Log in
    

Alaskańska skala wspinaczkowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

AlaskaW alaskańskiej skali wspinaczkowej występuje podział skali od 1 do 6. Wycenia się drogi w zależności od trudności, długości i zaangażowania. Najtrudniejsze, najdłuższe drogi mają w tej skali wycenę 6.
System ten po raz pierwszy został opracowany przez Boyd-a N. Everett Jr. W 1966. Przyjmuje się, że jest zaadoptowany do „specjalnych” warunków wspinaczki w tamtym rejonie. Charakteryzujących się ekstremalnym zimnie, wysokości n.p.m. , oraz częstymi burzami. Należy zdawać sobie sprawę, że warunki mogą się zmienić w ciągu jednego dnia. Należy pamiętać, że trudności techniczne mogą być o wiele większe, gdy łoimy z 10kg plecakiem, podczas burzy śnieżnej.

 

Każda skala zawiera elementy poprzedniej (Np. AG5 zawiera elementy AG1,2,3,4)

 

Alaska Grade 1: łatwa jednodniowa wspinaczka po lodowcu. Nie ma żadnej technicznej wspinaczki.

Alaska Grade 2: umiarkowana jednodniowa wspinaczka, bez trudności technicznych. Lub parodniowa wspinaczka bez trudności technicznych.

Alaska Grade 3: Od umiarkowanej do trudnej jednodniowej wspinaczki. Lub wielodniowa wspinaczka z pojedynczymi technicznymi miejscami.

Alaska Grade 4: Wielodniowa, umiarkowana technicznie wspinaczka. O stałych trudnościach

Alaska Grade 5: Wielodniowa, bardzo trudna technicznie wspinaczka, o bardzo dużym zaangażowaniu. Trudności z znalezieniem biwaku.

Alaska Grade 6: Wielodniowa, ekstremalnie trudna wspinaczka (przez co najmniej 1000 metrów pionu). Bez możliwości odwrotu, z wiszącymi biwakami.

 

Na podstawie książki:

A Climbing Guide, Michael Wood i Colby Coombs (The Mountaineers, 2001)Zalecany minimalny dobór sprzętu na zespół:

Alaskan Grade 1: Raki i czekan, lina. Para szabel śnieżnych, lub Deadmen'ów.

Alaskan Grade 2: Raki i czekan, lina. 4 szable śnieżne, lub Deadmeny. 2 śruby lodowe.

Alaskan Grade 3: Czekany lodowe, raki, lina. 4 szable śnieżne, lub Deadmeny. 4 śruby lodowe.

Alaskan Grade 4: Czekany lodowe, raki, 2 liny. 4 szable śnieżne, lub Deadmeny. 6 śrub lodowych.

Alaskan Grade 5: Czekany lodowe, raki, 2 liny. 4 szable śnieżne, lub Deadmeny. 10 śrub lodowych. Zestaw kości, 3 friendy i 6 haków.

Alaskan Grade 6: Czekany lodowe, raki, 2 liny. 12 śrub lodowych. Duży zestaw kości, Zestaw friendów i 12 haków.Na wyższych stopniach, może być potrzebny specjalistyczny zestaw do bigwalla (portale, małpy, mnóstwo karabinków, itp. )

Oczywiście na wyższe stopnie potrzebujesz mnóstwo doświadczenia i umiejętności!

 

Damian Granowski