Log in
    

Michael Palin w Himalajch

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Michael Palin (ur. 5 maja 1943 roku w Sheffield) - angielski aktor komediowy, scenarzysta i podróżnik, a także kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i producent filmowy.

Najmłodszy z Pythonów, którego określano często mianem "ten miły". Studiował w Oksfordzie, gdzie poznał Terry'ego Jonesa, swego późniejszego współpracownika w pisaniu tekstów skeczy do Latającego cyrku Monty Pythona. Napisali też razem serię Ripping Yarns (Klawe opowiastki/Nie ma mitu bez kitu).

Ich skecze, bardziej niż te autorstwa pozostałych, skupiały się na jednej zabawnej, dziwacznej sytuacji, następnie rozbudowywanej. Przykładem jest skecz o Hiszpańskiej Inkwizycji z "Latającego cyrku" i o panu Creosocie z Sensu życia. Rozpoczynają się one w codziennej życiowej sytuacji, w którą nagle wprowadzony zostaje nieoczekiwany, nieprzewidywalny, łobuzerski element (Hiszpańska Inkwizycja, groteskowy grubas). Od tej chwili Palin i Jones kreują już niewiarygodnie głupie, ekstremalne wydarzenia, na przykład "torturowanie" staruszki za pomocą poduszek, karmienie przez Cleese'a w roli kelnera grubego pana Creosote'a do momentu gdy ten pęka z przejedzenia, rozbryzgując wymiociny po całej sali restauracyjnej.

Palin usiłował zerwać z etykietką "miłego", występując w dokumentalnych serialach podróżniczych własnego autorstwa, m.in.: Od bieguna do bieguna z Michaelem Palinem, Dookoła Pacyfiku z Michaelem Palinem czy Michaela Palina przygoda śladami Ernesta Hemingwaya, w których często znajdował się w ekstremalnych warunkach i bezkompromisowych sytuacjach. Jest autorem książek "Sahara" oraz "Krzesło Hemingwaya".

Występował w wielu filmach fabularnych, niekiedy wraz z innymi Pythonami. W filmie Amerykańscy przyjaciele odtworzył autentyczny epizod z życia swojego pradziadka.

Ciekawostki:

W 2006 roku Michael Palin wystąpił w skeczu lubelskiego kabaretu Ani Mru Mru. Był to efekt podjęcia przez artystów współpracy w ramach produkcji filmu "Michael Palin New Europe" (serial BBC o nowych krajach Unii Europejskiej).

 

W czerwcu 2010 roku ponownie odwiedził Polskę, by promować tym razem swoją książkę "W 80 dni dookoła świata".

Wybrana filmografia:

źródło: pl.wikipedia.org

POniżej prezentujemy jedną z podróży Michaela w Himalaje. Jest to film pokazujący himalaje oraz życie ludności w tych jakże pięknych i dzikich zakątkach świata.

http://www.palinstravels.com/ to strona o jego podróżach.