Log in
    

Jak skompletować sprzęt skiturowy i freeridowy? - Akcesoria

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Oprócz podstawowego zestawu skiturowego takiego jak narty, buty, wiązania, foki i kijki zazwyczaj będziecie musieli posiadać – dodatkowy – sprzęt, który nie zawsze będzie nam potrzebny. Jednak przy ambitniejszych wycieczkach w terenie wysokogórskim taki sprzęt jak zestaw lawinowy, plecak, raki i czekan będzie podstawą.

Fot. The North Face

Wymieniony poniżej sprzęt kupicie w większości sklepów outdoorowych. W większości nie jest to sprzęt tani (np. lawinowe ABC), ale jego posiadanie może być niezbędne na wysokogórskich skiturach.

Raki, czekan i uprząż

Na trudniejsze wycieczki w alpejskim terenie, będziemy potrzebowali raków i czekana. Raki służą nam do podejścia w terenie zbyt stromym na narty (lub zbyt niebezpiecznym). Czekan ma nam służyć do podpierania się i hamowania naszych upadków.

Jeśli zamierzamy używać raków sporadycznie i tylko w skitu ringu, to warto zainwestować w lekkie raki aluminiowe (np. firmy Camp), gdzie para raków może ważyć około 450 gramów.

Raki XLC 390 firmy Camp, ważące zaledwie 390 gram (para).

Dobrym pomysłem będzie kupno czekana zintegrowanego z łopatą lawinową. Oszczędzamy na wadze styliska łopaty.

Łopatoczekan K2 RESCUE PLUS ICE AXE

Na lodowcu będziemy musieli związać się liną. Na rynku dostępne są bardzo lekkie modele dla skiturowców.

Uprząż Camp Alp 95, ważąca zaledwie 95 gram

Harszle

Przy wiosennym skituringu, gdy często podchodzi się rano po zmrożonej twardej powierzchni, na której foki nie trzymają, są w zasadzie nieodzowne.  Pozwalają bezpiecznie pochodzić po twardym stoku bez niebezpieczeństwa zsunięcia się. Harszle produkowane są do każdego typu wiązań skiturowych, ale pasują tylko do typu, do którego są dedykowane. Kupując dobrze, więc się upewnić czy wybieramy właściwe, bo nawet w ramach jednego producenta są różne modele.

Harszle do systemu Dynafit. Model Dynafit Speed

Lawinowe ABC

Tam gdzie mogą występować lawiny będziemy potrzebować „świętej trójcy” czyli łopaty, sondy i łopaty. Zestaw ten umożliwia „samopomoc” w wypadkach lawinowych, aczkolwiek wymagana jest umiejętność ich używania (można się tego nauczyć na kursach lawinowych).

Sondowanie

Sondowanie. Fot. Jan Wierzejski

Plecak ABS

The North Face Patrol 24 ABS

Ciekawym i bardzo skutecznym rozwiązaniem jest plecak z systemem ABS.  Wraz z rosnącą popularnością jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie jedną z kluczowych kwestii stało się znalezienie rozwiązania, które pozwala uniknąć zasypania przez zwały śniegu. Od kilku lat coraz więcej narciarzy korzysta z systemu ABS składającego się z dwóch poduszek schowanych w plecaku, które po pociągnięciu zawleczki błyskawicznie wypełniają się sprężonym gazem.

Sporo wiedzy uzupełniającej znajdziecie w tym artykule: " Lawinowy ekwipunek".

Plecak

Do skituringu znajdzie się kilka dedykowanych modeli. Od najlżejszych 10-15 litrowych modeli zawodniczych (gdzie liczy się waga), po 35-50 litrowe na wielodniowe skitury.

Kask

Do każdego zjazdu warto mieć kask, który będzie chronił naszą głowę przed urazami, podczas upadku. Kaski do skitu ringu i alpinizmu różnią się (zazwyczaj wagą), od tych dedykowanych narciarstwu zjazdowemu.

Drobiazgi

Niektóre warto mieć, niektóre niekoniecznie. Oceńcie sami ;).

Telefon komórkowy, czołówka, krem z filtrem, okulary, mapa, kompas, mini apteczka, mały zestaw naprawczy

Damian Granowski

Inne części cyklu

Narty

Buty

Wiązania

Foki

Kijki