Log in
    

Co potrzebujesz na ściankę wspinaczkową?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jeśli tutaj trafiłeś, to pewnie chcesz zacząć się wspinać. Najłatwiej będzie się wybrać się na sztuczną ściankę wspinaczkową. W tym krótkim artykule znajdziesz wszelkie informacje potrzebnych do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką.

 

 

Na początek kilka uwag:

Wspinanie niektórym może się kojarzyć z górami wysokimi, himalaizmem, mrozem. Jest jednak wiele innych dyscyplin wspinaczkowych, które będą prawdziwą przyjemnością na początku. Ogólnie wspinanie jest dla każdego (od lat 3).

Wspinanie na ściankach (a tam pewnie wylądujesz na początku) jest względnie bezpieczne, jeśli posiadasz chociaż połowę mózgu :-).

Aktualnie każde większe miasto w Polsce posiada swoją ściankę wspinaczkową, a w większych często kilka. Od paru lat wspinanie robi się modne i spotyka się ścianki w mniejszych miastach (chociażby w moim rodzinnym Nowym Targu, które ma „tylko” ok. 30 000 mieszkańców). Wystarczy tylko sprawdzić w internecie, czy jest taka ścianka w naszym mieście.

Na początek warto wybrać się większą ekipą na ściankę (2 osoby minimum), chociaż da się iść samemu. Po przyjściu zostaniecie nauczeni zakładania uprzęży i asekuracji na wędkę, który jest najprostszą i najbezpieczniejszą opcją na początek wspinania.

Jeśli zdecydujesz się przyjść sam, to możesz wspinać się z wynajętą osobą (operator) lub na niskich ściankach nad materacami. To jest tak zwany bouldering. Koszt takiego jednorazowego wstępu to okolice 20 zł. Na takim bilecie możesz siedzieć nielimitowaną ilość godzin – zazwyczaj. W praktyce po 2-3 godzinach będziesz już zmęczony :).

Na ściankach są przebieralnie, łazienki, prysznice i często inny socjal. Cały sprzęt do wspinania możesz pożyczyć na miejscu. Zazwyczaj czynne są przez cały rok.

Do wspinania potrzebujesz sportowego ubrania (krótkie spodenki, dres). Na miejscu możesz wypożyczyć uprząż wspinaczkową. Warto mieć też woreczek na magnezję, aby usunąć nadmiar potu z dłoni.

Odrębną sprawą są buty wspinaczkowe. Są to specjalne ogumowane buty, które są m.in. obcisłe, mają dobre tarcie. Możesz takie buty kupić w sklepie (około 200 zł), albo wypożyczyć na miejscu na ściance (ok. 5 zł). To drugie rozwiązanie polecam na początek. Ewentualnie możesz zabrać np. tenisówki lub inne dość ściśle przylegające obuwie z miękką podeszwą. Na początek powinni wystarczyć.

W sumie powyższe kilka akapitów powinno ci wystarczyć to pójścia na ściankę. Jeśli coś więcej chciałbyś się dowiedzieć, to polecam kilka poniższych linków oraz FAQ:

10 porad dla początkujących wspinaczy

Slang wspinaczkowy

Słownik terminów outdoorowych

Zapisz się na mój newsletter

Spodobało się i co dalej?

Chodź jak najczęściej na ściankę i wspinaj się :-). Możesz też zapisać się na kurs wspinaczkowy lub sekcje wspinaczkowe, czyli specjalne zajęcia na których instruktor naucza wspinania. Tutaj moja mała reklama – jestem instruktorem wspinania w Krakowie, więc w razie czego chętnie pomogę (kontakt do mnie- kursyskalkowe.pl). Przeczytaj też koniecznie art.: "10 porad dla początkujących wspinaczy".

Częste pytania

Czy muszę mieć silne ręce?

Niekoniecznie. Na początek drogi są łatwe i nie potrzebujesz silnych rąk, bo w większości stoisz na nogach. Z czasem wspinając się powinny ci się wzmocnić.

Czy sprzęt jest bezpieczny?

Jak najbardziej. Wszystko ma odpowiednie certyfikaty i raczej nie zawiedzie – prędzej człowiek.

Mam lęk wysokości

Może najwyższy czas go przełamać? Zazwyczaj lęk po paru sesjach wspinaczkowych zmniejsza się.

Czy mogę przyjść z dzieckiem na ściankę?

Tak nie ma problemu. Dodatkowo jeśli ma powyżej 3 lat, to pewnie będzie się mogło samo wspinać. Możesz go ty pilnować i asekurować. Ew. może to zrobić wykwalifikowany pracownik ścianki (dograj szczegóły telefonicznie).

Damian Granowski