Logo

Czołówka MSW / Psia Krewka VI/VI+ [7+z]

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Psia Krewka VI/VI+ [7+z] to ciekawa średnio-trudna droga na Czołówce MSW. 5 wyciągów, gdzie właściwie na każdym wyciągu będziemy mieli wspinanie. Ogólnie ciekawa droga na zimę. Kluczowy wyciąg jest bardzo estetyczny. Według mnie ładniejsze wspinanie niż Starek-Uchmański. Dół to delikatna dupotłucznia po trawach. Odległości między przelotami mogą być spore, więc rozważnie wybierajcie się na tą drogę

Wycena: VI/VI+ [7+z]

Asekuracja: R2/3

Długość:  ~180 m / 5 wyciągów

Czas przejścia: ~5 godzin

Lokalizacja:  Morskie Oko / Czołówka MSW

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: trawki, zacięcia, rysy, przewieszki

Okres do wspinania: lato/zima

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1985, 26 sierpnia - Jan Hobrzański i Artur Sułowski

Pierwsze przejście zimowe: 1987, 10 lutego - Marek Koszelak i Janusz Ryszewski. 12 godzin

Pierwsze samotne przejście zimowe: 1999, 22 stycznia - Marcin Michałek

Pierwsze zimowoklasyczne przejście: 2007, 11 stycznia - Maciej Ciesielski i Jan Kuczera. FL (OS na wszystkich wyciągach oprócz czwartego).

Droga nr 28 (przewodnik WC, tom - Mięguszowiecki Szczyt Wielki) 

Dojście

 

Widok na północną ścianę MSW z Morskiego Oka. Fot. Damian Granowski

Fototopo Czołówki Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego

Czołówka MSW. Fot. Damian Granowski

Bardzo proste. Ze schroniska czerwonym szlakiem, do rozejścia przy szlaku na Rysy. Następnie piargami do góry. Łącznie około godziny z schroniska 

 

Opis

Pierwszy wyciąg (wymagająca asekuracja)~ ok 45-50 metrów to połączenie dwóch pierwszych wyciągów (według plakatu Mastertopo Grzegorza Głazka). Tamże pierwszy jest dość mocno podsypany i z 30 metrów robi się 10-15 metrów.

Startujemy trawkami i podchodzimy pod pierwszą ściankę, gdzie czeka nas estetyczna rysa (uwaga na miejscami kruche bloki). Nią do góry (ok. 5z), następnie trawkami na półkę, gdzie czeka nas czujna płytka za V+ (ok. 5/5+z). Płyta doprowadza nas do trawiastej półki, gdzie zakładamy stanowisko.

adam-nawrocki-koncowka-pierwszego-wyciagu.jpg

Adam Nawrocki na końcówce pierwszego wyciągu

Drugi wyciąg (wymagająca asekuracja) (~40 m) to wspin za IV w zacięciu po odpękniętym bloku. Po wyjściu na niego trawersujemy w lewo do kolejnego dużego bloku, który wygląda jakby miał spaść. Z tego bloku odbijamy w prawo do płyty z kępkami trawy. Nią do góry (miejsce za V [5z]). Następnie trawiastym zacięciem wychodzimy na trawiastą półę. Trawersujemy na jej lewy skraj i zakładamy stanowisko w rysie (uwaga na kruche bloki).

psia-krewka-trawki.jpg

Końcówka drugiego wyciągu

psia-krewka-piekne-rysy.jpg

Kluczowy wyciąg widziany ze stanowiska na Starku-Uchmańskim. Fot. Jakub Salander

Trzeci (kluczowy) wyciąg (~35 m) to naprawdę estetyczne wspinanie z dobrą asekuracją. Startujemy wprost do góry rysą (trudniej), lub obchodzimy trudności z lewej. Następnie zacięciem prosto w górę do stałych haków (V-ka i jedynka) z pętlami. Tutaj trawersujemy w lewo do zacięcia z szerokimi rysami.

Zacięciem do góry i wychodzimy na półkę (z lewej blok z pętlą). Tam zakładamy stanowisko (z prawej gotowe (stare haki i spit), ale niewygodne. Lepiej samemu zbudować coś wygodniejszego w zacięciu.

widok-na-kluczowy-wyciag-psia-krewka.jpg

Kluczowy wyciąg widziany z góry

Czwarty wyciąg (~35 m) to rozgrzewkowe zacięcie za ok. 5z, a następnie przewieszona ścianka z rysą za 6z . Następnie wychodzimy w delikatny połóg i przez kolejną łatwiejszą ściankę wychodzimy na trawiastą półkę i mamy tam stanowisko na ściance (wspólne z Starek-Uchmański), wyposażone w ringa i stałego haka.

(przyp. DG w 2021r. kilka osób zasugerowało mi, że przewieszona ścianka z rysą i przejście w połóg było najtrudniejszą częścią drogi! Uważajcie tam)

Piąty wyciąg (~25 m) to trawers w lewo po dudniących blokach na półkę, skąd wbijamy się w zacięcie za zimowe 5z. Zacięciem do góry i tuż po wyjściu z zacięcia mamy stanowisko zjazdowe (łańcuch + kolucho). Znajduje się ono dosłownie metr od wyjścia z zacięcia, więc jeśli nie będzie go widać to może być pod śniegiem.

ostatni-wyciag-psia-krewka-starek.jpg

Przemek Mlonek na ostatnich metrach drogi

Zejście

Zjazdy w dół, drogą Greystone. Można wykonać tylko 3 zjazdy. Pierwszy 60 metrów do stanowiska na dużych półkach (obok trójkątnego okapu z Szarego Zacięcia). Drugi zjazd na kolejną dużą półkę i ostatni na ziemię. 

Sprzęt

Zestaw standardowy

Warto mieć 3-4 igły/buldogi do traw. Kilka cienkich haków również.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Fragment z podsumowania zimowego na wspinanie.pl nt. pierwszego klasycznego przejścia Psiej Krewki:

Tego samego dnia, na Czołówce Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, działał zespół w składzie Jasiek Kuczera i Maciek Ciesielski. Udało nam się przejść w stylu OS (czwarty wyciąg flashem po zmianie prowadzącego) drogę Psia Krewka.

Linia ta doczekała się dotychczas dwóch przejść zimowo-klasycznych obu w stylu AF. Pierwsze za sprawą zespołu Piotrek SztabaMarcin Księżak Paweł Kopta (patrz news),  przez Piotrka Sztabę i Wojtka Kozuba.

Psia Krewka jest niewątpliwie piękna i wymagająca. Jednak tylko dwa pierwsze wyciągi, o trudnościach 6+ i 6- (nasza propozycja) i wymagającej asekuracji, mają charakter mikstowy (dużo trawy). Pozostałe dwa wyciągi o trudnościach 7+ i 7 (nasza propozycja) mają charakter typowo drytoolingowy (czytaj: są typowo skalne i jako takie często odwiedzane latem). Podobnie wygląda sytuacja na odhaczonej ostatnio drodze Szare Zacięcie. Jest to informacja dla tych wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z klasyka zimową, być może warto wybrać na swój cel drogi lub kombinacje mające bardziej zimowy charakter.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo 

Czołówka MSW - wybrane drogi zimowe

Fototopo wybranych dróg zimowych na Czołówce MSW. Opr. Damian Granowski

 

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski