Log in
    

Jaworowa Grań

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jaworowa Grań  to boczna grań, ciągnąca się od Małego Jaworowego Szczytu do Szerokiej Przełęczy. Jej przejście będzie wspaniałą przygodą :-).

Jaworowy Mur z Doliny Jaworowej. Fot. Damian Granowski

Wycena: III

Długość:  długa :)

Czas przejścia: 6h*

Lokalizacja: Jaworowa Dolina

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: grań

Okres do wspinania: lato

Zagrożenia obiektywne: nieco krucho, grań raczej nie chodzona. Brak wody !

Pierwsze przejście (ściśle według grani): 1911, 3 czerwca - Alfréd Grósz, Tibold Kregczy i Lajos Rokfalusy

Pierwsze przejście zimowe: 1961, 12 kwietnia - Jozef Koršala, Ladislav Šedivý, Alan Štolc i Pavel Vavro

Dojście

Opis

Autorstwa Łukasza

Czas przejścia - co najmniej 6 h od Małego Jaworowego.
* Nam zajęło jakieś 6 h z hakiem od Jaworowej Przełęczy (a od Małego Jaworowego 4:30) do Szerokiej Przełęczy. Ale my sie sprawnie poruszamy bez asekuracji w takim terenie graniowym.

Opis - W WHP 15 przejście opisane bardzo dobrze i dokładnie. W skrócie grań bardzo ciekawa. Zdecydowanie dla obytych w trudniejszym terenie i sprawnie poruszających się po graniach. Asekurowanie się może znacząco wydłużyć przejście. Zjazdów nie robiliśmy nigdzie. Liny użyliśmy tylko podczas wejścia na Jaworowy Róg. WHP 15 2205 B - "Przeskoczywszy pod koniec przez rozpadlinę 1,5 metra szerokości...". Jeśli ktoś nie chce bawić się w Janosika to można tą straszliwą rozpadlinę przejść normalnie metr poniżej.

Całość grani można też bez problemu pokonać kilka metrów niżej po stronie Doliny Rówienek bez strachu i spoglądania w czeluść Doliny Jaworowej. Ale zdecydowanie lepiej trzymać się ostrza i podziwiać widok tego mroku w dole. Dodam jeszcze że jak to na nie chodzonej grani, należy iść czujnie i patrzeć na to czego się łapie. Woda dopiero po wykonaniu zadania - w potoku wypływającym z Zielonego Stawu.

Zejście

Z Szerokiej Przełęczy po bujnych trawach (jak w Krakowie zanim służby łaskawie zaczną kosić) w stronę stawu i dalej do dolnego piętra doliny. Stamtąd już wyraźną ścieżką przez pola borówek do szlaku jakieś 100-200m przed chatką.

Sprzęt

Zestaw standardowy

 

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)