Log in
    

Turnia Zwornikowa / Talon na Balon M5

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Talon na Balon M5 to droga na Turnii Zwornikowej. Dość długa propozycja (ok. 350 metrów), ale w większości mamy do czynienia z chodzeniem po śniegu/trawach. Realnie są tam 3 / 4 wyciągi wspinania (w zależności od wariantu). Bardzo dobry opis i schemat znajdziecie również na Szlaki i Drogi.

Wycena: M5

Asekuracja: R2

Długość: 350m

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokalizacja: Dolina Rybiego Potoku / Turnia Zwornikowa

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: trawki, zacięcia, grzęda

Okres do wspinania: zima

Zagrożenia obiektywne: lawiny na zejściu

Pierwsze przejście: 1985, 21 września - Irena Dębowska, Krzysztof Łoziński

Pierwsze przejście zimowe: 1986, 15 lutego - Andrzej Dutkiewicz i Arkadiusz Kubicki

Wariant z prawej strony: 2016, 20 lutego - Huber Lipczyński, Paweł Pieńkowski i Krzysztof Sobiecki

Najlepszy czas: ?

Dojście

Najlepiej iść żółtym szlakiem i w pewnym momencie odbijamy pod Turnię Zwornikową. Ew. jeśli jest przetarta ścieżka to podchodzimy od strony Kazalnicy Cubryńskiej (około 45 minut)

Opis

Dominik Cyran na starcie drogi

Pierwszy wyciąg to żleb biegnący na lewo od Prawego Filara Cubryny. Idziemy Żlebem około 60-70 metrów i docieramy pod przewieszoną ściankę (krucha depresja). U jej podstawy znajduje się stanowisko z pętli. Ja jednak polecam założyć stanowisko nieco niżej na kosówce (mniejsze przesztywnienie liny) lub jeszcze lepiej grzać w prawo od razu na lotnej i połączyć dwa pierwsze wyciągi.

Drugi wyciąg

Drugi wyciąg to przewinięcie się w lewo, przejście przez kosówki i trawiasto skalną depresją idziemy do góry. Na półeczce pod wyraźnym zacięciem zakładamy stanowisko.

Piękne, lite zacięcie

Trzeci wyciąg to pokonanie zacięcia. Ładne wspinanie, lita skała. Rzeźba prawie jak w Sokolikach :). Po 15 metrach wychodzimy w łatwiejszy teren. Warto założyć stanowisko.

Łatwiejszy teren

Następne 150 metrów można iść na lotnej. Trawersowanie stoku to teren turystyczny, ale jeśli będzie lawiniasto to można podejść wyżej i asekurować się ze skały.

Trochę turystyki

Podchodzimy pod kolejną depresję, gdzie jest kluczowy wyciąg (M5). Przechodzimy trawiasty prożek i następnie skalną depresją dochodzimy do ładnego zacięcia (2 haki na wejściu).

Michał Nowicki na wejściu w kluczowy wyciąg

Kluczowe miejsce

Tutaj należy dodać, że oryginalna linia po przejściu tego zacięcia idzie w lewo i trawersuje mocno ścianę. Rzut oka na połogie płyty nie nastrajał optymistycznie - choć pewnie nie byłoby tak strasznie :).

 

My skorzystaliśmy z “wariantu ucieczkowego”, który wyglądał na bard bardziiej koszerny zimą. Zacięciem do góry, a następnie przejście w prawo na filarek. Stanowisko można założyć po 20 metrach.

Stamtąd już w prawo przez jeden łatwy prożek, a później 30 metrów i można założyć stanowisko przy małej przewieszce.

Dalej 150 metrów do góry na lotnej, a jak warunki są dobre to można się właściwie rozwiązać. Terenem max II dochodzimy na szczyt Turni Zwornikowej. 

Zejście

Najłatwiej będzie nam dostać się na dół zjazdami Żlebem Szulakiewicza. Z przełączki mamy pętlę, a później znajdziemy 4 zjazdy z stanowisk. Orograficznie lewa strona ściany. Stanowiska są w miarę nowe i na każdym znajdziemy - co najmniej - po jednym spicie.

Z moich poprzednich zjazdów kojarzyłem, że po ostatnim zjeździe schodzi się już po śniegu (stromo) do Żlebu Mnichowego.

W grudniu 2020 było mało śniegu i okazało się, że wylot Żlebu Szulakiewicza, to nieprzyjemnie wyglądający próg, którym nie chcielibyśmy schodzić. Wtedy idziemy orograficznie w lewo i półką śnieżną dochodzimy (jeden prożek) do kolejnego żlebika, którym już łatwo do Żlebu Mnichowego.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)