Log in
    

Wspinanie wielowyciągowe – szablon i praktyczne porady

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wspinanie wielowyciągowe dla początkujących może być nieco… hmm skomplikowane :-). Ciężko podczas 6 dniowego kursu ogarnąć to wszystko pamięcią. Poniżej zamieszczam szablon, który pozwoli mniej więcej ogarnąć całą wielowyciągówkę na przykładzie trzech wyciągów i zjazdów (dwóch). W sumie schemat ten można zastosować dla dróg trzywyciągowych (np. na Sycyli w okolicach San Vito Lo Capo), jak i na drogach, które mają ich 20.

Wspinacze na szczycie Żabiego Konia w Dolinie Kobylańskiej

Wspinacze na szczycie Żabiego Konia (widok od tej mniej imponującej strony). Fot. Damian Granowski

Tekst raczej dla osób po kursie, które chcą sobie przypomnieć podstawy wielowyciągówek. W artykule występuje Janek i Gosia (wszelkie podobieństwa do osób fizycznych przypadkowe). Zmieniają się na prowadzeniu.
Ze względu na przejrzystość tekstu, pominę w nim sporo niuansów i patentów ułatwiających życie. Może w innym artykule to opiszę.
Ważne przy wspinaniu są komendy wspinaczkowe, które opisuję w innym artykule. Warto do niego zajrzeć w ramach uzupełniania. Link tutaj: Komendy wspinaczkowe.

Do wielowyciągówki sportowej potrzebujemy trochę więcej sprzętu niż do wspinania sportowego na drogach jednowyciągowych. Szerzej piszę o tym tutaj: Sprzęt osobisty na wspinanie.

Potrzebujesz:

Na osobę: Kask, uprząż wspinaczkową, buty wspinaczkowe, 3 HMS, przyrząd asekuracyjny, taśmę do lonży, 2 repy

Na zespół: linę (w tym przykładzie mamy 60 metrową linę pojedynczą), ekspresy (ilość odpowiednia według topo), co najmniej dwie pętle na stanowiska (np. 2x120 cm), 4 luźne karabinki, topo (najlepiej 2 egzemplarze dla każdego w zespole).

U podstawy ściany linę przewijamy, aby sprawdzić, czy nie ma na niej węzła. Partnerzy (Janek i Gosia) przywiązują się i są gotowi do wspinania.
Opcjonalnie asekurant autuje się, jeśli istnieje ryzyko, że zespół może spaść np. w przepaść w przypadku odpadnięcia prowadzącego przed pierwszym przelotem.

Pierwsza prowadzi Gosia.

I wyciąg

Gosia (prowadzący): MOGĘ IŚĆ? [ sprawdza, czy Janek dobrze wszystko wpiął i czy prawidłowo asekuruje]
Janek (asekurant): [ sprawdza Gosię] MOŻESZ.
Gosia: IDĘ.
Janek IDŹ.
[Gosia prowadzi wyciąg i dochodzi do półki stanowiskowej na której są np. dwa ringi. Zakłada stanowisko (2 karabinki, taśma). Autuje się (HMS i wyblinka)].
Gosia: MAM AUTO!
Janek: NIE ASEKURUJĘ! [PO komendzie przestaje asekurować i wypina przyrząd z liny]
Janek: WYBIERAJ!
[Gosia w międzyczasie wpina przyrząd do stanowiska, tak aby asekurować od góry. Czyli wolny HMS w punkt centralny stanowiska. Następnie dopina przyrząd koluchem].

 

asekuracja-na-gornym-stanowisku.jpg

Przyrząd asekuracyjny dopięty na górnym stanowisku, w celu asekuracji drugiego na linie. Fot. Damian Granowski

[Po usłyszeniu komendy „WYBIERAJ” Gosia zaczyna wybierać nadmiar liny. Układa ją na półce skalnej (jeśli taka jest) lub na stopie (w luźnych zwojach). Po wybraniu całej liny wpina ją do przyrządu. Sprawdza, czy karabinki zakręcone, czy wszystko jest w porządku].
Gosia: MOŻESZ IŚĆ!
[Janek w międzyczasie przygotowywał się do wspinania (np. zakładał buty, zdejmował kurtkę, itp.).
Janek: IDĘ!
[Dopiero teraz wypina się z stanowiska i je likwiduje - jeśli była potrzeba zbudowania go na dole. Podczas wspinania zabiera ze sobą ekspresy. Po dojściu do stanowiska wpina HMS w punkt centralny i autuje się przy pomocy wyblinki].
W trakcie wspinania może mówić takie komendy jak WYBIERAJ, DAJ BLOK, CZUJNIE, LUZ.
Janek: MAM AUTO.
Gosia: NIE ASEKURUJĘ [wypina przyrząd]
[Kolejny wyciąg będzie prowadził Janek, więc trzeba zmienić się na prowadzeniu. Gosia przekazuje mu niezbędny do prowadzenia sprzęt (np. ekspresy, taśmy, karabinki).
Gosia przepina przyrząd do łącznika (+ pętli z liny) w uprzęży. Zakłada punkt wysyłowy (swój HMS) w stanowisku (np. w najwyższym ringu), tak aby uniknąć lotu o współczynniku odpadnięcia 2].

II wyciąg

Janek (teraz prowadzący): [sprawdza Gosię i cały układ asekuracyjny] MOGĘ IŚĆ?
Gosia (teraz asekurujący): [sprawdza Janka i cały układ na stanowisku. Zaczyna go asekurować] MOŻESZ iść.
Janek: IDĘ [PO komendzie demontuje swoje auto z wyblinki].
Gosia: IDŹ.
[Janek prowadzi wyciąg i dochodzi do 2 stanowiska. Zakłada je, autuje się wyblinką]
Janek: MAM AUTO!
Gosia: NIE ASEKURUJĘ! [wypina linę z przyrządu] WYBIERAJ!
[W międzyczasie Janek wpina przyrząd tak aby asekurować z góry. Zaczyna wybierać nadmiar liny. Po wybraniu wpina linę do przyrządu i sprawdza cały układ. W międzyczasie Gosia przygotowuje się do wspinania (np. zakłada buty, plecak)].
Janek: MOŻESZ IŚĆ!
Gosia: IDĘ! [likwiduje stanowisko asekuracyjne. Opcjonalnie gdy zaczyna się wspinać może jeszcze raz krzyknąć „IDĘ!”].
[Wspina się i po dojściu do stanowiska autuje się do punktu centralnego HMSem z wyblinką].
Gosia: MAM AUTO.
Janek: NIE ASEKURUJĘ. [Wypina przyrząd].
[Kolejny wyciąg będzie prowadziła Gosia, więc trzeba zmienić się na prowadzeniu. Janek przekazuje jej zbędny sprzęt (np. ekspresy, taśmy, karabinki).
Janek przepina przyrząd do łącznika (+ pętli z liny) w uprzęży. Zakłada punkt wysyłowy (swój HMS) w stanowisku (np. w najwyższym ringu), tak aby uniknąć lotu o współczynniku odpadnięcia 2].

III wyciąg

Gosia (teraz prowadzący): [sprawdza Janka i cały układ asekuracyjny] MOGĘ IŚĆ?
Janek (teraz asekurujący): [sprawdza Gosię i cały układ asekuracyjny] MOŻESZ.
Gosia: IDĘ. [Wypina się z auta i zaczyna wspinać]
Janek: IDŹ
[Gosia prowadzi wyciąg i wychodzi na szczyt skały, gdzie zakłada stanowisko (np. pętla wokół solidnego drzewa). Zakłada auto (HMS i wyblinka).
Gosia: MAM AUTO! [ Zaczyna wpinać przyrząd do asekuracji górnej].
Janek: NIE ASEKURUJĘ! [Wypina przyrząd]. WYBIERAJ!
Gosia: [wybiera zbędny luz na linie i wpina linę do przyrządu] MOŻESZ IŚĆ!
Janek: IDĘ! [Zaczyna demontować stanowisko, na koniec jeszcze raz krzyczy „IDĘ” i zaczyna się wspinać].
Janek: [Po dojściu do stanowiska autuje się] MAM AUTO.
Gosia: NIE ASEKURUJĘ.

Droga jest skończona i pozostaje nam dostać się z powrotem na dół. Często będzie to ścieżka (czasem szlak) w dół lub zjazdy wzdłuż linii drogi. Może też być to zjazd na linie inną drogą.

Ostatnią wersję – dla uproszczenia schematu – przyjmiemy. Powiedzmy, że mamy do wykonania dwa 30 metrowe zjazdy z gotowych stanowisk (Pierwszy to: łańcuch i kolucho (punkt centralny) drugi to 2 ringi, na których musimy zbudować punkt centralny).

Zjazdy

Sporo o samych zjazdach napisałem w artykule: „Zjazdy na linie. Krótki poradnik + parę patentów”, więc tutaj skupię się na poszczególnych etapach zjazdów. Gosia i Janek w naszym przykładzie są równorzędnymi partnerami, więc kolejność nie jest istotna.

[Gosia i Janek dopinają się lonżami do stanowiska. Przeciągają jedną końcówkę liny przez punkt centralny. Wiążą węzeł na końcu liny (zaciągają go mocno). Przewijają linę, tak aby znaleźć środek. Gosia bierze zwoje liny i przygotowuje się do zrzucenia liny].
Gosia: UWAGA LINA! [zrzuca linę]. [Wpina się do liny zjazdowej i rozpoczyna zjazd. Dojeżdża do dwóch ringów i zakłada stanowisko (2 karabinki i taśma). Autuje się lonżą do punktu centralnego. Wypina linę z przyrządu, sprawdza czy lina schodzi].
Gosia: LINA WOLNA!
[Janek wpina się do liny, zabiera ze sobą cały sprzęt i zaczyna zjazd. Dojeżdża do stanowiska i autuje się do punktu centralnego].
[Rozwiązuję węzeł na końcu liny, przeciągają jedną końcówkę przez kolucho. Jedna osoba z zespołu wiąże końcówkę do łącznika uprzęży (np. wyblinką). Line przeciągamy, aż spadnie].
[Ponownie przewijają linę, tak aby znaleźć środek. Następnie zrzucają i tak dalej…. Patrz wyżej].

Tym sposobem możecie robić wielokrotne zjazdy na linie.

Jeśli coś jest niejasne lub macie wrażenie, że coś pominąłem ważnego to dajcie znać w komentarzach to postaram się dodać.

Damian Granowski

Komentarze   
0 #18 Damian Granowski 2019-09-27 12:47
Cytuję Piotrek:
Cytuję DamianG:
Cytuję Maciej:
"Gosia w międzyczasie wpina przyrząd do stanowiska, tak aby asekurować od góry. Czyli wolny HMS w HMS z swojego auta." czy nie powinien być wpięty w punkt centralny?


Cześć Masz rację Maciej. Dzięki za uwagę. Już poprawione


Czy aby na pewno? Na kursie uczono mnie ,że powinno się go wpinać w HMS ze swojego auta a nie w punkt centralny ,żeby przy asekuracji HMS'y nie tarły o siebie.


W górnym stanowisku, przy asekuracji z przyrządu nie ma tego problemu.
Przy asekuracji z półwyblinki już by tak było :).
Cytować
0 #17 Piotrek 2019-09-17 13:07
Cytuję DamianG:
Cytuję Maciej:
"Gosia w międzyczasie wpina przyrząd do stanowiska, tak aby asekurować od góry. Czyli wolny HMS w HMS z swojego auta." czy nie powinien być wpięty w punkt centralny?


Cześć Masz rację Maciej. Dzięki za uwagę. Już poprawione


Czy aby na pewno? Na kursie uczono mnie ,że powinno się go wpinać w HMS ze swojego auta a nie w punkt centralny ,żeby przy asekuracji HMS'y nie tarły o siebie.
Cytować
0 #16 Kris 2019-05-21 13:29
Cytuję DamianG:
Cytuję qqq:
Dopiero teraz wypina się z stanowiska i je likwiduje. Podczas wspinania zabiera ze sobą ekspresy. Po dojściu do stanowiska wpina HMS w punkt centralny i autuje się przy pomocy wyblinki].

z jakiego stanowiska? przecież na dole nie ma stanowiska


Ok, trafna uwaga :). Dzięki za info, poprawione


No na dole stanowiska moze i nie ma ale może ktoś asekurował z obciążeniem albo był połączony lonżą z drzewem - to trzeba to wszystko zlikwidować :)
Cytować
0 #15 DamianG 2019-04-02 11:00
Cytuję qqq:
Dopiero teraz wypina się z stanowiska i je likwiduje. Podczas wspinania zabiera ze sobą ekspresy. Po dojściu do stanowiska wpina HMS w punkt centralny i autuje się przy pomocy wyblinki].

z jakiego stanowiska? przecież na dole nie ma stanowiska


Ok, trafna uwaga :). Dzięki za info, poprawione
Cytować
0 #14 qqq 2019-03-26 15:09
Dopiero teraz wypina się z stanowiska i je likwiduje. Podczas wspinania zabiera ze sobą ekspresy. Po dojściu do stanowiska wpina HMS w punkt centralny i autuje się przy pomocy wyblinki].

z jakiego stanowiska? przecież na dole nie ma stanowiska
Cytować
0 #13 DamianG 2018-08-14 17:39
Cytuję Maciej:
"Gosia w międzyczasie wpina przyrząd do stanowiska, tak aby asekurować od góry. Czyli wolny HMS w HMS z swojego auta." czy nie powinien być wpięty w punkt centralny?


Cześć Masz rację Maciej. Dzięki za uwagę. Już poprawione
Cytować
0 #12 Maciej 2018-08-09 16:58
"Gosia w międzyczasie wpina przyrząd do stanowiska, tak aby asekurować od góry. Czyli wolny HMS w HMS z swojego auta." czy nie powinien być wpięty w punkt centralny?
Cytować
0 #11 DamianG 2018-02-21 11:06
Cytuję Wiktor:
co zrobić jeśli przy asekuracji górnej zajdzie potrzeba opuszczenia asekurowanego ?

Hej, wtedy go opuszczamy, zostawiamy albo odcinamy ;).
Tutaj masz opis najbardziej rozsądnego rozwiązania
http://drytooling.com.pl/serwis/art/patenty/2469-autoratownictwo-opuszczanie-partnera-na-gornym-stanowisku
Cytować
+2 #10 Wiktor 2018-02-18 19:52
co zrobić jeśli przy asekuracji górnej zajdzie potrzeba opuszczenia asekurowanego ?
Cytować
0 #9 DamianG 2017-07-26 09:20
Cytuję Wojciech:
Na obrazku jest błąd. Karabinek, w którym jest przyrząd powinien być wpięty tak, by móc bez problemu wypiąć wyblinkę :)


Dzięki za info. Poprawione
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).