Log in
    

Projekt Zielone schroniska

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Poprawa infrastruktury służącej ochronie środowiska, ekspozycje poświęcone patronom schronisk PTTK to niektóre inwestycje, powstające w ramach projektu "Zielone schroniska".

alt
Schronisko Murowaniec

Spółka "Karpaty" PTTK realizuje - przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej - projekt pn. "Zielone schroniska". Program obejmie 7 tatrzańskich schronisk, a także 11 obiektów z Beskidach, Gorcach i Pieninach. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój i uatrakcyjnienie oferty turystycznej, bazując na walorach przyrodniczych, turystycznych, krajobrazowych i kulturowych polskich gór. Kończy się też wieloletni projekt pn. "Zmniejszenie uciążliwości obiektów PTTK, zlokalizowanych na terenach parków narodowych, dla ich środowiska przyrodniczego". W ramach tego programu wykonywana była termomodernizacja budynków, polegająca na ociepleniu ścian i dachów oraz wymianie stolarki budowlanej, a także zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne przy zastosowaniu energii elektrycznej i drewna. Poza tym w wielu obiektach wykorzystywana jest energia słoneczna. W kilku schroniskach PTTK wybudowało nowe lub zmodernizowało biologiczne oczyszczalnie ścieków. - Jedną z ważniejszych inwestycji w Tatrach, która czekała na realizację, jest oczyszczalnia ścieków dla "Murowańca" w Dolinie Gąsienicowej - przekonuje Jerzy Kalarus, prezes spółki "Karpaty". - Dzięki życzliwości Polskich Kolei Linowych kablem o długości prawie 1,5 km dopięliśmy się do dolnej stacji kolejki w Kotle Gąsienicowym, skąd teraz pobieramy prąd - dodaje. Dzięki kablowi prąd otrzymały też budynki TPN i "Betlejemka".

Ostatni szlif otrzymuje też schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Modernizacja obiektu trwała prawie 2 lata i kosztowała ponad 10 mln zł. Wsparcia finansowego na realizację tej inwestycji udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i EkoFundusz. - W budynku wykonaliśmy termomodernizację, zmodernizowaliśmy małą elektrownię wodną, jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Teraz kończymy pokrywanie dachu gontami - wymienia Jerzy Kalarus.
Nowe oczyszczalnie ścieków lub zmodernizowane - oprócz Hali Gąsienicowej - są już w schroniskach na Markowych Szczawinach, Polanie Chochołowskiej, przy Morskim Oku. PTTK w dalszym ciągu będzie modernizowało infrastrukturę służącą ochronie środowiska, m.in. wybuduje oczyszczalnie ścieków przy schroniskach na Starych Wierchach i Leskowcu oraz przy bacówce nad Wierchomlą. Wszystkie obiekty otrzymają prasy i pojemniki na śmieci. Tatrzańskie zostaną w nie wyposażone do końca tego roku, a beskidzkie w 2012 roku.
W 9 obiektach zostaną zamontowane kolektory słoneczne, które będą ogrzewać wodę do celów użytkowych. - Modernizujemy też kotłownie. Jeszcze do niedawna do schronisk położonych na terenach parków narodowych wwoziliśmy ponad 1250 ton węgla - mówi Kalarus.
Dzięki programowi "Zielone schroniska" obiekty górskie nieco zmieniają swój wygląd. Trwa już zagospodarowywanie otoczenia schronisk, łącznie z miejscami do odpoczynku. Prawie wszędzie są już udostępniane nowe lub zmodernizowane kuchnie turystyczne, suszarnie odzieży, punkty napraw sprzętu turystycznego. Turyści mogą już korzystać z takich miejsc w schroniskach w Dolinie Roztoki, Pięciu Stawów Polskich i na Polanie Chochołowskiej. - W ramach programu "Zielone schroniska" wymieniliśmy też pokrycie dachu w schronisku na Polanie Chochołowskiej - tłumaczy prezes.
W schroniskach o znaczeniu historycznym zostaną odpowiednio zaaranżowane wnętrza, tak by znalazło się miejsce na stałe ekspozycje poświęcone ich patronom. Taką wystawę ma już schronisko na Polanie Chochołowskiej, które od jesieni ubiegłego roku nosi imię Jana Pawła II. - Będziemy robić rewitalizację wnętrz w niektórych obiektach, m.in. na Polanie Chochołowskiej, przy Morskim Oku i na Turbaczu. Znajdą się tam sale z meblami na wzór pierwszego wyposażenia - zaznacza Jerzy Kalarus.
W Ośrodkach Kultury Turystyki Górskiej PTTK zaplanowano też rozbudowę ekspozycji przyrodniczych i historyczno-kulturowej. Na Markowych Szczawinach na stokach Babiej Góry ośrodek KTG przeprowadził się do nowego budynku.
Od dłuższego czasu na remont budynku czeka jedno z najsympatyczniejszych i najprzytulniejszych schronisk w Tatrach - na Hali Kondratowej. Podobnie jak w innych obiektach, zaplanowano tu ocieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej, modernizację centralnego ogrzewania oraz kotłowni. Prąd dostarczany jest tu napowietrzną linią niskiego napięcia.

Jolanta Flach

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl