Log in
    

Pierwsze wejście niewidomego na Alpamayo

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

alpamayo

Erik Weihenmayer wspiął się na Alpamayo jako pierwsza niewidoma osoba w histori!. Alpamayo jest wybitną (a przy tym bardzo piękną) górą w Peruwiańskich Andach o wysokości 5947 metrów n.p.m. Weihenmayer wspiął się linią French Direct wraz z przyjacielem Ericem Alexander i lokalnym przewodnikiem Rodrigo Callupe.

Wspinacze nie mieli za dużo czasu na aklimatyzację, więc od razu wbili się w drogę. Niestety nie obyło się bez biwaku pod szczytem na wysokości ok 5600 metrów. Weihenmayer zaczął czuć pierwsze objawy choroby wysokościowej. Atak szczytowy zaczęli o 1:30 w nocy, mieli przed sobą jeszcze kawałek torowania w śniegu, a na koniec 10 wyciągów technicznej wspinaczki. O 11 rano udało się im wejść na szczyt i zaczęli schodzić do biwaku. Później w nocy Eric obudził się, ze względu na trudności z oddychaniem. Zespół szybko zszedł na dół, gdzie Eric od razu lepiej się poczuł.

 

alpamayo


Weihenmayer, który oślepł mając 13 lat, zrobił wiele wartościowych przejść. Od Mount Everestu po El Capitana (oglądnijcie "Masters Of Stone" to będziecie wiedzieć o co chodzi ;). Skompletował Koronę Ziemi, do tego lodowe wspinaczki w Himalajach, a na dokładkę "Primal Quest", jeden z najbardziej wymagających Adventure Race na świecie).. Wraz z Markiem Wellmanem i Hughem Herrem (naukowcem z harwardu, bez nóg) założył fundację "No Barriers" która ma za zadanie pomagać niepełnosprawnym w osiąganiu ich celów.
 

Wywiad z Erikiem!

 
 

Źródło: Climbing.com