Krótka Historia Lodowego Pucharu Świata

Wspinaczka lodowa jest stosunkowo nową dyscypliną. Nawet biorąc pod uwagę, że pierwsze zawody we wspinaczce lodowej zostały zorganizowane w Courmayeur we Włoszech na lodowcu Brenva w 1912 roku! Jednakże z czasem zawody zaczeły nabierać nowego wymiaru...

 

Od 1970 roku zawody we wspinaczce lodowej były rozgrywane w ZSSR. Były rozgrywane w trzech dyscyplinach: trudność, czasówka i czasówki na dłuższych drogach (100 i więcej metrów!), przez zespoły związane liną, na których co 40 metrów musiała nastąpić zmiana prowadzącego. Pod koniec sezonu byli ogłaszani zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach. Zawody w tej formule były rozgrywane do 1987 roku, później nastąpiła przerwa. W sezonie 1996/1997 przejęli formułę zawodów w Courchevel (Francja).

Równie znane były zawody w Courchevel we Francji. Ogromna 40 metrowej wysokości wieża, była synonimem trudności we wspinaczce lodowej od 1995 roku, do 2000 roku, kiedy to wielki kawał lodu odpadł z wieży na kilka godzin przed startem zawodów. Trzeba było wyjść jak najwyżej, używając jak najmniej uderzeń w lód, z limitowanym czasem od 8 do 14 minut.

Międzynarodowe

W Północnej Ameryce rozgrywano również wiele innych zawodów. Najbardziej znane były The Winter X Games Ice Climbing Events (czasówki i trudność), ale po 1999 roku zawody lodowe zostały wyłączone z programu. Kolejnymi znanymi zawodami były IWC Competition w Qubecu w Kanadzie na których gospodarze zapraszali najlepszych zawodników na świecie. Odbywało się również wiele różnych wspinaczkowych meetingów, na których rozgrywano zawody, nierzadko w oryginalnych konkurencjach. Jednym z najbardziej znanych są zawody w Ouray w Colorado. 5 dni imprezy z wieloma atrakcjami dla wspinaczy w każdym wieku i poziomie. The Canmore Ice Climbing Festival w Canmore w Kanadzie łączył zawody z pokazami wspinaczki i prelekcjami wspinaczy.

 

Słowenia jest również bardzo znana dzięki Bohinj Speed Race (50m). Od 1994 roku do 1999 czasówki w duelu były rozgrywane na naturalnej skale w Bohinj. W dobie zmian klimatu, niestety występują problemy z lodem... Od 2000 roku gospodarzem jest miasto Solcava. Organizuje ono zawody na trudność i czasówki (w sezonie 2002/2003 zawody były rozgrywane w trzech różnych lokacjach).

Lodowy Puchar Świata wystartował w Cortinie w 2000 roku. Przedtem europejskie zawody (jeszcze nie Puchar Świata) rozgrywane były w Courchevelę niemiecką, Cortina, Pitztal i Kirov. Pierwsze pisemne zasady pojawiły się w 1998 roku, a pierwszy Lodowy Puchar Świata w 2000 roku został zorganizowany przez prywatną niemiecką firmę. Która była odpowiedzialna za organizację zawodów do 2002 roku, kiedy to organizacją zawodów zajęła się UIAA. W 2009 roku zawody rozgrywane były w 4 lokacjach w Europie.

Przyszłość Zawodów Lodowych

UIAA pracuje obecnie nad wsparciem, oraz współpracą z najbardziej znanymi organizatorami w Północnej Ameryce: Canmore i Ouray.

Organizacja dąży do stworzenia kontynentalnych serii zawodów, dzięki którym wzrosła by popularność wspinaczki lodowej. Po drugie UIAA dąży doh tego, aby wspinaczka lodowa stała się olimpijską dyscypliną.

Źródło: theuiaa.org

Powiązane artykuły

Górska deklaracja etyczna UIAA

Górska deklaracja etyczna UIAA

Atrakcje turystyczne na Podhalu