Log in
    

Liliowa Kazalnica / Via Pinus 6

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Via Pinus 6  na Liliowej Kazalnicy to krótka droga o niewygórowanych trudnościach. Mimo tego może być ciekawą propozycją na dzień niepogody (lub restu), gdy na większych ścianach nie ma sensu działać.  

Wycena: 6 oryg [V A1 T5]

Długość:  ok 200 metrów

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokalizacja:  Morskie Oko / Liliowa Kazalnica

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: trawki / kosówki / zacięcia / trawersy / lód

Okres do wspinania: Zima

Zagrożenia obiektywne: Lawiny na zejściu 

Pierwsze przejście: 2004, 1 marca - Maciej Sokołowski i Jarosław Żurawski. 13h 

Pierwsze przejście zimowoklasyczne: 2004, marzec - Jarek Kamer i Wojciech Ryczer

Plakat "Mięguszowieckie i Cubryna" - Mastertopo Grzegorz Głazek

Dojście

Najlepiej iść żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu. Na wysokości Liliowej Kazalnicy schodzimy w dół i podchodzimy pod ścianę. Około 45 minut.

Opis

via-pinus-start-drogi.jpg

Start drogi. Fot. Damian Granowski

Pierwszy wyciąg (~45m) to łatwe wspinanie w kosówkach. Wychodzimy na dużą półkę (z prawej strony na ściance rośnie limba). Zakładamy stanowisko

Drugi wyciąg (~30m) to zaciątkiem do limby, a następnie przez kosówki, pole śnieżne pod spiętrzenie skalne. Zakładamy stanowisko z prawej strony (dobra rysa na cama #2 i kostki.

Trzeci wyciąg (~40m)wygląda na trudny z początku, lecz jak tylko podejdziemy pod ścianę z prawej strony to okaże się, że mamy do czynienia z łatwą załupą za (II-III). My mieliśmy na niej śnieg i lód. W gorszych warunkach może być trudniej. na jej końcu znajduje się rysa (stały hak). Następnie trawers w lewo, gdzie dochodzimy do Okapu Mączki. Tutaj mamy kluczowe trudności drogi, które oscylują tak wokół 5+/6 zimowego, według mnie.

start-kluczowego-wyciagu-via-pinus-kazalnica-liliowa.jpg

Start kluczowego wyciągu. Fot. Bartłomiej Szeliga

Niestety w trudnościach jest mały "telewizor", który nieco przeszkadza (próbowaliśmy go zrzucić) podczas wspinania. Nie trzeba korzystać z niego (aczkolwiek pomaga). Potencjalnie lot mógłby skończyć się zahaczeniem liną o niego, co może być nieprzyjemne. Asekuracja w tym miejscu też nie należy do najlepszych, więc czujnie :). Dochodzimy do końca Okapu Mączki i kilka metrów wyżej w zacięciu zakładamy stanowisko (w skośnym okapie).

Wydaje mi się, że można by połączyć drugi wyciąg z połową trzeciego (do rysy z stałym hakiem, na końcu załupy). Dzięki temu będziemy mieli długi wyciąg i nie dopuścimy do przesztywnienia liny w kluczowym miejscu.

Czwarty wyciąg (~45m) biegnie w lewo, a następnie do zacięcia po lewej stronie, w którym napotkaliśmy całkiem niezły alpejski lód (ok. WI3 i firn :-).  Wychodzimy na pole śnieżne i na ściance po prawej stronie zakładamy stanowisko.

via-pinus-ostatni-wyciag.jpg

Ostatni wyciąg można sobie utrudnić ścianką lodową. Fot. Bartłomiej Szeliga

Piąty wyciąg (~80m) biegnie w lewo do śnieżnego zacięcia lub lodowej ścianki za ok. WI3. Za przełamaniem teren się kładzie i na lotnej asekuracji dochodzimy do szczytu Liliowej Kazalnicy.

Na ściance (na lewo od dużego głazu) znajduje się stanowisko zjazdowe (2 haki, stały HMS).

Zejście

Robimy jeden 40 metrowy zjazd do pól śnieżnych. Narzuca się, aby iść prosto w dół, ale tam jest podcięty żleb. Idziemy więc poziomo w stronę Żlebu Szulakiewicza, którym schodzimy w dół do Mnichowego Żlebu. Przy dużym zagrożeniu lawinowym lepiej iść na lotnej (da się przyasekurować ze skał wyżej i już bezpośrednio w Mnichowym Żlebie).

zjazdy-liliowa-kazalnica.jpg

Sprzęt

Zestaw standardowy. Warto mieć 3 igły/buldogi.

Topo

 

droga-maczki-fototopo-liliowa-kazalnica-male.jpg

Fototopo, po kliknięciu większe

 

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)