Log in
    

Zimowy wspin w Głuszycy Górnej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kamieniołom należy już do nieczynnych, oferuje letnie wspinanko po kruchym melafirze zaś zimą polecam przyjazd i wspięcie się po ciekawych naciekach!!!

Kamieniołom jest położony w G. Kamiennych w Głuszycy, w pobliżu trasy Wałbrzych-Kłodzko. Opada na piargi nad stawem w nieczynnym kamieniołomie. Można się pod niego dostać, albo schodząc po zboczu z prawej strony od lodospadu, albo po stawie. Aktualnie staw jest słaby, niebezpieczny. Na obydwu lodospadach istnieje możliwość założenia wędki. Potrzebne są do tego dwie liny. Dojście ponad lodospady łatwe, ale eksponowane. Końcowy odcinek trzeba czasem, choć rzadko, pokonywać w rakach. Prowadzi ono z górnego kociołka kamieniołomu, leżącego na prawo od lodospadu. Kamieniołom nie nadaje się do wspinaczki skalnej. Przy długim okresie mrozów ok -15, pojawiają się ciekawe możliwości wspinania mikstowego, ale od paru lat nie było takich warunków.
Widziałem już śmiałków, którzy próbowali tu haczyć. Skończyło się lotem z blokiem skalnym wielkości lodówki. Okresowo pojawiają się też kilkumetrowe progi lodowe w górnym kotle, położonym powyżej lodospadów. Tworzy się tam też ok 10m nitka lodu przylepiona do płyty. Nie ma informacji, by kiedykolwiek ktoś atakował ten horror.

Lodospady są dwa. Zależnie od warunków, osiągają 20-35m. Poniżej zamieszczam link do zdjęcia.
Lepiej prezentuje się Lodospad Jerzego(lewy, utworzony w 2006 roku dziełem niewielkich przeróbek), Lodospad Stary(prawy), nie wylał jeszcze dobrze.
 

Lodospady w Głuszycy Górnej. Fot. Andrzej Rogalski

Lodospady w Głuszycy Górnej

źródło:skitury.fora.pl