Log in
    

Porozumienia Karkonoskie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po publikacji tekstu "Polska Szkocja" autorstwa Maćka Ciesielskiego środowisko zawarło dwa porozumienia regulujące zasady wspinania drytoolowego w Karkonoszach.

I Porozumienie Karkonoskie

zawarte 30 października 2004 r.

Dotyczyło ono zasad drytoolingu w okolicznych skałkach

  • na Sowińcu i skałkach Bogusi obowiązuje zakaz tulowania,
  • na pozostałych skałkach jeśli nie widać żadnej aktywności i nie zachodzi niebezpieczeństwo zbyt szybkiego uszkodzenia skały można tulować.

Przy okazji przypominamy, iż skałki Rudaw Janowickich są w całości objęte zakazem uprawiania w nich "tulowania".

Prosimy przed wyruszeniem w ten rejon zapoznać się z stroną www.karkonosz.org są tam wszystkie informacje, gdzie bezpiecznie zarówno dla siebie jak i skały można uprawiać drytooling.

II Porozumienie Karkonoskie

zawarte 5 kwietnia 2004r.

Dotyczyło ono zasad wspinania i wytyczania nowych dróg w okolicznych górach

Wspinając się w Karkonoszach drogi prowadzimy wyłącznie od dołu starając się możliwie w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne. W szczególności zakazane jest wiercenie, spitowanie, wklejanie i jakiekolwiek kucie skały. Starajmy się także nie zrzucać ruchomych kawałków zerodowanej skały o ile pozwalają na to względy bezpieczeństwa oraz w miarę możliwości omijać lub minimalizować kontakt z przyrodą ożywioną, a szczególnie z roślinami i zwierzętami chronionymi. Asekuracja powinna być jak najbardziej czysta (umożliwiająca łatwe jej usunięcie bez uszkodzenia skały) z wykorzystaniem np. kości, friendów i taśm, na stanowiskach i w sytuacjach tego wymagających (brak możliwości zastosowania innej asekuracji, względy bezpieczeństwa) dopuszczane jest wbijanie haków lub zastępowanie starych nowymi.

UWAGA

Aktualnie w Karkonoszach dopuszczony jest drytooling na skale Szopen i Mnisza. Tej zimy być może zostanie otworzony jeszcze jeden.