Log in
    

TOP 10 Światowych Rekordów Snowboardowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ci, którzy z satysfakcją próbowali kiedyś swoich sił na desce, znają uczucie zastrzyku adrenaliny przed zjazdem ze stoku. Dla zapalonych snowboardzistów na stoku nie ma rzeczy niemożliwych. Okazuje się, że te najbardziej spektakularne i mrożące krew w żyłach wyczyny nie należą jedynie do mężczyzn.

Top 10 Światowych rekordów Snowboardowych

1. Najdłuższy skok

Mads Jonsson z Norwegii, który znajduje się na szczycie tabeli opisującej najdłuższe skoki na desce, dokonał rzeczy niebywałej rzucając się z 40 metrów, przeleciał aż 187 metrów przed tym jak wylądował. Zbudowanie specjalnej rampy, wykorzystanej do skoku, zajęło ponad trzy tygodnie. Pozwoliła ona Madsowi na uzyskanie odpowiedniej prędkości niezależnie od armatek śniegowych czy innych sprzętów. Już po dwóch godzinach ćwiczeń, Mads wykonał idealny 360 indy, trafiając prosto do księgi rekordów z jednym z najbardziej imponujących skoków dzisiejszych czasów. Ten wyczyn z pewnością przeniósł snowboard o level wyżej.

2. Największa prędkość rozwinięta na snowboardzie

Każdy snowboardzista wie, że uczucie jazdy z prędkością 80km/h jest trudne do opisania. Wyobraźcie sobie teraz, że zjeżdżacie ze stoku z prędkością 200km/h, a od ziemi dzieli Was tylko deska snowboardowa! Dokonał tego Darren Powell w resorcie Les Arcs drugiego maja 1999 roku, trafiając w ten sposób do księgi rekordów Guinessa.

3. Pierwszy Double Cork

Pośród trików, które stają się coraz bardziej zdumiewające, na uwagę zasługuje Double Cork, pierwszy raz zaprezentowany przez Davida Benedeka w 2006 roku, podczas Air and Style w Monachium. Zapierający dech w piersiach manewr, stał się nowym standardem podczas zawodów snowboardowych. Wszyscy zawodnicy występujący podczas Olimpiady w Vancouver próbowali swoich sił skacząc w ten sposób.

4. Pierwszy Triple Cork

Snowboarding staje się sportem coraz częściej oglądanym i podziwianym. Co za tym idzie, na zawodnikach wraz z większą popularnością, wywierana jest coraz większa presja, by wykonywali coraz to trudniejsze i bardziej efektowne triki, podczas konkurowania między sobą na stoku.
Shaun White wykonywał Doble Corki i podwójne Mctwisty na Olimpiadzie, a potrzeba pokazania czegoś jeszcze bardziej zdumiewającego stałą się nie do ukrycia. Na efekty nie trzeba był długo czekać. Już w 2010 roku Torstein Horgmo dokonał pierwszego na świecie potrójnego Corka, ustanawiając tym samym nowy rekord.

5. Skok z klifu- Światowy Rekord

Jamie Pierre, wielkie nazwisko narciarstwa, wpisał się na listę rekordów, skacząc z klifu o wysokości 75 metrów. To największy wyczyn tego typu, zaraz po Fredzie Syversenie, który spadł z klifu o wysokości 105 metrów.

6. Najwyższy skok

Ten rekord należy do Terje Håkonsena, który zdominował Freestyle snowboarding w latach dziewięćdziesiątych. Ustalił wtedy rekord, podczas kwalifikacji do The Artic Challenge w Oslo, w 2007 roku, skacząc na wysokość 9,8 metra z ćwierć rampy z backside 360.

Top 10 Światowych rekordów snowboardowych

7. Najmłodszy zdobywca medalu

Shaun White, pseudonim „The Flying Tomato (latający pomidor)”, jest jednym z najbardziej utytułowanych i wpływowych zawodników snowboardowej sceny. Zaczynał swoją przygodę w wieku sześcu lat, został profesjonalistą w wieku lat trzynastu i stał się najmłodszym zdobywcą medalu w historii tej dyscypliny. Stało się to podczas Winter X Games w 2003 roku, gdzie zdobył złoty medal.

8. Najwięcej zdobytych medali

Najwięcej wygranych medali spośród wszystkich indywidualnie startujących snowboardzistów zdobyła Barret Christy. Wygrała 10 medali podczas Winter X Games, w latach 1997- 2001, w różnych dyscyplinach powiązanych ze snowboardem. Inspirujące jest to, że tak ważny rekord został ustanowiony przez kobietę.

9. Najdłuższa deska snowboardowa

Większość rekordów skupia się wokół czegoś największego, najszybszego, najbardziej spektakularnego, odnośnie rzeczy które snowboarder może zrobić na swojej desce. Ale co z samą deską? Snowboarder, Butch Brady, wybudował dwuosobową deskę o długości 2 metrów i 81 centymetrów. Jego deska trafiła do księgi rekordów. Brady użył jej, by wraz z Erickiem Sweetem zjechać ze stoku w Jackson Hole Mountain. Dziś, Brady zajmuje się produkowaniem sprzętu w celach edukacyjnych.

10. Największa ilość stóp pionowych przejechanych na snowboardzie w 24 godziny

Record ten należy do Tammy’ego McMinna. Został pobity w 1998 roku w Atlin, w Kanadzie. Tammy, zjeżdzając ze stoku 101 razy przejechał łącznie 305,535 stóp (93124 metrów) w ciągu 24 godzin.

Artykuł przygotowany przez ekipę SnowShop.pl

SnowShop.pl