Log in
    

Strony i blogi o Tatrach (trekking i wspinanie)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tatry to 780 km kwadratowych zróżnicowanego terenu. Można powiedzieć, że to nic innego jak trochę drzew, kamieni kupa, lecz dla wielu Tatry to magiczna kraina. Mają tysiące wielbicieli dla których te góry to coś więcej niż Giewont, Morskie Oko, Kościeliska czy Krupówki.

Część z tych ludzi postanowiła przelać swoją pasję na w internety ;). Na tej stronie postaram się zamieścić trochę linków do wartościowych stron, blogów, traktujących o turystyce tatrzańskiej, taternictwie, itp.

tatry zadni mnich i cubryna

Fot. Damian Granowski 

Bod uwagę biorę strony, które mają jakąś renomę, są aktualizowane w miarę regularnie, jako tako wyglądają. Ewentualnie są brzydkie jak noc, ale mają wartościową treść, która będzie przydatna dla ogółu.

Raczej chcę skupić się na stronach niszowych, bo na najbardziej popularnych stronach internetowych o outdoorze w Polsce, tematyka tatrzańska pojawia się często. O nich napisałem osobne zestawienie, które znajdziesz tutaj: Top 10 polskich stron outdoorowych.

Oczywiście mogło się zdarzyć, że pomimo dość długiego wyszukiwania w internecie nie wrzuciłem linka do wartościowej strony internetowej. W takim wypadku dodaj tą stronę czytelniku w komentarzach, to postaram się ją zweryfikować i dodać do listy.

Jeśli jesteś „domorosłym” blogerem, który przeczytał kilka wskazówek SEO na temat pozycjonowania stron, to wiedz, że wrzucenie linka w komentarzu skończy się... pewnie niczym (czyt. usunięciem komentarza), jeśli nie masz czym się pochwalić :).

Strony postanowiłem podzielić tematycznie – dla turystów tatrzańskich (lajtowych i ambitnych) oraz dla wspinaczy. Sporo stron miesza jednak te tematy, więc różnie może być :).

Każdy linka zawiera krótką notatkę, czasem skopiowaną bezpośrednio z danej strony.

Strony o turystyce tatrzańskiej

gorskasfera.blogspot.com – opisy tatrzańskich wycieczek i fotorelacje

hemli-w-gorach.blogspot.com – Sporo informacji topograficznych o Tatrach. Również opisy tatrzańskich wycieczek.

naszeszlaki.com.pl – dość leciwa strona opisująca tatrzańskie szlaki i wędrówki.

naTatry.pl - Znajdują się tutaj opisy wszystkich tatrzańskich szlaków turystycznych, wzbogacone w szczegółowe galerie zdjęć. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiednią trasę dla siebie i dokładnie zaznajomić się z niebezpieczeństwami czyhającymi na szlaku. Oprócz tego znajduje się tutaj wiele praktycznych informacji, aktualności z Tatr oraz ciekawe artykuły poruszające zagadnienia dotyczące Tatr i Podhala. :)

Poczuj magię gór!- blog Kamila Filipowskiego o Tatrach. W skrócie: „Tatry, topografia, turystyka górska, ciekawostki, górskie przygody :)”

Portal tatrzański – Strona na której każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Od noclegów po porady na temat wyboru sprzętu.

Szlaki.net.pl – kalkulator czasu przejścia szlaków górskich (m. in. Tatr)

tatromaniak.pl – Sporo aktualności z Tatr. W sumie strona o wszystkim i o niczym. Jeśli lubisz dostawać informację, że w np. w Tatrach spadnie śnieg lub filmiki o Halnym to wchodź śmiało. Zapewne jednak zdarzają się wartościowsze wpisy ;).

tatry.info.pl – internetowy przewodnik tatrzański. Strona zawiera opisy tras prowadzących znakowanymi szlakami w polskiej i słowackiej części Tatr. Zarówno opisy szlaków spacerowych, wiodących dolinami, jak i omówienie najtrudniejszych z tatrzańskich perci. Każda strona zawiera wiele zdjęć, dzięki czemu dokładnie prześledzisz, czego można spodziewać się na szlaku.
Przewodnik adresowany jest do wszystkich miłośników Tatr oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z górami i chcą je bliżej poznać.

Ruda z Wyboru – Blog Gosi Nowakowskiej o niebanalnych wycieczkach tatrzańskich. Do tego opisy szlaków, różnych wycieczek na niebanalne szczyty i praktyczne porady na górskie tematy.

tpn.pl – strona Tatrzańskiego Parku narodowego. Ew. jeszcze można wejść na tatry.tpn.pl gdzie pojawiają się informacje o nowościach wydawniczych TPNu

Wieczna Tułaczka - Głównie (?) opisy tatrzańskich wycieczek, okraszone ładnymi zdjęciami. Opis ze strony: Na Wiecznej Tułaczce znajdziecie ciekawe, humorystyczne, a czasem złośliwe opisy, praktyczne porady, subiektywne odczucia , dużo zdjęć z odwiedzanych miejsc, nie zabraknie też recenzji czy testów. Słowem – będzie wszystko, co mi wpadnie do głowy, a co związane jest z podróżami i branżą turystyczną. Mam nadzieję, że te informacje ułatwią Wam planowanie urlopu.

Strony głównie o wspinaniu w Tatrach

Górska Galeria zdjęć Zipiego - galeria zdjęć (głównie) wspinaczkowych Piotra Zielińskiego. Sporo ciekawych fotorelacji z tatrzańskich wspinaczek

supertopo.pl – kilka wartościowych opracowań dróg wspinaczkowych.

szlakiidrogi.wordpress.com – Blog Krzyśka Sobieckiego. Opisy i schematy dróg wspinaczkowych. Do tego kilka wpisów o trasach turystycznych. Ogólnie warto zaznajomić się :).

Taternik.net – strona Mariusza Norweckiego z sporą ilością tatrzańskiego topo. Głównie fotografie ścian z wyrysowanymi liniami dróg.

Taternik.eu - Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Sporo opisów dróg wspinaczkowych. Trochę filmików. Ogólnie jest sporo wartościowej treści.

Tatry.nfo.sk – słowacka skarbnica dróg wspinaczkowych. Wygląd strony nieco zraża, ale mnogość schematów i fototopo wynagradza ubogą szatę graficzną.

Jeśli masz swoje ulubione tatrzańskie strony, których tu brakuje to daj znać w komentarzach ;)