Log in
    

Niżnia Królewska Baszta / Tragikomedia M7

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tragikomedia M7 na Niżniej Królewskiej Baszcie to w miarę krótka droga, która może być ciekawym celem dla zespołów, które chcą się sprawdzić na M7 lub nie ma warunków na dłuższe cele. Dodając górny wyciąg M6+ z Piranii otrzymujemy całkiem rzetelną kombinację. Niedaleko mamy prawdziwą perełkę, jaką są Dobre Skutki M7.

Wycena: M7

Asekuracja: R1 (II)

Długość:  6 wyciągów

Czas przejścia: 

Lokalizacja: Dolina Staroleśna / Niżnia Królewska Baszta

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: trawki, trawersy, zacięcia, przewieszki

Okres do wspinania: zima

Zagrożenia obiektywne: lawiny spadające z żlebu Veverki

Pierwsze przejście: 2008, 6 marca - J. Svrček, V. Barčík

Pierwsze przejście klasyczne: ? - Suchý, M. Gerčák

Kluczowy wyciąg Tragikomedii. Fot. Tomasz Reinfuss

Dojście

Idziemy do Doliny Staroleśnej (najpierw czerwony szlak na Hrebieniok, następnie, czerwony, niebieski). Droga startuje Lodospadem Veverki.

dobre-skutky.jpg

Droga znajduje się na Niżniej Królewskiej Baszcie (nazwa z WHP), choć można się spotkać też z nazwą "Nižný Slavkovský zub" - przynajmniej taką znalazłem na Tatry.nfo.sk.

Opis

Pierwszy wyciąg to lodospad Veverki, stanowisko znajdziemy po lewej stronie (łańcuch).

Drugi wyciąg to przemykanie w łatwym terenie, tak aby dostać się pod właściwe zacięcie. Trudności około M3/4 i całkiem możliwe, że będziecie musieli momentami schodzić w dół. Według schematu pod kluczowe zacięcie jest 60 metrów, ale coś musi się nie zgadzać, bo szliśmy fragment na lotnej.

Trzeci - kluczowy - wyciąg M7 zrobiliśmy łącząc dwa wyciągi (trzeci i czwarty z oryginalnego schematu). Wyszło 35-40 metrów ciekawego drytoolingu w zacięciu. Asekuracja bardzo dobra poza środkowym fragmentem, gdzie mamy przyklejoną (dudniącą) taflę, z którą polecenie mogłoby zepsuć dzień. Jest tam spit obok, więc getra tak nie faluje. Być może bezpieczniej założyć stanowisko na półce pod samym zacięciem (można się w razie czego schować przed spadającą taflą). Stanowisko zakładamy na półce po wyjściu z zacięcia.

Jeszcze raz, giełganie na kluczowym wyciągu. Fot. Tomasz Reinfuss

Stąd łatwiejszym terenem możemy wyjść na wierzchołek turniczki, ale my polecamy wejście w Sylwestrowy Blues, a następnie wbicie się górny (kluczowy) wyciąg Piranii za M6+.

Czyli z stanowiska za kluczowym wyciągiem Tragikomedii uderzamy w prawo i trawiastą/śnieżną depresją, a następnie poletkami śnieżnymi dostajemy się na platformę u stóp zacięcia w Piranii. Około 60-80 metrów.

Kluczowy wyciąg Piranii. Fot. przygodnie napotkany grzybi...znaczy Słowak ;)

Z półki idziemy parę metrów do góry, a następnie w lewo do zacięcia. Zacięciem około 20 metrów (dobra asekuracja i estetyczne wspinanie). Po wyjściu z zacięcia możemy grzać mocno w prawo do stanowiska zjazdowego.

Tomek Reinfuss na Piranii.

Zejście

dobre-skutky-rappels.jpg

Opracowanie topo zespół Martin Krasňanský, Richard Nemec

Mamy 4 zjazdy, którymi docieramy do żlebu Veverki. W żlebie schodzimy kilkanaście metrów i docieramy do zjazdu z Lodospadu Veverki i nim wykonujemy ostatni zjazd.

My mieliśmy problem z zaklinowną liną na 3 zjeździe, gdy nie przesunęliśmy węzła za duży głaz. Warto aby ostatnia osoba przesunęła węzeł, za krawędź.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Topo

Schemat drogi

Fot. tatry.nfo.sk

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)