Log in
    

Węzły wspinaczkowe - Motyl alpejski

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Motyl alpejski, to węzeł, który ma tą zaletę, że dobrze przenosi obciążenia na linie, nie rozwiązując się przy tym. Dodatkowo nie zaciska się mocno pod obciążeniem i łatwo się go rozwiązuje. Będzie idealny węzłem, jeśli dojdzie do uszkodzenia liny. Dobrze spisuje się również jako węzeł hamujący na lodowcu.

 

We wspinaczce sportowej raczej stosowany jest wyjątkowo. Za to już w górach ma zdecydowanie więcej zastosowań. Jego typowym zastosowaniem wiązanie trzeciego członka zespołu do liny na lodowcu. Przy takim wiązaniu, węzeł nie powinien być dalej niż na wyciągnięcie ręki.

Wielką zaletą motyla alpejskiego jest to, że nie skręca się i idealnie rozprowadza siły szarpnięcia (lepiej niż w przypadku ósemki lub kluczki). Ta jego cecha jest bardzo przydatna wszędzie tam, gdzie trzeba podchodzić na linie. Przykładowo jeśli przy podchodzeniu (np. w jaskini) widzimy, że lina jest uszkodzona, to po przejściu feralnego odcinka, możemy zawiązać w tym miejscu motyla alpejskiego, tak aby uszkodzony fragment był w wystającej pętli.

W taternictwie jaskiniowym stosowany jest do poręczowania trawersów (obciążenia w trzech kierunkach), 

Wiązanie motyla alpejskiego. Fot. caveclimb.com