Log in
    

Jak zawiązać wyblinkę? - węzły wspinaczkowe

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W przeciwieństwie do półwyblinki, wyblinka jest węzłe blokującym się np. na karabinku. Dodatkowo pozwala nam szybko ją założyć. Można ją wyregulować, bez wypinania. Te zalety sprawiły, że używa się jej często do autoasekuracji na stanowisk.

Zawiązana wyblinka. Fot. Anna Resiak

Zakładając "auto" z wyblinki musimy zwrócić uwagę, aby zakręcić karabinek HMS. Na koniec regulujemy ją, tak abyśmy wygodnie stali na stanowisku. Wyblinka mocno osłabia linę, ale i tak wytrzymałość liny jest tak duża, że nie ma to właściwie znaczenia dla naszego bezpieczeństwa.

Wspinacze przejęli wyblinkę od żeglarzy. Węzeł ten był używany w żeglarstwie od wieków. Najczęściej służy do mocowania odbijaczy do relingu i podwieszaniu "krawatów" lub wiązania obłych rzeczy, które nie mają uchwytów (np. belki, kije) Jest to do mocny węzeł, który po namoknięciu ciężko się rozwiązuje. W przypadku gdy lina będzie często szarpana to może się luzować. Idealnie jeśli wyblinka jest stale naprężona lub cały czas luźna.

Autoasekuracja na wyblince z dwóch lin połówkowych. Fot. dg

Do zrobienia autoasekuracji z wyblinki będziecie potrzebować karabinka zakręcanego (najlepiej HMS). Wyblinka zawiązana na karabinku może pod dużym obciążeniem zacząć się ślizgać - aczkolwiek to raczej uwaga do żeglarstwa, prac wysokościowych i taternictwa jaskiniowego. Dlatego lepiej jej nie używać jako punktu mocowania liny, lecz raczej w punktach pośrednich (np. na poręczówkach).

We wspinaniu oprócz autoasekuracji wyblinka ma zastosowanie przy zakładaniu pętli z taśmy na kamienie, drzewa, skracaniu haków. Stosowana jest czasem jako "strzemie" zakładane na stopę przy podchodzeniu po linie.

Wiązanie wyblinki z taśmy

Czasem się zdarza wyblinka na otoczaku - taka mała specyfika wspinania na greckich Meteorach. Fot. Damian Granowski

Wiązanie wyblinki. Robimy takie dwie pętelki. Fot. Anna Resiak

Następnie prawą rękę dajemy do przodu i składamy dwie liny, tak aby wyszedł nam taki węzeł jak na pierwszym zdjęciu. Fot. Anna Resiak

Wiązanie wyblinki jedną ręką

Na filmie omawiam szczegóły wiązania wyblinki jedną ręką. Dodatkowo zamieszczam rysunek. Patent ten będzie przydatny gdy dojdziecie do stanowiska i nie będziecie wstanie puścić się jedną ręką, aby wpiąć się do punktu centralnego. Warto więc nauczyć się tego patentu, jeśli planujemy wspinanie górskie i wielowyciągowe.

wiazanie wyblinki jedna reka

Powyżej schemat wiązania wyblinki jedną ręką na karabinku HMS. Fot. pagorki.cba.pl

Wrzucam jeszcze patent na skracanie/wydłużanie wyblinki na stanowisku. Dość przydatne, aby było w miarę wygodnie przez te kilkanaście minut, gdy wisimy na stanie.

Damian Granowski