Logo

Les Trois Monts – Mont Blanc 3M

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Les Trois Monts, inaczej nazywa 3M, jest najwyżej ocenianą – w alpejskiej skali trudności – regularną drogą na Mont Blanc. Pod pojęciem regularną, mamy oczywiście na myśli drogę turystyczną (klasyczną), nie wymagającą wspinaczki w sensie stricte.

mont blanc picheta

Droga Les Trois Monts rozpoczyna się na przełęczy Col du Midi (3532 m), z której to północno-wschodnią granią idzie się przez śnieżno-lodowe stoki Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit, żeby finalnie osiągnąć wierzchołek Mont Blanc.

Wariant ten wyceniany jest na PD+ (dość trudno), czyli nie jest on bardzo trudny, ale należy przyznać, że dostarcza wiele emocji, zarówno pod kątem widokowym, jak i pod kątem obiektywnych trudności, które napotkać można na Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit.

Mont Blanc du Tacul, ze względu na wiszące seraki, które regularnie lecą do podstawy ściany, jest niezwykle niebezpieczną górą. Z kolei Mont Maudit, ze swoją stromą i zaśnieżoną ścianą, stanowi poważne zagrożenie lawinowe.

Wybierając wariant 3M, który liczy aż 17 km drogi tam i z powrotem, oraz około 2000 metrów przewyższenia, należy być dobrze przygotowanym kondycyjnie i świadomym, że droga ta nienależny ani do łatwych, ani do bezpiecznych. To właśnie Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit powodują najwięcej śmiertelnych wypadków w masywie Mont Blanc.

Przedstawiamy Wam krótki, filmowy zapis z wycieczki na Mont Blanc, który miał miejsce w sierpniu 2013 roku.

W filmie występują:

Michał Czaja, Marcin Krutys, Korczi, Piotr Picheta.

Montaż: Piotr Picheta (www.climbe.pl, www.sklep-climbe.pl)

Ilustracja i opracowanie graficzne: Katarzyna Kowalska-Picheta (www.climbe.pl, www.sklep-climbe.pl)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski