Log in
    

James Pearson i Caroline Ciavaldini w poszukiwaniu idealnej drogi tradowej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wspinaczkowa para wspierana przez The North Face odwiedziła kolejny, piękny zakątek świata. Efektem wyprawy do Afryki Południowej jest dziesięć nowych dróg w niesamowitym rejonie Rocklands.

Celem eksploracji Prowincji Przylądkowej Zachodniej w Republice Południowej Afryki było znalezienie jak najlepszych, a być może i najtrudniejszych dróg tradowych na świecie. James i Caroline nie kryją zachwytu tym dzikim i właściwie nieznanym wspinaczom regionem, w którym udało im się pokonać dziesięć dróg, z których jako najciekawsze wymieniają: The First Dance, Fantafrica, The Tracks i Bonanno Pisano.

„Wszystkie te linie, to najwyższej klasy wspinanie tradowe. Rocklands to niesamowite miejsce, gdzie dziewicza, świetnej jakości skała ciągnie się kilometrami. Ciężko tam poprowadzić coś słabego!” – podkreśla James, który ostatnią i najtrudniejszą z wymienionych dróg wycenił na E9 6c w skali brytyjskiej lub 8b w skali francuskiej.

„To wspaniała linia, jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek zrobiłem. Dokładnie ten typ wspinania jakiego szukałem. Trudności ciągną się od dołu do samego końca, nie ma miejsc na odpoczynek. Sporo jest też dużych, typowo boulderowych ruchów pomiędzy horyzontalnymi pęknięciami. Nie brakuje emocjonujących runoutów, ale nie jest niebezpiecznie, bo asekuracja jest naprawdę dobra. W innych częściach świata to miejsce pełne byłoby wspinaczy. Tymczasem tam jest całkowicie pusto, tak jakby czas zatrzymał się wiele lat temu.” – opisuje swoje wrażenia Brytyjczyk.

{loadpositon user1}

„Wspinanie w tych okolicach jest niesamowite. Jesteś z dala od wszystkiego, dookoła pełno jest tylko dzikich zwierząt. Masz dużo ciężkiego sprzętu, a podejście do niektórych dróg bywa naprawdę długie i jest przygodą samą w sobie. Z drugiej strony przy samej drodze masz światowej klasy bouldery.” – dodaje Ciavaldini.

Przy okazji wyprawy do RPA James i Caroline dostarczyli lokalnej Rocklands Climbing School maty boulderowe i sprzęt wspinaczkowy zakupione w ramach prowadzonego przez siebie projektu SPOT (ang. - Share, Progress, Open, Teach) i programu Urban Uprising (http://www.urbanuprising.co.uk/). Celem obydwu inicjatyw jest szeroko rozumiane wsparcie lokalnych społeczności wspinaczkowych poprzez tworzenie warunków i miejsc do uprawiania tego sportu, dostarczenie niezbędnego sprzętu, czy prowadzenie szkoleń. Wcześniej działania tego typu sportowcy wspierani przez The North Face prowadzili na Filipinach, gdzie zamierzają wrócić jeszcze w tym roku. Także rejon Rocklands w Afryce Południowej chcą odwiedzić jak najszybciej, nie rezygnując przy tym z poszukiwania najlepszych dróg wspinaczkowych w innych, egzotycznych zakątkach świata.