Log in
    

Żabi Mnich / Grań Żabiej Lalki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grań Żabiej Lalki to piękna wycieczka, połączona z wejściem na niepowtarzalną Żabią Lalkę, będącą spiczastą turniczką dobrze widoczną z Morskiego Oka. Należy do kursowych klasyków i wbrew pozorom jest to bardziej droga wspinaczkowa niż grań, gdzie chodzi się na lotnej asekuracji. Sama grań nie kończy się na Żabiej Lalce, lecz można ją iść dalej do Żabiego Mnicha.

Wycena: IV+

Asekuracja: R1

Długość: 150-200 metrów

Czas przejścia: około 3 godzin

Lokalizacja: Morskie Oko / Żabi Mnich

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: grań, zacięcia, kominy, trawersy

Okres do wspinania: lato, jesień

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

WHP 7, droga nr 1147

WC tom 7, droga nr 72

Dojście

Na Grań Żabiej Lalki podejście jest trochę bardziej skomplikowane niż na Mnicha. Można podejść na dwa sposoby: Przez Mokrą Wantę lub ścieżką na Białczańską Przełęcz Wyżnią. Tutaj omówię tą drugą, bo jest ona również najsensowniejsza pod względem zejścia.

Jest kilka eksponowanych (skalnych) fragmentów, które mogą być nieprzyjemne na mokro,. Można użyć wtedy liny.

Z schroniska podchodzimy sobie czerwonym szlakiem na Rysy. Odbijamy z niego nad Czarnym Stawem. Nikła ścieżka znajduje się przy żlebie spadającym z Wyżniej Białczańskiej Przełęczy (tą samą podchodzi się pod Kopę Spadową). Ścieżka zaczyna się z lewej strony Kopy Spadowej. Przekraczamy potok i idziemy nią około 45 minut pod ścianę.

Po drodze mamy jeden kilkunastometrowy uskok, który na mokro bywa nieprzyjemny. Póżniej mamy jeszcze jeden skalny fragment, który tzrzeba przejść z lewej strony. Podchhodzimy pod rozwidlenie ścieżek (mniej więcej w połowie). W lewo mamy ścieżkę prowadzącą pod zachodnią ścianę Żabiego Mnicha. My odbijamy w prawo, przez mały żlebik.

Następnie trzymamy się ścieżki. W pewnym momencie będziemy przechodzić z lewej strony potoku, eksponowanym tarasem. Następnie idziemy w prawo i ścieżką do miejsca, w którym możemy przejść pod żlebik spadający z Wyżniej Lalkowej Szczerbiny. Żlebikiem do góry (miejsca za I), wychodzimy na WLSz.

Można dotrzeć tam również od drugiej strony (spod Lalkowego Muru). Jest nieco trudniej (miejsca za II), Trochę kruszyzny i rzęchu. Może być różnie, szczególnie na mokro.

Opis

1. wyciąg (55m, IV) Startujemy przez pierwszy prożek i odbijamy od razu w prawo, tak aby wejść z prawej strony w zacięcie. Nim do góry około 30 metrów na balkon, gdzie można założyć wygodne stanowisko. Ten wyciąg można iść również wariantem z lewej strony, ,le jest trudniej. W razie czego można jeszcze założyć stanowisko w połowie zacięcia (wygodna półka), ale to w razie przesztywnienia liny (wtedy wyciąg ma ok. 30m).

2.wyciąg (30m, I), przewijamy się w lewo i wychodzimy na Lalkową Kazalnicę. Idziemy kilkanaście metrów pod wystający filar. Z prawej strony mamy podrywający się teren.
Mamy tam spita, którego możemy wykorzystać do budowy stanowiska.

3.wyciąg (25m, IV) Idziemy ścianką do góry lekko w lewo. Następnie przewijamy się w prawo na małą półkę i delikatnie w lewo. Pokonujemy delikatnie przewieszoną ściankę i wychodzimy na czubek turniczki. Za nią jest dobra półka, gdzie możey założyć stanowisko.
Sprawny zespół może połączyć drugi i trzeci wyciąg. Musi jednak uważać na przesztywnienie liny, które może być spore.

4. wyciąg (30m, IV) Idziemy półką w prawo i szeroką rysą skośnie do góry. Gdy się kończy to odbijamy w prawo i najłatwiejszym terenem na wierzchołek Żabiej Lalki. Jest tam stałe stanowisko na samym czubku.
Inny wariantem jest Rysa Kozika. Statrujemy z półki w lewo (lepiej założyć niżej stanowisko). Szóstkowa rysa, bardzo estetyczna, warta jest zrobienia!
Z wierzchołka mamy 25 metrowy zjazd na Przełączkę pod Żabią Lalką. W praktyce dojeżdżamy do tego miejsca i podchodzimy 10 metrów pod kolejną ścianę, gdzie znajdziemy stanowisko.

5. wyciąg (~30-40m, IV) Trawersujemy w prawo na dobre trawiaste półki (w razie czego można tu przenieść stanowisko). Następnie odbijamy w lewo, do zacięcia, które przechodzi w komin. Wychodzimy na dobrą półkę, gdzie można założyć stanowisko.

6. wyciąg (50m, V). Startujemy od razu trudną ścianką, a po jej pokonaniu wchodzimy już w teren z dużymi blokami. Staramy się iść najłatwiejszym terenem, który wyprowadzi nas na wierzchołek Niżniego Żabiego Mnicha. Możemy tam założyć stanowisko i ściągnąć partnera.

10 metrów dalej mamy stanowisko z łańcucha, którym możemy zjechać na Żabią Szczerbę, lud do ścieżki na Białczańską Przełęcz Wyżnią. Również można zjechać tutaj zachodnią ścianą Żabiego Mnicha.

7. wyciąg (~50m, II-III). W miarę łatwym terenem idziemy na wierzchołek Żabiego Mnicha.

Zejście

Jest kilka opcji w zależności, gdzie będziemy kończyli. 

Z Niżniego Żabiego Mnicha 50 metrowym zjazdem docieramy na półkę (uwaga na spadające kamienie, przy ściąganiu liny), skąd eksponowaną ścieżką dochodzimy do ścieżki z BPW.

Jeśli idziemy na samego Żabiego Mnicha, to później mamy teren zejściowy za około II, którym docieramy na Białczańską Przełęcz Wyżnią.

Schodzimy tą samą ścieżką, co podchodziliśmy. Na co warto zwrócić uwagę, to skalny prożek, który jeśli jest mokry, to nie poleca się nim schodzić na żywca. Najbardziej sensowną opcją wtedy jest zjazd z ringów, które są powyżej progu. My tam zjeżdżamy zazwyczaj na linie podwójnej 60m, ale 50 metrów też powinno styknąć (tu nie jestem pewny?).

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)