Log in
    

Zaczynamy sezon na dziaby!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Powoli zima się zbliża, można to wyczuć po tym, iż ptaki lecą na południe. Na ściankach i w skałach słychać rozmowy o dziabach, rakach i tym podobne. Na forach zaczynają się pytania o sprawy wybitnie zimowe. Postanowiliśmy wyjść Wam na przeciw i napisać małe przypomnienie gdzie można drajtulować, co można zrobić aby dobrze rozpocząć sezon zimowy :) Zaczynamy więc.

Drytooling na ścianie Wiecznego Deszczu, Dolina Wielicka. Fot. Przemek Klentak

Gdzie można dziabać?

Najprościej mówiąc w wyznaczonych "enklawach". Drytooling jest niestety sportem który pozostawia widoczne ślady i niszczy skałę (zdecydowanie szybciej niż inne rodzaje wspinaczki). W ramach ogólnośrodowiskowej debaty wyznaczono parę rejonów w Polsce w których można się wspinać z siekadłami (patrz news i wątki na forum wspinanie.pl)

Najbardziej aktualną listą miejsc dopuszczonych do drytoolingu, jest artykuł Miłosza Jodłowskiego "Dry-tooling w Polsce – lista rejonów i zaleceń u progu sezonu". Polecamy lekturę ;).

M. Chmielecki i D. Granowski podczas drytoolingu na zewnątrz Jaskini Strzegowej

Drytooling na zewnątrz Jaskini Strzegowej. Fot. Piotr Drożdż

Aktualnie możemy się wspinać w rejonach:

Jura

 • Jaskinia Jasna w Strzegowej - Koniecznie zajrzyjcie do topo (lub podpytajcie lokalsów) rejonu zamieszczonego w GÓRach (nr 200-201, Styczeń-luty 2011). Drogi klasyczne i drajtulowe sąsiadują ze sobą, więc trzeba uważać, żeby nie zniszczyć klasyków. Zwłaszcza, że są tam naprawdę ciekawe linie klasyczne. Tej zimy postaramy się zamieścić topo Jaskini Strzegowej na drytooling.com.pl
 • Sektor Nora we Wrzosach - Zwróćcie uwagę, że do drytoolingu jest wyznaczony tylko sektor Nora, znajdujący się z prawej strony muru skalnego! Tylko tam można drytoolować! Topo rejonu znajdziecie również w GÓRach (nr 200-201, Styczeń-luty 2011)
 • Zakrzówek - Wyznaczone rejony do drajtulingu znajdziecie tutaj. Topo autorstwa Marcina Tasiemskiego również możecie tutaj ściągnąć.
 • Dry Igły Rusocice - Rejon jest aktualnie mocno zarośnięty, więc jeśli się tam wybieracie, to weźcie maczety ;)
 • Kamieniołom Grube Ryby w Zabierzowie

Inne

 • Wdżar w Kluszkowcach - Najbardziej aktualne topo znajdziecie w GÓRach w numerze 199 (listopad 2010). UWAGA! Niektóre spity nie są warte zaufania (droga nr 4 w topo w GÓRach)
 • Sempina (Skrzydlna) -?  topo
 • Kadzielnia w Kielcach (wybrane ściany)
 • Janówek w okolicach Warszawy
 • Kamieniołom w Bytomiu - uwaga na kruszyznę!
 • Kamieniołom koło Chwałkowa pod Wrocławiem (?) - nie wiadomo jaki na razie jest tam status. W najbliższym czasie postaramy się skonsultować z Wrocławskim KW w tej sprawie.
 • Karkonosze - Konsultować się z lokalsami. Patrz "Porozumienie Karkonoskie". Niedługo będzie dostępne topo rejonów.
 • Tatrzańska Kotlina - świetny rejon w Tatrach na zimne dni. Topo w naszym serwisie, lub w GÓRach nr 207 (sierpień 2011)

Jak rozpocząć przygodę z drytoolingiem?

Szymon Potaczek na trawersie Jaskini Jasnej w Strzegowej

Szymon Potaczek na trawersie Jaskini Jasnej w Strzegowej. Fot. Piotr Drożdż

Przede wszystkim zwróć uwagę na "kwestie moralne" Drajtulować możesz tylko w wyznaczonych rejonach. Przeczytaj "kodeks drytoolingu", a jeśli jesteś początkującą osobą zajawioną na ten sport, to tu znajdziesz parę porad. We wspinaczce zimowej występuje inne skale wspinaczkowe niż we wspinaczce klasycznej. Artykuł o skalach zimowych pozwoli ci zorientować się co i jak ;). Pod tym linkiem znajdziesz kilka wybranych dróg w Tatrach dla początkujących.

Jeśli chcesz przyładować przed sezonem to polecam trening Ines Papert (patrz tutaj) . Jeśli jednak wolisz bardziej "alpejskie" klimaty i będziesz wspinał się w górach to polecam artykuł Marcina Woźniaka "Trening alpinisty" (aczkolwiek przeczytaj również trening Ines Papert, nie zaszkodzi ;). Możesz też dostosować pod wspinaczkę zimową 10 zasad Udo Neumanna.

Jeśli chcesz pocisnąć konkretną cyfrę, to nie obejdzie się bez czwórek i dziewiątek, jednakże gdy już dojdziesz do takiej wprawy, że gość z filmiku, będzie miał ołtarzyk z twoim zdjęciem, to wiedz, że w sezonie 2013/2014 nie były one zbyt modne. Zobaczymy co w tym sezonie będzie najbardziej' trendy. Osobiście obstawiam rezygnację z rakobutów na rzecz nieśmiertelnych koflachów i raków paskowych. Przy takim zestawie, jak zrobisz M10 z czwórkami i dziewiątkami, to nikt się nie przyczepi do twojej słabości.

WAŻNE! W każdym z powyższych przypadków, nie zapomnij o ćwiczeniu mięśni antagonistycznych ;)

Parę przydatnych patentów na zimę ;)

Mały poradnik lawinowy

Pogoda i stopień zagrożenia lawinowego w górach

Kamery internetowe

Dbanie o sprzęt

Parę porad Stephena Koha apropo wspinaczki lodowej

Filmy na zajawkę

Motywacja to podstawa. Jeśli oglądniecie, chociaż część filmów z naszego działu klasyki zimowej (możecie oglądnąć również bardziej "alpejskie"), to nie powinno jej zabraknąć ;)

Osobiście polecam:

Polecam też (a może przede wszystkim) przeczytać parę świetnych książek na temat, lub z elementami wspinaczki zimowej:

 • Góry, wolność i przygoda
 • Wspinaczka, lód i mikst Willa Gadda
 • 100 Porad GÓR (nowa pozycja lecz warta zakupu!)
 • Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie
 • Ice World Jeffa Lowa
 • Extreme Alpinism Marka Twighta
 • Climbing Ice Yvona Chouinarda