Log in
    

Siedziba Bogów - Czomolungma - film z polskim lektorem

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mount Everest, Czomolungma, Qomolangma lub Sagarmatha - najwyższy szczyt Ziemi (8850 m n.p.m.), położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chin (Tybetu).

Do roku 1865 nosił nazwę Szczyt XV, nadaną przez Indyjską Służbę Topograficzną. W roku 1865 nazwę zmieniono na Mount Everest na cześć walijskiego geodety i kartografa George'a Everesta, który prowadził prace nad mapą Indii.

Inne nazwy to po tybetańsku: Czomolungma, czyli Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia, po nepalsku Sagarmatha, czyli Czoło Nieba. Często jest nazywany również Dachem Świata.

29 maja 1953 Nowozelandczyk Edmund Percival Hillary i Norgay Tenzing – Szerpa z Dardżylingu stanęli na szczycie Everestu.

Pierwszym Polakiem na szczycie Everestu była Wanda Rutkiewicz która, zdobyła go jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie 16 października 1978 roku. 

czytaj więcej:

źródło: pl.wikipedia.org

W maju 1953 roku nowozelandzki himalaista i badacz polarny Edmund Hillary z Szerpą Tenzingiem Norgayem stali się pierwszymi zdobywcami Mount Everestu. Dziesięć lat później na ten najwyższy szczyt świata dotarli pierwsi Amerykanie, wśród nich fotograf National Geographic Barry Bishop. Z okazji 50. rocznicy pierwszej wspinaczki, synowie tych trzech mężczyzn organizują ekspedycję śladami ojców.

Film z angielskiej wyprawy na Mt Everest

źródło; pl.wikipedia.org