Log in
    

Mały Młynarz / Korosadowicz V

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Droga Korosadowicza V [M6] na północno-wschodniej ścianie Małego Młynarza to pierwsza droga w głównym spiętrzeniu ściany (oprócz niej znane są Sprężyna i Kurtykówka). Zimą, droga to piękna i urozmaicona: kominki, trawersy, zacięcia, przewieszki, trochę lodu oraz ekspozycja jak na piątkową drogę, naprawdę spora! Widokowo wspaniała!

 bartek stoch michna korosadowicz maly mlynarz2

Bartek Stoch-Michna na kluczowym wyciągu. Fot. Rafał Mikler

Okres dozwolony do wspinania przez TANAP, gdyż można sie tylko tam wspinać zimą i do tego z nielogicznym zejściem przez Młynarzową Przełęcz " od 21.decembra do 20.marca so zostupom cez Mlynárovo sedlo" Takie przepisy...

Wycena: V

Długość:  ?

Czas przejścia: ok. 4 godz. 

Lokalizacja:  Mały Młynarz

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NE

Charakter: płyty, zacięcia, kominy, depresje

Okres do wspinania: lato, zima

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1935, 26 lipca - Z. Korosadowicz, J. W. Żuławski

Pierwsze przejście zimowe: 1960, 14 marca - Jan Mostowski, Maciej Popko

WHP tom. 7. Droga nr 1099

WC tom. 6 droga nr 152 (jest opis Kurczaba, ale faktycznie jest to opis Misiurewicza, Cywka musiał go przekopiować z albumo- przewodnika Najpiękniejszych Szczytów Tatrzańskich Kurczaba)

Dojście

ok. 3-4 godziny

 

Opis

W sobotę z Bartkiem Stochem-Michną (obaj z TOPR) udaliśmy się na Małego Młynarza aby zrobić drogę Korosadowicza ( Z. Korosadowicz - J.W.Żuławski 26.07.1935, I zimowe J.Mostowski - M Popko 14.03.1960 ) Zimą, droga to piękna i urozmaicona: kominki, trawersy, zacięcia, przewieszki, trochę lodu oraz ekspozycja jak na piątkową drogę, naprawdę spora! Widokowo wspaniała!

stary hak korosadowicz maly mlynarz

Zabytek klasy 0. Fot. Bartek Stoch-Michna

"Korosad" przeszedł urwisko w ramach zakładu z J.A.Szczepańskim, wielkim miłośnikiem masywu Młynarza, który twierdził, że ściana nie puści, Korosadowicz był innego zdania. "Jaszcz" oczywiście przegrał.

Opis oryginalny, najtrudniejszej części jest dość zagmatwany i ciężki do weryfikacji w terenie, również późniejszy P. Misiurewicza (3 przejście z J. Kurczabem 1959 r.) z Taternika 2/1961 nie wyjaśnia wszystkiego, ale jest dość intuicyjnie.

Jeśli chodzi o trudności, to zimą nie jest tam łatwo, bardziej się zmęczyliśmy niż na niektórych "morskoocznych" siódemkach ( być może jest łatwiejszy wariant lawirujący) 
Warunki świetne, prócz traw, które były jak beton oraz verglasu poniżej czarnej nyży. Asekuracja dobra, jeśli szczeliny nie zaleje lodem. Zostawiliśmy jedynkę na najtrudniejszym wyciągu.

bartek stoch michna korosadowicz maly mlynarz

Kluczowy wyciąg. Fot. Rafał Mikler

Drogę zrobiliśmy zimowo-klasycznie w 9 g 20 min. W 2004 robiłem ją latem. Zamieszczam autorski schemat naszego przejścia - wyceny subiektywne w skali zimowo-tatrzańskiej.

bartek stoch michna zaciecie korosadowicz maly mlynarz

Czarna Załupka. Fot. Rafał Mikler

Przyp dg - Dorzucam jeszcze opis Marcina Księżaka, który umieścił na wspinanie.pl

Droga biegnie ewidentną formacją. Pierwsze dwa wyciągi są dość proste. Kolejne dwa wchodzą w główne spiętrzenie ściany. Intuicyjnie wybieramy przebieg drogi. Ma to szczególnie znaczenie na czwartym wyciągu, gdzie delikatnie lawirując oceniliśmy trudności  na M5+. Idąc wprost, jak sugerują haki, może być o stopień trudniej.

Następnie weszliśmy do łatwego żlebu śnieżnego, nad którym górował olbrzymi komin. Wchodząc do komina zauważyłem możliwość odbicia w łatwiejszy teren po lewej. Nie mając     schematu nie wiedziałem, gdzie iść. W końcu naparłem wprost. Kolejne metry w kominie okazały się całkiem wymagające. Z początku było dość szeroko, jednak im wyżej komin  zwężał się tak, że trzeba było wyjść na zewnątrz. Czas płynął, nawet nie zauważyłem, kiedy zapadła ciemność. Ostatnie metry pokonałem „na ślepo”, ponieważ moja czołówka została na dolnym stanie. Najgorzej było z zakładaniem po omacku asekuracji w dnie komina, którego wnętrze jest zmurszałe. Po 50 metrach walki wyszedłem do śnieżnego zacięcia, żlebiku. Zrobienie stanu w tych warunkach zajęło mi trochę czasu. Kolejnym łatwym wyciągiem skończyliśmy drogę.

Po powrocie okazało się, że zrobiliśmy nowy wariant na ścianie wprost przez komin, i że było to pierwsze przejście Drogi Korosadowicza w stylu zimowo – klasycznym (M6). [przyp dg - niekoniecznie. warto przejrzeć dyskusję na forum wspinanie.pl pod art. z przejścia]

Trudności komina oceniam na M6. Polecam jego pokonywanie, ponieważ dopełnia on całokształtu drogi, powoduje że staje się ona ciekawsza wspinaczkowo. Nadmienię jeszcze, że na całej długości Korosada asekuracja bywa wymagająca.

Zejście

Ze szczytu Małego Młynarza do Żabiej Białczańskiej Doliny, a stamtąd do Doliny Białej Wody.

Sprzęt

Zestaw standardowy. Dodatkowo ze sprzętu warto zabrać Cama 3 BD, my nie mieliśmy, dało się z 2 BD , ale z 3ką byłaby o wiele lepsza asekuracja.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

"Korosad" przeszedł urwisko w ramach zakładu z J.A.Szczepańskim, wielkim miłośnikiem masywu Młynarza, który twierdził, że ściana nie puści, Korosadowicz był innego zdania. "Jaszcz" oczywiście przegrał.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Korosadowicz na Małym Młynarz
 
Górna część drogi Korosadowicza. Wyceny w skali zimowo-tatrzańskiej. Rys. Rafał Mikler
 
Dolna część Korosadowicza na Małym Młynarzu
 
Dolna część drogi Korosadowicza. Wyceny w skali zimowo-tatrzańskiej. Rys. Rafał Mikler
Dolna część Drogi Korosadowicza na Małym Młynarzu
Dolna część. Fot. i Oprac. Rafał Mikler

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)