Log in
    

Jak zacząć samodzielne wspinanie w Tatrach?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W tym roku miałem prelekcję w Klubie Wysokogórskim Kraków, pt. „Jak zacząć wspinać się zimą w Tatrach“. Zainteresowanie było spore, więc postanowiłem wrzucić na stronę małą infografikę z taką, według mnie, sensowną „ścieżką rozwoju górskiego“ do taternictwa czy wspinaczki wysokogórskiej.

Wydaje mi się ona w miarę rozsądna i nie powinniśmy w niej pomijać różnych etapów, które mogą mieć wpływ na nasze późniejsze wspinanie. Można spróbować zrobić to samodzielnie lub robiąc poszczególne kursy, szkolenia. Ta druga opcja jest bardziej polecana ;). Przykładowo brak wystarczających umiejętności wspinania na własnej asekuracji może się zemścić na nas na pierwszej, lepszej tatrzańskiej drodze.


Ten artykuł jest jednym z szerszego cyklu, pt. "Szkoła wspinania" mającego na celu popularyzację bezpiecznych metod wspinania oraz usprawnienie, a co za tym idzie wzrost ogólnego poziomu wspinania. Celem tego "projektu" jest przekazanie/utrwalenie podstawowej wiedzy dla początkujących jak i również różnych patentów dla bardziej zaawansowanych. Uprzedzam jednak, że nie jest to internetowy kurs wspinania, a jedynie uzupełnienie takich kursów + ewentualne przypomnienie. Jeśli myślisz o kursie/sekcjach wspinaczkowych i podoba ci się mój sposób przekazywania wiedzy to zapraszam do kontaktu.

Jeśli jesteś tu pierwszy raz i strona ci się podoba to zajrzyj do artykułu "pierwszy raz na drytooling.com.pl" znajdziesz tam kilka wskazówek, co warto przeczytać na stronie :-). Polecam również zapisać się na newsletter (będziesz dostawał na niego powiadomienia o nowych, wartościowych artykułach. Spamu... nie będzie. Zapraszam też do polubienia profilu FB ;).


Poniżej infografika. Przy każdej dyscyplinie napisałem jaki można zrobić kurs, aby zdobyć podstawy w danej dziedzinie. Do infografiki dołączam stosowne komentarze. Na przyszły sezon postaram się nieco rozbudować ten artykuł.

jak-zaczac-wspinac-sie-w-tatrach-rozpiska.jpg

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda ścieżka kursowa to poniżej zamieszczam schemat / strukturę szkolenia wspinaczkowego według Polskiego Związku Alpinizmu.

struktura-kursow-pza.jpg

- Pamiętaj o tym, że góry nie znoszą idiotów. Robisz wszystko na własną odpowiedzialność i niewiele osób się przejmie tym, że w nich zginąłeś.

- Możesz kształcić się, zdobywać doświadczenie na własną rękę (ew. od bardziej doświadczonych kolegów) lub na specjalistycznych kursach. Ta pierwsza jest bardziej niebezpieczna i ogólnie nie polecam. Co do kursów to co najmniej kilka z nich trzeba zrobić obowiązkowo (np. szkolenie lawinowe, kurs skałkowy), a warto wszystkie (jeśli nie ma Cię kto podszkolić).

Osobiście zrobiłem kilka z wymienionych wyżej kursów, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy to bezpieczniej byłoby zrobić wszystkie i cieszę się, że przeżyłem ten „etap edukacji”. Takie kursy warto robić u specjalistów (polecam instruktorów z "blachą" Polskiego Związku Alpinizmu).

- Pomijanie poszczególnych etapów może się na Tobie zemścić. Warto stopniowo podnosić swoje umiejętności. Lepiej zrobić dużo łatwych dróg, niż jedną trudną po której będziemy dochodzić do siebie psychicznie / fizycznie przez kilka tygodni.

- Nie każdego stać na kupno całego sprzętu od razu. Lepiej kupować go stopniowo w miarę zdobywania doświadczenia. Taki zakup rozłożony na kilka lat będzie mniej bolesny, a dodatkowo sprzęt ewoluuje, więc będziemy mieć szansę załapać się na kolejne nowinki sprzętowe.

- Idealnie jeśli będziesz się wspinał z lepszymi od siebie. Nie przyjmuj jednak wiedzy bezkrytycznie i rozwijaj ją we własnym zakresie.

Kilka przydatnych linków

Pierwszy raz na stronie? Know how dla nowych czytelników

Zapisz się na newsletter

Zbiór poradników wspinaczkowych

Zbiór tatrzańskich dróg na drytooling.com.pl

10 porad dla początkujących wspinaczy na wielowyciągówkach

10 porad we wspinaczce TRAD dla początkujących

Letnie drogi kursowe w Tatrach

Zimowe drogi kursowe w Tatrach

Letnie drogi dla średniozaawansowanych w Tatrach

Zimowe drogi dla średniozaawansowanych w Tatrach

Zestaw sprzętu na wspinaczkę w Tatrach

Sprzęt wspinaczkowy na początek i późniejsze etapy (z podsumowaniem ile to wszystko kosztuje)

Sprzęt osobisty do wspinania (ścianka wspinaczkowa, skałki, wielowyciągówki)

Koszty sprzętu outdoorowego (z podsumowaniem ile to wszystko kosztuje)

Ubiór na letnie trekkingi, wspinanie w górach

Schemat topo

Mapa graniowa Tatr

Zasady poruszania się po TPN i TANAP

Jak korzystać z przewodnika taternickiego?