Log in
    

Sir Chris Bonington otrzyma Złoty Czekan

Tegoroczne nagrody Złotych Czekanów, będą świętować 150 lecie początku "Złotego wieku alpinizmu". Będzie miało to odpowiedni oddźwięk na uroczystość, która odbędzie się w terminie 9-12 kwietnia 2015 roku. 

Nagrodę "Piolet d'Or Cereer" w tym roku otrzyma Chris Bonington. Do tej pory tą nagrodę otrzymali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley.

8 lutego pojawi się lista wszystkich nominowanych zespołów.

Sir Christian Bonington jest wybitnym wspinaczem brytyjskim. Profesjonalny wspinacz i autor siedemnastu książek górskich. Ma na koncie takie przejścia jak: wejście na dziewiczy Baintha Brakk, drugie wejście na Nuptse, I brytyjskie przejście północnej ściany Eigeru, I wejście na Changabang, Mount Everest.

Ch. Bonington

Chris Bonington. Fot. Nigel Millard

Data i miejsce urodzenia: 1934, 6 sierpnia, Hampstead

Biografia

1934 – Początki

Chris Bonington urodził się w 1934 roku w Hampstead. Ukończył University College School w Hampstead. Zaczął się wspinać w 1951 roku, jeszcze w trakcie nauki. Podczas wakacji przemierzał góry Szkocji, wspinając się z przygodnie napotkanymi wspinaczami.

Skończył college w 1952 roku i wstąpił do RAFu. Niestety oblał egzaminy pilotażu i przeniósł się do Royal Military Academy Sandhurst. W trakcie tego okresu wspinał się dużo na wyspach brytyjskich, oraz zaczął wytyczać własne realizacje, zazwyczaj w Avon Gorge.

Został przydzielony do Royal Tank Regiment w 1956 roku i spędził kolejne trzy lata w północnych Niemczech, a następnie dwa lata w Army Qoutward Bound School, gdzie był instruktorem wspinaczki.

1958-1961: Alpy i Himalaje

W 1958 roku rozpoczął wspinaczki w Alpach, gdzie szybko przeszedł m.in. Drogę Bonattiego na południowo-zachodnim Filarze Dru, a później Hasse-Brandler na północnej ścianie Cima Grande w Dolomitach.

W 1960 roku jako uczestnik brytyjsko-indyjskiej ekspedycji staje na wierzchołku Annapurna II (7937 metrów). W zespole z Kapitanem Dickiem Grantem i Szerpą Ang Nyima.

 

W 1961 opuszcza armię, aby dołączyć do cywilnej ekspedycji na Nuptse. Wyprawie udaje się przejść jej ogromną południową ścianę. W tym czasie była to jedna z najwybitniejszych wspinaczek w Himalajach.

Chris wraca do Chamonix, gdzie wraz z Done Whillanse spędzają większość lata pod północną ścianą Eigeru, marząc o dobrych warunkach do ataku. Pod koniec sierpnia przenoszą się do Chamonix i atakują jeden z „ostatnich” największych problemów Alp. Mowa tu o Centralny Filarze Freneya. Panowie łączą siły z Ian'em Cloughiem i Janem Długoszem i po kilkudniowych bojach przechodzą skrajnie trudny filar.

1962 – rok który zmienił jego życie

W 1962 spotyka Wendy, która szybko staje się jego żoną.

Dostaje zaproszenie na ekspedycję na do Patagonii. Celem BędzieCentralna Wieża w masywie Torres del Paine. Jego szef w firmie Unilever dał mu wybór. Kariera w firmie, albo wspinaczka. Chris wybiera wspinaczkę.

Już w lipcu jest w Alpach, gdzie dokonuje wraz z Ian'em Cloughiem pierwszego brytyjskiego przejścia Północnej ściany Eigeru.

W październiku wyrusza do Chile. Udaje im się dokonać pierwszego wejścia na Centralną wieżę, na przekór huraganowym wiatrom i włoskiej ekspedycji, która również atakowała powyższy cel.

1963-1968: Życie ze wspinania

Wraca do Anglii w 1963 i wraz z Wendy osiadają w Lake District. Chris zaszywa się i pisze swoją pierwszą książkę „I Chose to Climb”, opowiadającą o jego wspinaczce na Eiger.

Lato 1965 roku spędza na wspinaczce w Alpach. Przechodzi m.in. Prawe ramie Filara Brouillard na południowej stronie Mont Blanc

W 1966 wraca do Wielkiej Brytanii, gdzie przechodzi jako pierwszy The Old Mand of Hoy, wraz z Tomem Patey i Rusty'm Baillie. Dodatkowo bierze udział w programie „na żywo” o wspinaczce.

W 1964 Chrisowi i Wendy rodzi się pierwsze dziecko – Conrad – które niestety ginie w wypadku w 1966 roku. Mają jeszcze później dwójkę dzieci. Daniel (1967) i Ruper (1969).

Szybko rozwija się jego kariera jako fotografa. Najpierw kontrakt z Daily Telegraph Magazine, a później egzotyczne wyjazdy mające na celu fotografowanie np. aktywnych wulkanów w Ekwadorze, czy polowanie na Karibu na wyspach Baffina.

Apogeum jego kariery jako dziennikarza przypada na rok 1968, kiedy bierze udział w wyprawie Kapitana Johna Blashford-Snella, w spływie Nile od jeziora Tana na front Sudański. Nie obyło się bez strzelanin, krokodyli i postrzałów. Lecz wszystko to mijało się z aktywnością którą kochał....

Dalszą część biografi przeczytacie na stronie Chrisa.

Źródło: bonington.com

Dokonania górskie

Alpy

 • 1958 - Droga Bonattiego na południowo-zachodnim filarze Petit Dru w Alpach. Pierwsze brytyjskie przejście.
 • 1961, 27-29 sierpnia - Mont Blanc. I wejście środkowym Filarem Freney. Zespół: Chris Bonington, Jan Długosz, Ian Clough, Don Whillans
 • 1961 – pierwsze brytyjskie przejście północnej ściany Eigeru. Zespół: Chris Bonington, Ian Clough.
 • 1965 - Prawe ramie Filara Brouillard na południowej stronie Mont Blanc.

HImalaje i Karakorum

 • 1960 – Annapurna II. Pierwsze wejście w składzie łączonej ekspedycji Brytyjsko-Nepalsko-Indyjskiej. Zespół: Chris Bonington, Dick Grant, Ang Nyima.
 • 1961 – drugie wejście na Nuptse.
 • 1974, 4 czerwca - Pierwsze wejście na Changabang. Zespół: Chris Bonington, Dougal Haston, Doug Scott, Martin Boysen, Balwant Singh Sandhu, Chwang Tashi
 • 1977 - Baintha Brakk (The Ogre). Podczas zejścia Doug złamał obie nogi w kolanach, przez co ich schodzenie nabrało epickiego wymiaru (Więcej o wypadku znajdziesz tutaj: Baintha Brakk). Zespół: Chris Bonnington, Doug Scott.
 • 1983 – Shivling (6501 m n.p.m.). Pierwsze wejście.Styl alpejski.
 • 1985 – Mount Everest, w wieku 50 lat.

Inne

 • 1959 - Hasse-Brandler na północnej ścianie Cima Grande
 • 1961, 16 stycznia – pierwsze wejście na Centralną Wieżę w masywie Torres del Paine w Patagonii. Zespół: Chris Bonington, Don Whillans.
 • 1973 – pierwsze wejście na Brammah (6411 m n.p.m.) w Kaszmirze.
 • 1980 - Kongur Thag. Pierwsze wejście na szczyt. Zespół: Chris Bonington, Peter Boardman, Ale Rous, Joe Tasker.
 • 1983 – pierwsze brytyjskie wejście na Masyw Vinsona - solo.
 • 1988 – kierownik wyprawy "Greenland the hard way" (Grenlandia trudniej !) która popłynęła na Grenlandię i próbowała zdobyć szczyt The Catherdral;
 • Elbrus
 • Uszba. Północno-wschodnim filarem.

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

 • 1970 – kierownik zakończonej sukcesem wyprawy na południową ścianę Annapurny. Dougal Haston i Don Whillans weszli na szczyt.
 • 1975 – kierownik brytyjskiej wyprawy na Mount Everest, podczas której Dougal Haston i Doug Scott weszli na szczyt ścianą południowo-zachodnią.
 • 1975 – kierownik brytyjskiej wyprawy na zachodnią ścianę K2.
 • 1988 – kierownik brytyjsko-amerykańskiej wyprawy, która dokonała pierwszego wejścia na zachodni wierzchołek Melungtse (7023 m n.p.m.).
 • 2002 - prowadził wyprawę która próbowała zdobyć dziewiczy szczyt Sepu Kangri w Tybecie.

Ciekawostki

 • Zwany jest czasem Mr Alpinism
 • Ukończył University College School w Hampstead, a później Royal Military Academy Sandhurst
 • W 1956 skierowano go do służby w Royal Tank Regiment, w RFN. Po trzech latach przeniesiono go do Army Outward Bound School (Armijna Szkoła Przetrwania) jako instruktora wspinaczki.
 • Od 1961 porzucił pracę w wojsku, by na stałe zająć się alpinizmem, pisarstwem górskim oraz fotografią.
 • W 1986 odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (C.B.E.), a w 1996 wyróżniony przez Królową Angielską tytułem szlacheckim za wybitne osiągnięcia w górach całego świata.
 • Laureat wielu nagród, w tym medalu Royal Geographical Society w 1974 r.
 • Autor kilkunastu książek i realizacji filmowych o górach i wspinaniu.
 • Jest żonaty, ma dwóch synów.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!