Log in
    

Zasłonista Turnia / Depresja Sawickiego IV [M4+ WI3]

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Depresja Sawickiego IV [M4+ WI3] to zimowa droga na Zasłonistej Turni (Vežou Železnej brány), a właściwie to wielki żleb (na Zasłonistą Ławkę) przecinający ścianę Zasłonistej Turni i Kaczego Mnicha. W dobrych warunkach prawdopodobnie oferuje łażenie po śniegu na lotnej i 4 mikstowe wyciągi. Warta rozważenia alpiniada do zrobienia z nartami na plecach. 

Wycena: IV [zimowo M4+ WI3]. Dodam, że podczas naszego przejścia, nie było zbyt dużo lodu (1/4 progów była wylodzona)i zastane trudności były w okolicach WI2 M4+. W dobrych warunkach powinno być WI3.

Długość:  ~400 metrów

Czas przejścia: 1-4 godzin

Lokalizacja:  Dolina Białej Wody / Zasłonista Turnia (Vežou Železnej brány)

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: śnieg / lód / mikst. Raczej droga o charakterze alpejskim

Okres do wspinania: zima, wiosna

Zagrożenia obiektywne: lawiny

Pierwsze przejście: 1930, 19 (17?) lipca - Jan Sawicki i Karol Zając

Pierwsze przejście zimowe: 1955, 23 marca - J. Albert, Ema Formanová, J. Krejný, J. Polášek, M. Tichák, V. Zatloukal

WHP tom X, droga nr 1444

WC tom 17, droga nr 99

Widok z drugiego progu

Dojście

Łatwo nie ma :). Obie opcje są dość długie i warto rozważyć wzięcie nart skiturowych (lub biegówek w przypadku Białej Wody).

Z Łysej Polany

Niebieskim szlakiem nad próg Kaczego Stawu, skąd prosto pod ścianę Kaczego i Zasłonistej. Około 4-6 godzin

Z Popradzkiego Plesa

Z Popradzkiego do Doliny Złomisk, skąd na Wschodnie Żelazne Wrota, do Kaczego Bańdziocha i zejście orograficznie z prawej strony do Kaczej - dobry wybór jeśli mamy narty. Opcjonalnie można wyjść na Zachodnie Żelazne Wrota, gdzie jest linia zjazdów (link). Żlebem w dół wzdłuż Kaczego Muru. Około 4-6 godzin.

Mając narty skiturowe, to wybrałbym tą drugą opcję - oferuje później fajniejszy zjazd. Nawet jeśli nie czujemy się na siłach, żeby wspinać się z nartami, to można je zostawić w Kaczym Bańdziochu i później podejść na Wschodnie Żelazne Wrota.

Różne warianty podejścia widziane z progu Doliny Kaczej. Fot. Przemysław Patelka

Opis

Pierwszy wyciąg to stromy próg skalny, który w odpowiednich warunkach powinien być wylany lodem. My go nie mieliśmy, więc zdecydowaliśmy się obejść go z lewej strony śnieżnymi półkami (max I). Wraca się z powrotem do żlebu i śniegami do góry.

Przemysław Patelka na obejściu pierwszego progu

Żleb nad pierwszym progiem

Drugi próg, ładnie wylany lodem

Bajeczka ;). Fot. Przemek Patelka

Drugi próg podczas naszego przejścia był ładnie wylany lodem i oferuje maksymalnie trudności WI2. Około 30-40 metrów. Stanowisko jakieś 15 metrów z prawej strony w małej nyży oferującej ukrytą rysę na fioletowego cama ;-).

Pod trzecim progiem

Trzeci próg może być fajnym lodowym wspinaniem, jeśli będzie warun... My mieliśmy luźną skałę przysypaną śniegiem. Było również dość krucho + niekorzystnie uwarstwiona skała. Wprost do zacięcia i ja zrobiłem delikatny trawers w lewo na płyty przysypane śniegiem. Trudności około M4.

Widoczki znad 3 progu

Czwarty próg

Czwarty próg doprowadza nas pod samą grań. Ponownie jeśli będzie lód/firn to będzie bajka. W innym przypadku czeka nas wspinanie w delikatnej kruszyźnie (nieco mniejszej niż 3 próg). Ja szedłem ścianką z lewej strony zacięcia (korzystnie uwarstwiona skała i trochę pęknięć na haki i camy. Po wyjściu na pole śnieżne jeszcze kilkanaście metrów na Zasłonistą Ławkę.

Kombinatoryka stanowiskowa, gdy masz mało pętli, a szadź na grani jest spora ;-)

Z Przełęczy my weszliśmy na Szczyt Kaczego Mnicha i zeszliśmy. Dopiero dziś podczas lektury WHP zdałem sobie sprawę, że droga prowadzi na szczyt Zasłonistej Turni :). Ogólnie jeśli ktoś chce katolicko to przejść to z Zasłonistej Ławki już polami śnieżnymi idziemy na Szczyt Zasłonistej Turni.

Przemek na szczycie Kaczego Mnicha

Zejście z Kaczego Mnicha

Zejście

Pola zejściowe

Zejście jest dość łatwe, aczkolwiek jeśli będzie lawiniasto to warto iść na lotnej. Poniżej wyrysowałem linię zejścia z Kaczego Mnicha. Z Zasłonistej Turni wygląda łatwo, więc nie powinno być również problemów zimą.

Zejście widoczne spod Zadniego Gerlacha. Fot. Damian Granowski

Zejście

Sprzęt

Zestaw standardowy. + 3-5 śrub lodowych. Warto mieć nieco większy wybór haków (cienki i nieco grubsze), gdyby było na progach sucho.

Historia zdobywania

Jest to pierwsza droga na tej ścianie.

 

Topo

Zasłonista Turnia / Depresja Sawickiego

 

Widoki z Kaczego Bańdziocha

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)