Log in
    

Mur Hrubego / Zadnia Garajowa Turnia / Środkiem ściany czołowej pn.-wsch. Filara V

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

24 listopada wraz z Przemkiem Cholewą (TOPR) zafundowaliśmy sobie piękną alpejską turę w Tatrach na Zadnią Garajową Turnię (droga nr 131 Środkiem ściany czołowej pn.-wsch. Filara V) na Murze Hrubego.

[przyp dg - Tak swoją drogą, to film z przejścia tej drogi (latem) zamieścił swego czasu Kacper Tekieli. Polecam w ramach uzupełniania sobie zobaczyć: Płn-wsch. Filar, środkiem ściany czołowej]

memek zadnia garajowa turnia

Fot. Przemek Cholewa

Wystartowaliśmy z Trzech źródeł czas podejścia pod ścianę 3h mieliśmy idealne warunki żadnego torowania. W ścianie głównie poruszaliśmy się na lotnej asekuracji tylko kilka miejsc zrobiliśmy na sztywno. Ważna uwaga dla osób chcących przejść tą piękną turę. W górnej części przed płytami trzeba odbić w prawo po polach śnieżnych. My urobiliśmy jeszcze ze 100 m do góry co skończyło się zapychem brakiem miejsca na stan, ze wspinaniem się do zęba skalnego i zjazdem na śniegi.

zadnia garajowa turnia srodek

Fot. Tomasz Ostasz

W ten sposób straciliśmy 2 godziny następnie trawers w prawo a potem oczywistymi formacjami na szczyt. Nam droga zajęła 10 godzina ale przy betonach i sprawnym zespole da się wykręcić 6 godzin.

zadnia garajowa turnia wspinanie

Fot. Tomasz Ostasz

Całą akcję rozłożyliśmy na trzy dni aby poczuć urok tego odosobnionego miejsca i złapać tatrzańskiej metafizyki ;). Nasza strategia to wolno na podejściu i zejściu a petarda w ścianie. Dzięki czemu mieliśmy urokliwy biwak zaraz pod szczytem z pięknym zachodem i wschodem słońca.

zadnia garajowa turnia srodkiem

Fot. Tomasz Ostasz

Zejście z Zadniej Garajowej Turni jest banalne lecimy w dół po śniegach jak puszcza. Trzeba wykonać tylko jeden zjazd 20 m. Zostawiliśmy repa na zębie skalny myślę że będzie łatwy do znalezienia.

zadnia garajowa turnia mur hrubego

Wspomniany wyżej ząb skalny. Fot. Tomasz Ostasz

wspinanie na zadniej garajowej turni

Nienajgorszy widok na Krywań. Fot. Tomasz Ostasz

Z taternickim
Tomasz Ostasz RKW