Logo

Skoruszowy Mnich / Północny Filar V [4]

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Północny Filar  V [4] Skoruszowego Mnicha to linia pokonana po raz pierwszy przez Władysława Cywińskiego i Jacka Bilskiego (V). Skoruszowy Mnich (Skoruší mních, ok. 1770 m) to turnia w masywie Młynarza, odwiedzana rzadko, leżąca na pn.-wsch. i poniżej wyższego o ponad 200 m Małego Młynarza.

Wycena: V [4]

Długość:  ?

Czas przejścia: ?

Lokacja:  Młynarz

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: ?

Charakter: ?

Okres do wspinania: ?

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?, Władysław Cywiński i Jacek Bilski

Pierwsze przejście zimowe: prawdopodobnie grudzień 2014 - Łukasz Buławka, Jakub Ćwiąkała i Grzegorz Folta

Dojście

cytat autorstwa Grześka Folty (źródło)

Latem droga latem przypadnie do gustu wyłącznie koneserom.Inaczej jest zimą, kiedy dzięki niskiej wysokości bezwzględnej oraz urwistości formacji oferuje ona sporo trawkowo-skalnego wspinania o niewygórowanych trudnościach, co ważne „nieurozmaicanego” kosówkami. Oryginalny opis autorów zamieszczony w VI tomie przewodnika szczegółowego po Tatrach Władysława Cywińskiego w pełni oddaje jej przebieg. Głównym problemem może być jednak samo dotarcie pod ścianę, a przede wszystkim zejście ze szczytu.

Najbliżej jest wprost z dna Doliny Białej Wody, jednak „urwiskowe młynarzowe lasy” mogą niejednego wprawić w zakłopotanie i skutecznie uniemożliwić wspinanie, w szczególności, że pod ścianę z dna doliny jest prawie 500 metrów przewyższenia. Sporo prostsze orientacyjnie, choć dużo bardziej okrężne, jest podejście od zachodu przez Wyżnią Skoruszową Przełęcz. Wymaga ono jednak niebezpiecznych trawersów przez Skoruszową Ławkę i Skoruszowy Kocioł.

Jeszcze ciekawszym problemem jest powrót z wierzchołka. Najłatwiejsza z orientacyjnego punktu widzenia droga zejściowa prowadzi przez wierzchołek Małego Młynarza, ale wiąże się z nią pokonanie w górę Jarząbkowego Grzbietu, czyli miejscami dwójkowej grani o 250-metrowej deniwelacji, większej niż właściwa droga na północnym filarze Skoruszowego Mnicha. Zejście pod ścianę możliwe jest natomiast bez zjazdów na dwa sposoby, zarówno przez Niżnią, jak i Wyżnią Jarząbkową Szczerbinę, jednakże oba te warianty wymagają poruszania się po urywających się śniegach przy umiarkowanych możliwościach asekuracyjnych.

Jak widać logistyka, trudniejsza w moim subiektywnym odczuciu od sąsiedniego Małego Młynarza, jest tu kluczowa. My wykorzystaliśmy bardzo mroźny i mało śnieżny okres, dzięki czemu podeszliśmy pod ścianę wprost od dołu ze Skoruszowego Żlebu, a schodziliśmy przez Wyżnią Jarząbkową Szczerbinę, Skoruszowy Kocioł i na końcu po własnych śladach wspomnianym żlebem.

Opis

Nikt jesze nie dodał opisu. Możesz być pierwszy!

Zejście

Patrz cytat Grześka Folty

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski