Log in
    

Narty vs Snowboard

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Narty czy snowboard? – to dylemat wielu amatorów zimowego szaleństwa. Który sport będzie dla nas przyjemniejszy, bezpieczniejszy i pozwoli nam najlepiej wykorzystać czas ferii zimowych? Przyjrzyjcie się, co łączy te dwie dyscypliny i zdecydujcie, który sport bardziej do Was pasuje.

Dla amatorów deskorolki i surfingu

Snowboarding jest sportem, który zakłada jazdę na desce, która jest przyczepiona do nóg jeżdżącego za pomocą pary specjalnych wiązań, połączonych z butami snowboardowymi, mającym na celu ślizganie się w dół stoku pokrytego śniegiem. W pewnym zakresie, jest to sport podobny do narciarstwa. Prawdopodobnie będzie on bardziej odpowiadał amatorom jazdy na deskorolce czy pływania na desce surfingowej - styl poruszania się jest podobny w trzech dyscyplinach.

Snowboarding, został opracowany w latach 60tych, a od 1970 roku zagościł w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat później, w roku 1988, Snowboarding stał się sportem Olimpijskim. Dziś, jest to najszybciej rozwijający się sport zimowy.

Snowboarding na Alasce

Nie takie podobne...

Snowboarding i narciarstwo są podobne na wielu płaszczyznach. Łączy je zastrzyk adrenaliny podczas zjeżdżania, przyjemność ze zdobywania nowych szczytów i czyste, białe szaleństwo na stoku. Kiedy jednak przyjrzymy się tym sportom dokładniej, zauważymy liczne różnice. Jedną z nich jest fakt, że amatorzy snowboardu często przebywają w pozycji siedzącej, muszą też włożyć sporo energii podczas hamowania, by utrzymać równowagę będąc na krawędzi deski. W narciastwie natomiast, hamowanie i utrzymanie równowagi jest łatwiejsze m. in. dzięki pomocy kijków, które przydają się przy skręcaniu czy podchodzeniu pod górę. Snowboarding jest o wiele bezpieczniejszy dla kolan. Badania wskazują, że wypadki na stokach oraz kontuzje kolan o wiele częściej dotykają narciarzy niż snowboardzistów. Snowboard jest jednak o wiele groźniejszy dla nadgarstków niż narty.

W pogoni za prędkością

Jeśli szukamy wyłącznie prędkości na stoku, może nas zaskoczyć, że dając narty i deskę zawodnikom o tych samych atrybutach i doświadczeniu, w tych samych warunkach pogodowych – narciarze potrafią rozwinąć większe prędkości od snowboardzistów.

Zjazd w Alpach

Pierwsze kroki

Podczas nauki jazdy na snowboardzie częściej doświadczamy bólu pleców, a czasami zdarza się nam nawet „jeść śnieg”. Tego etapu niestety nie da się przeskoczyć, jeśli chcemy płynnie poruszać się po stoku i spokojnie wykonywać wszystkie manewry.

Amatorzy obydwu dyscyplin sportu, wskazują jednak na większe trudności przy opanowywaniu narciarstwa niż snowboardingu. Zdecydowana większość uważa, że opanowanie jazdy na snowboardzie zajmuje im mniej czasu niż nauka jazdy na nartach.

Wybór należy do Ciebie

Zarówno snowboarding, jak i narciarstwo to ekscytujące i popularne sporty. Obydwa oferują inne doznania na stoku, więc czy szosujesz na nartach czy na desce, i tak doświadczysz zastrzyku adrenaliny i spotka Cię niezapomniana przygoda. Po takich doświadczeniach, z pewnością z większym entuzjazmem będziesz wypatrywał zimy.

Artykuł przygotowany przez ekipę SnowShop.pl

SnowShop.pl