Log in
    

Naturalne wskazówki pogodowe w górach i na nizinach

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Konieczność odpowiedniego przygotowania się do warunków pogodowych w górach nie jest, a bynajmniej nie powinna być dla nikogo nowością. Należy dołożyć wszelkich starań, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo poprzez nasze własne zaniedbanie. Jednak pogoda w górach bywa kapryśna i oprócz monitorowania prognozy np. na stronach internetowych jak meteovista.pl, przydatna jest umiejętność odczytywania naturalnych wskazówek. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Kierunek i siła wiatru, wygląd chmur i szybkie zmiany ciśnienia atmosferycznego, dostarczają nam cennych informacji i mogą pomóc w podjęciu decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu wyprawy.

Świt w Dolinie Wielickiej. Piękne morze chmur nad Słowacją. Fot. Damian Granowski

Najłatwiejszą do obserwacji wskazówką jest wygląd chmur. Wynika to z faktu, iż zmiany w ich wyglądzie są bezpośrednim wskaźnikiem zmian zachodzących we frontach atmosferycznych. Chmury soczewkowate (altocumulus lenticularis) wiszące nad szczytem góry, wskazują na wzmocnienie się wiatru i napływ powietrza obciążonego wilgocią, co rokuje zmiany w pogodzie w przeciągu 6 do 18 godzin.

Altocumulus lenticularis. Fot. Denis Hartley / weather-forecast.com

Rozproszone delikatne chmury pierzaste w najwyższych partiach atmosfery tzw. cirrusy, mogą sygnalizować zmiany frontu i co za tym idzie burze, będące wynikiem napływu mas powietrza o niskim ciśnieniu atmosferycznym. W wyniku spadku ciśnienia, powietrze unosi się do góry i ochładzając się, przynosi opady. Obserwując ruch chmur pierzastych, zwracając uwagę na ukierunkowanie smug, można zorientować się, w którym kierunku zmierza front. Cirrostratus, czyli chmura warstwowo-pierzasta, która pokrywa delikatną warstwą, przepuszczającą promienie słoneczne prawie całe niebo, zwiastuje zazwyczaj napływ bardziej wilgotnego powietrza, a co za tym idzie opadów w przeciągu kolejnych 12 do 24 godzin.

Cirrostratus

Cirrostratus. Fot. gopixpic

Kumulowanie się wilgoci, może być widoczne również jako tzn. halo dookoła słońca lub księżyca. Jeśli dodatkowo chmury stają się bardziej gęste i obniżają się, przesłaniając jednocześnie słońce, opady mogą przyjść w przeciągu 3 do 6 godzin. Obecność chmur kłębiasto-pierzastych, cirrocumulus, wyglądających jak duże zgrupowania cienkich smug, w większości przypadków są wróżbą sprzyjającej aury.

cirrocumulus

Cirrocumulus. Fot. wisegeek.com

Kierując się w niższe partie atmosfery, na wysokości 2000 do 7000m można obserwować chmury altostratus (chmura średnia warstwowa) i altocumulus (chmury średnie kłębiaste). Te przesłaniają promienie słoneczne w znaczący sposób i zakrywają znaczną powierzchnię nieba. Chmury te zwiastują nadejście burzy.

altocumulus

Altocumulus. Fot. wikipedia.org

Znajdujące się poniżej 2000m chmury to stratus (warstwowa), stratocumulus (kłębiasta warstwowa) i nimbostratus (warstwowa deszczowa). Chmury warstwowe, często tworzą się, w wyniku unoszenia się mgły. Często przynoszą mżawki lub zimą, delikatne opady śniegu. Stratocumulusy z kolei, wyglądające jak szare wyboje na niebie, nie przynoszą opadów i zazwyczaj nie zakrywają całego nieba, tworząc rzędy i łaty z chmur. Chmury warstwowe deszczowe jak sama nazwa wskazuje, przynoszą deszcz. Tworzą płaską, szarą pokrywę nieba.

Stratocumulusy. Fot. wikipedia.org

Dodatkowo na niebie obserwujemy chmury rozbudowane pionowo. Cumulusy, czyli chmury kłębiaste i cumulonimbus, kłębiaste deszczowe. Te pierwsze, to te przypominające wyglądem watę cukrową i zazwyczaj nie przynoszą przykrych niespodzianek w postaci opadów. Oznaką pogorszenia pogody, jest przekształcenie się cumulusów w chmury kłębiaste deszczowe, na skutek rozbudowania się chmur w pionie i przybrania kształtu kowadła. Takie chmury przynoszą niebezpieczne burze z błyskawicami.

Można łatwo odróżnić chmurę, która przynosi opady od tej niegroźnej, patrząc na jej kształt. Ta o wyraźnie zaznaczonej podstawie nie powinna przynieść opadów, natomiast ta z rozmytą podstawą, widoczna z daleka wskazuje, że czas wracać do domu.

Szybki spadek ciśnienia atmosferycznego to kolejna oznaka zmian pogodowych. Kieszonkowy wysokościomierz może być bardzo pomocny, jeśli wiemy jak z niego korzystać. Ciśnienie atmosferyczne spada wraz ze wzrostem wysokości i na tej podstawie działa wysokościomierz, tak naprawdę mierząc ciśnienie. Więc jeżeli wartości, które wskazuje, sugerują wzrost wysokości, gdy w rzeczywistości nie ruszamy się z miejsca, tak naprawdę obserwujemy spadek ciśnienia atmosferycznego, a co za tym idzie, możliwość opadów w najbliższym czasie.

Na koniec warto pamiętać, że gdy powietrze napływa ze wschodu, zazwyczaj przynosi sprzyjającą pogodę, natomiast to z zachodu, wróży pogorszenie warunków.