Log in
    

1. Używaj kurtki stanowiskowej - 10 patentów na zimę

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Postanowiliśmy przedstawić Wam nowy cykl artykułów z poradami na temat wspinaczki w zimie. Cykl będzie się składał z 10 części w którym w miarę zwięźle opowiemy o różnych patentach, rozwiązaniach które warto stosować w zimie. Jeśli będziecie mieli jakieś uwagi, to komentujcie je pod artykułem, a my postaramy się je uwzględnić.

Wspinaczka, alpinizm, himalaizm i trekking ma to do siebie, że jest intensywną aktywnością (Hmm jak jesteś 15 metrów nad ostatnią słabą kostką, to nawet baaardzo intensywną ;), dlatego też twój organizm zużywa energię, a jednym z produktów ubocznych jest ciepło... Jeżeli będziemy nieodpowiednio ubrani to prędzej, czy później poczujesz dyskomfort, a w najgorszych przypadkach może pachnieć grobem...

Drytooling w Jaskini Jasnej w Strzegowej

Drytooling na zewnątrz Jaskini Jasnej w Strzegowej. Maciej Chmielecki asekuruje w kurtce z Primaloftu. fot. Piotr Drożdż

2 przykładowe sytuacje (wcale nie tak rzadko spotykane):

  • Zbyt ciepło ubrany osobnik, do danej aktywności. Powoduje to, że organizm aby się schłodzić poci się. Gdy jest się mokrym, to szybciej oddajemy ciepło, co sprawia że zaraz będzie Nam zimno.
  • Zbyt cienko ubrany delikwent będzie trząsł się na stanowisku z zimna, podczas wspinaczki będą mu prawdopodobnie ręcę marznąć. Może po 50 metrach wspinania coś się tam rozgrzeje, ale za chwilę będzie mu już zimno.

W skrócie musisz się ubierać odpowiednio do okoliczności. Zestawem "roboczym" będzie np.: bielizna termoaktywna. Na tą warstwę możemy dać cienką bluzę, polara, itp.. Na warstwę wierzchnią jakiegoś softshella. Taki zestaw ma nie ograniczać ruchów i nie może doprowadzić do tego że się zapocimy*.

Wracając do meritum artykułu, to gdy już dojdziemy do stanowiska, miejsca odpoczynkowego, lub cokolwiek innego to warto założyć ciepłą kurtkę na warstwę "roboczych" ubrań, abyśmy mogli utrzymać komfort cieplny do końca spodziewanego postoju.

Kurtki stanowiskowe można podzielić na 2 rodzaje. Z puchowym, lub syntetycznym wypełnieniem.

  • Puch - jest naturalnym materiałem i prawdopodobnie najlepszym izolatorem dostępnym na rynku, pod warunkiem że JEST SUCHY! Jeśli puch Nam przemoknie to drastycznie traci właściwości izolujące. Do tego puch jest lekki. Podsumowując kurtka puchowa w suchym klimacie jak najbardziej OK. W mokrym (np. Patagonia, Szkocja) nie będzie z niej prawdopodobnie żadnego pożytku.
  • Syntetyk - Kurtki z wypełnieniem np. z primaloftu od paru lat systematycznie podbijają rynek. Są lekkie (aczkolwiek puch jest lżejszy), lecz główną przewagą jest to, że nawet jak zamokną to nadal izolują (aczkolwiek parametry izolacyjne wtedy spadają). De facto jedyne wyjście w mokrym klimacie.

Wspinaczka lodowa w Dolinie Białej Wody

Biała Woda - autor na stanowisku Mrozekov Lad, w bezrękawniku puchowym. Ciepło:). fot. Piotr Picheta

Wybierz sobie wystarczająco dużą, aby zmieściła się na Ciebie, gdy jesteś oszpejony. Fajnie gdyby posiadała duże kieszenie w które możesz upchać wiele rzeczy. Niech zamki mają tasiemki, dzięki którym będziesz mógł je otwierać nawet w grubych rękawicach. Koniecznie kaptur, który będziesz mógł założyć na kask.

Fajnym patentem jest kupno różnych słodyczy, cukierków i upychanie ich po kieszeniach kurtki stanowiskowej. Umili Nam to pobyt na stanowisku, a do tego będziemy mieli więcej energii :).

Autor: Damian Granowski

* Nie będziemy opisywać tutaj sposobów na ubieranie się do wspinaczki, bo nie jest to przedmiotem tego artykułu. Zresztą temat jest tak obszerny, że będzie trzeba napisać o wiele więcej :).

Polecamy inne artykuły z tego cyklu

1. Używaj kurtki stanowiskowej - 10 patentów na zimę

2. Pij! - 10 patentów na zimę

3. Odpowiednia droga na odpowiednie warunki - 10 patentów na zimę

4. Lawiny! - 10 patentów na zimę

5. Rękawiczki - 10 patentów na zimę

6. Nie marznij na stanowsku - 10 patentów na zimę

7. Miej mapę, GPS, kompas i telefon - 10 patentów na zimę

8. Lonża do dziabek - 10 patentów na zimę

W ramach dokształcania się polecam takie książki, strony jak:

100 Porad Gór

Wspinaczka lód i mikst, Will Gadd

Góry Wolność Przygoda

Strona 100 Porad Gór