Log in
    

Święta Góra - Boginii Nanda

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nanda Devi – masyw górski w Himalajach Garhwalu, w zachodniej części Himalajów Wysokich, pomiędzy rzekami Dhauliganga na zachodzie, Goriganga na wschodzie i Girthi na południu. Wierzchołek główny Nanda Devi ma 7816 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Indii, znajduje się przy granicy z Chinami. Inne wierzchołki masywu to: Nanda Devi East (7434), Tirsuli (7074), Dunagiri (7066), Changabang (6864). 

 

 

Wierzchołek główny został zdobyty południową granią przez N.E. Odella i H.W. Tilmana z ośmioosobowej wyprawy amerykańsko-brytyjskiej w roku 1936.

Nanda Devi East - fot. flickr.com

W kwietniu 1939 r. na wschodni szczyt Nanda Devi rusza pierwsza polska wyprawa w Himalaje w składzie: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz kierownik wyprawy Adam Karpiński. 2 lipca 1939 r. o godzinie 17:30 dwójce z nich, Jakubowi Bujakowi i Januszowi Klarnerowi, udało się wejść na dziewiczy szczyt liczący 7434 m n.p.m

Grań łącząca szczyt Nanda Devi z Nanda Devi East - fot. Alex Moran


W 2009 roku odbyła się rocznicowa wyprawa z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu. Celem jej było przypomnienie o wielkim osiągnięciu pierwszych polskich zdobywców tego szczytu oraz próba powtorzenia jej zdobycia. Kierownikiem wyprawy był Jan Lenczowski (wnuk Jakuba Bujaka) a jednym z uczestników był Paweł Szalchta.

Więcej info o wyprawie na www.nandadevi.pl

 

czytaj więcej:

źródło: pl.wikipedia.org


Swięta Góra Nanda Devi

 

treking do bazy pod Nanda Devi

 

Treking wokół Nanda Devi -Wrzesień 2008 roku

 

Piosenka na cześć Boginii Nandy


Relacja Tomka Walkiewicza z wyprawy cz.1

 

Relacja Tomka Walkiewicza z wyprawy cz.1