Logo

Odeszli na niebieską grań

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ich pasją były góry. Jedni traktowali je jako przestrzeń codziennego życia - góry były dla nich miejscem pracy, dla innych miejscem odpoczynku, świątynią przyrody, a dla niektórych miejscem realizowania swoich ambicji i marzeń życiowych.

alt

Ten rok nie dla wszystkich był łaskawy. Dla wymienionych był rokiem ostatnim. Niektórzy odeszli u schyłku swego życia, pozostawiając swój trwały wkład w historię taternictwa, przewodnictwa czy ratownictwa tatrzańskiego, inni odeszli nagle, nieraz w młodym wieku, płacąc za swoją pasję górską cenę najwyższą. Ale byli również tacy, którzy swoje życie poświęcili, ratując innych, chociaż nie w górach, pomni na słowa przyrzeczenia ratowniczego. Niech te fotografie przypomną nam tych, co jeszcze niedawno byli wśród nas.

Zofia Cybulska - 59 lat

Przez 10 lat była dyrektorem generalnym Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Pracę zawodową i społeczną łączyła z pasją górską. Weszła na 131 dwutysięczników w Tatrach, 16 czterotysięczników w Alpach, a także na kilka szczytów w innych rejonach górskich świata, m.in. na Kilimandżaro, Aconcaguę, Pisco, Elbrus. Pełniła funkcję wiceprezesa Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. Zginęła 1 listopada 2010 roku na stokach Hawrania w Tatrach Bielskich.

Jan Gąsienica Józkowy - 68 lat

Nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem. Wieloletni ratownik tatrzański, w latach młodości grotołaz. Z tego okresu pochodzi kilka wierszy autorstwa Jaśka o tematyce jaskiniowej, które zachowały się do dziś.

Danuta Rajwa - 72 lata

Wieloletni zasłużony przewodnik tatrzański. W latach 60. członek Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem i Sekcji Taternictwa Jaskiniowego. Była pracownikiem sekretariatu w Grupie Tatrzańskiej GOPR, a potem starszym inspektorem w Naczelnictwie GOPR. Od 1975 roku przewodnikiem tatrzańskim, m.in. w domach wczasowych FWP i Sanatorium Nauczycielskim, a w ostatnich latach członkiem Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy.

Tadeusz Augustyniak - 80 lat

Pilot śmigłowcowy i samolotowy, ratownik i członek honorowy TOPR. Jeden z nestorów lotnictwa sanitarnego w Polsce i prekursor lotnictwa śmigłowcowego w Tatrach. Dokonał pierwszego udanego lotu ratunkowego w Tatrach do Doliny Pięciu Stawów Polskich 16 kwietnia 1963 r. Miał na swoim koncie kilka tysięcy lotów, uratował życie niejednemu taternikowi i turyście.

Marian Woyna Orlewicz - 97 lat

Wszechstronny narciarz, dwukrotny olimpijczyk, znakomity trener i wychowawca wielu pokoleń narciarzy, akademicki mistrz świata w dwuboju klasycznym, ratownik TOPR, ostatni z uczestników słynnej wyprawy ratunkowej na stoki Brestowej po rannych partyzantów w lutym 1945 roku.

Stanisław Urbański - 81 lat

Przewodnik i ratownik tatrzański, instruktor narciarski, pracownik Wojskowego Ośrodka Kondycyjno-Wypoczynkowego na Groniku, potem przez wiele lat był gazdą - zbójnikiem w Zbójnickiej Chacie w Zakopanem. Człowiek o dużym poczuciu humoru. Został pochowany w Chełmie Śląskim.

Jakub Stawowy - 26 lat

Ratownik tatrzański od 2006 roku, uczestnik około 30 wypraw ratunkowych. Specjalizował się w ratownictwie jaskiniowym i canyoningu. Syn wieloletniego zasłużonego ratownika TOPR Jana Stawowego. Zginął w rejonie Juhaskiej Kopy w masywie Długiego Giewontu.

Andrzej Kruk - 49 lat

Absolwent Policealnego Studium Obsługi Ruchu Turystycznego w Zakopanem. W ostatnich latach pracował w schronisku PTTK na Hali Kondratowej, przyjaciel ludzi gór, serdeczny i gościnny.

Ivan Gálfý - 78 lat

Prekursor słowackiego himalaizmu, wieloletni naczelnik Horskéj služby, ratownik i przewodnik wysokogórski. Organizator i kierownik ośmiu wypraw czechosłowackich w Himalaje, m.in. pierwszej na ośmiotysięcznik Nanga Parbat w 1971 r., zakończonej sukcesem.

Paweł Nadybal - 33 lata

Ratownik tatrzański, przewodnik tatrzański II klasy, instruktor narciarski, taternik jaskiniowy, ski-alpinista, pasjonat telemarku i canyoningu, "Dybel" był duszą towarzystwa, ale równocześnie mistrzem ciętej riposty. Zginął w nurcie rzeki Učja w Słowenii, ratując życie tonącej kobiecie.

Piotr Mędoń - 37 lat

Ratownik i przewodnik tatrzański, instruktor narciarski, ratownik WOPR, ski-alpinista, pasjonat canyoningu i raftingu, absolwent krakowskiej AWF. Sumienny w wypełnianiu swoich obowiązków, lubiany i ceniony. Zginął w nurcie rzeki Učja w Słowenii, ratując życie tonącej kobiecie.

Opr. Apoloniusz Rajwa

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski