyciąg (~60 m, II-III), łatwym terenem dochodzimy do małej turniczki, skąd możemy zjechać do żlebu lub iść dale do góry. My zjechaliśmy i miejscami stanowiska były  różne ( (haki, stare taśmy - ogólnie całkiem spoko).

Zejście

Tak jak pisałem wcześniej. Po trudnościach można zjechać w dół lub iść jeszcze 2-3 wyciągi do turniczki, skąd my robiliśmy zjazdy

Źlebem mamy kilka zjazdów (My zrobiliśmy 3-4). Stanowiska są raczej z prawej strony ściany (orograficznie).

Sprzęt

Zestaw Standardowy

Ciekawostki

Droga została objęta akcją "Tatry bez kladiva", czyli odpowiednikiem naszej akcji "Tatry bez młotka". na większości dróg objętych tą akcją zostały dołożone stanowiska z ringów. Obecnie na tych drogach do asekuracji wystarczą tylko kości, friendy. Haki "w większości" są niepotrzebne. Więcej o akcji na goryonline.com.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)