Log in
    

Krótka Historia Lodowego Pucharu Świata

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wspinaczka lodowa jest stosunkowo nową dyscypliną. Nawet biorąc pod uwagę, że pierwsze zawody we wspinaczce lodowej zostały zorganizowane w Courmayeur we Włoszech na lodowcu Brenva w 1912 roku! Jednakże z czasem zawody zaczeły nabierać nowego wymiaru...

 

Od 1970 roku zawody we wspinaczce lodowej były rozgrywane w ZSSR. Były rozgrywane w trzech dyscyplinach: trudność, czasówka i czasówki na dłuższych drogach (100 i więcej metrów!), przez zespoły związane liną, na których co 40 metrów musiała nastąpić zmiana prowadzącego. Pod koniec sezonu byli ogłaszani zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach. Zawody w tej formule były rozgrywane do 1987 roku, później nastąpiła przerwa. W sezonie 1996/1997 przejęli formułę zawodów w Courchevel (Francja).

Równie znane były zawody w Courchevel we Francji. Ogromna 40 metrowej wysokości wieża, była synonimem trudności we wspinaczce lodowej od 1995 roku, do 2000 roku, kiedy to wielki kawał lodu odpadł z wieży na kilka godzin przed startem zawodów. Trzeba było wyjść jak najwyżej, używając jak najmniej uderzeń w lód, z limitowanym czasem od 8 do 14 minut.

Międzynarodowe

W Północnej Ameryce rozgrywano również wiele innych zawodów. Najbardziej znane były The Winter X Games Ice Climbing Events (czasówki i trudność), ale po 1999 roku zawody lodowe zostały wyłączone z programu. Kolejnymi znanymi zawodami były IWC Competition w Qubecu w Kanadzie na których gospodarze zapraszali najlepszych zawodników na świecie. Odbywało się również wiele różnych wspinaczkowych meetingów, na których rozgrywano zawody, nierzadko w oryginalnych konkurencjach. Jednym z najbardziej znanych są zawody w Ouray w Colorado. 5 dni imprezy z wieloma atrakcjami dla wspinaczy w każdym wieku i poziomie. The Canmore Ice Climbing Festival w Canmore w Kanadzie łączył zawody z pokazami wspinaczki i prelekcjami wspinaczy.

 

Słowenia jest również bardzo znana dzięki Bohinj Speed Race (50m). Od 1994 roku do 1999 czasówki w duelu były rozgrywane na naturalnej skale w Bohinj. W dobie zmian klimatu, niestety występują problemy z lodem... Od 2000 roku gospodarzem jest miasto Solcava. Organizuje ono zawody na trudność i czasówki (w sezonie 2002/2003 zawody były rozgrywane w trzech różnych lokacjach).

Lodowy Puchar Świata wystartował w Cortinie w 2000 roku. Przedtem europejskie zawody (jeszcze nie Puchar Świata) rozgrywane były w Courchevelę niemiecką, Cortina, Pitztal i Kirov. Pierwsze pisemne zasady pojawiły się w 1998 roku, a pierwszy Lodowy Puchar Świata w 2000 roku został zorganizowany przez prywatną niemiecką firmę. Która była odpowiedzialna za organizację zawodów do 2002 roku, kiedy to organizacją zawodów zajęła się UIAA. W 2009 roku zawody rozgrywane były w 4 lokacjach w Europie.

Przyszłość Zawodów Lodowych

UIAA pracuje obecnie nad wsparciem, oraz współpracą z najbardziej znanymi organizatorami w Północnej Ameryce: Canmore i Ouray.

Organizacja dąży do stworzenia kontynentalnych serii zawodów, dzięki którym wzrosła by popularność wspinaczki lodowej. Po drugie UIAA dąży doh tego, aby wspinaczka lodowa stała się olimpijską dyscypliną.

Źródło: theuiaa.org