Logo

Najtrudniejsza Ściana

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przedstawiamy Wam film o tragicznej wyprawie w himalaje, w trakcie której zginął Janek Nowak a ciężko ranny, Krzysztof Wielicki z urazami kręgosłupa został przetransportowany helikopterem do szpitala.

alt


Reż. Anna Teresa Pietraszek. Zdjęcia: A.Pietraszek, K. Wielicki.

A. Pietraszek: Najwięcej nagród zdobyła „Najtrudniejsza ściana", gdzie zdjęcia -- w Himalajach Gharwalu - kręciliśmy na 2 kamery: ja i Krzysiek Wielicki. To był drugi film Krzyśka kręcony na Bolexie 16 mm, czyli dość ciężkiej kamerze, jednak profesjonalnej, filmowej. Film ten w lwiej części pokrył koszty wyprawy. Towarzyszyły mu wielkie dramaty: śmierć Janka Nowaka i transport rannego Krzyśka. Od początku wyprawy, od wyruszenia z Delhi, ja sama zmagałam się z ogromnym bólem.

alt

Złamałam rękę na betonie zalanym monsunową ulewą.Gips zakładała mi pielęgniarka na campie w Delhi. Nie wróciłamjednak do kraju, twardo, na prochach przeciwbólowych pojechałam w góry, dziękując w duchu Panu Bogu, że to tylko nadgarstek i tylko lewy...Gips niekiedy okazywał się pomocny, np. do transfokacji z długiego teleobiektywu, jakim robiłam wszelkie „bliskie" plany ściany Bhagirathi. Ale naprawdę, ręka potwornie bolała, ograniczała moje bezpieczeństwo, niezależność. Najtrudniej było mi zmieniać taśmę w kamerze -- robiłam to pomagając sobie stopą (musiałam ściągać lewy but za każdym razem). Byłam brudna, niemal nie zmieniałam ubrania, ale film powstał. Zdobył chyba z 17 nagród, w tym 3 nagrody w Teplicach (w Czechach) i także 3 w Kalkucie. Na obu tych, zagranicznych bądź co bądź, festiwalach, nagrodzono specjalnie...komentarz !

Źródło: youtube.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski