Logo

Przegląd plecaków do 30 litrów (lato 2016)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas gdy duże lub średniej wielkości trekkingowe „wory” przez większą część roku leżakują w szafach, plecaki o pojemności do 30 litrów są przez nas wykorzystywane praktycznie wszędzie i do wszystkiego. Nic więc dziwnego, że ta grupa produktów jest najliczniejsza – znajdziemy w niej zarówno proste, minimalistyczne modele o cechach uniwersalnych, jak i plecaki o specjalistycznym przeznaczeniu. Możemy wybierać spośród modeli mniejszych, mieszczących zaledwie podstawowy ekwipunek na ściankę, lub sięgnąć po nieco większe plecaki, pozwalające spakować się na ambitną wycieczkę w góry. Wybór jest naprawdę ogromny.

[przyp. - DG: w ramach uzupełnienia zapraszam również do lektury tekstu o wyborze plecaka w góry ;-)]

Objętość

Jedną z bardzo istotnych cech, która rozróżnia plecaki zebrane w naszej prezentacji, jest ich wielkość. Mniejsze modele, o objętości do 20 litrów, pozwalają zmieścić podstawowy sprzęt w skałki (jednak bez liny, którą najczęściej można przytroczyć na zewnątrz) lub ekwipunek na krótką wycieczkę, są też bardzo praktyczne w codziennym zastosowaniu – idealnie nadają się do spakowania laptopa, kilku książek lub ciuchów na trening. Dlatego z tego typu plecakami właściwie nie rozstajemy się przez wszystkie dni tygodnia. Inaczej  sprawa wygląda z modelami o pojemności około 30 litrów. Te są już nieco za duże do codziennego zastosowania (choć to naturalnie rzecz gustu i przyzwyczajeń), a jeśli na dodatek posiadają tradycyjną konstrukcję – jak zaciągany linką i zakrywany klapą otwór – oraz całą masę pasków, linek i innych patencików o specjalistycznym przeznaczeniu, to w miejskich warunkach są po prostu mało praktyczne. Za to w terenie większej pojemności trudno nie docenić, zwłaszcza w tych momentach, gdy musimy mieć przy sobie cieplejsze ciuchy, termos lub kuchenkę turystyczną.

Jeśli poszukujemy plecaka o objętości zapewniającej największą uniwersalność, wydawać się może, że najlepiej wybrać model większy, który można skompresować paskami, gdy nie jest w pełni wypchany. To logiczna decyzja, ale nie wszystko w naszym życiu opiera się na logice – jest jeszcze moda i trudne do pominięcia stereotypy :). 

Przeznaczenie

Specjalizacja ma duży wpływ na wszystkie dziedziny życia. Trend ten nie omija też plecaków – inną konstrukcję i patenty posiada produkt przeznaczony stricte do wspinaczki, a inną ten zaprojektowany z myślą o freeride’owych wyprawach narciarskich albo snowboardowych. Nikogo też nie dziwi, że plecak rowerowy nie przypomina biegowego, a „tobołek” w skały różni się od podobnej wielkości plecaka w góry. Diabeł tkwi w szczegółach, więc dla niektórych dwa lub trzy dodatkowe paski, kieszonka i kilka pętelek w odpowiednich miejscach robią kolosalną różnicę.

Na przeciwnym biegunie znajdują się modele, które cechuje bardziej uniwersalne przeznaczenie. Właściwość tę zyskują one głównie dzięki ograniczeniu specjalistycznych rozwiązań  konstrukcyjnych, a czasami umiejętnie zaprojektowanemu minimalizmowi, który stanowić może dużą zaletę. Dobrym przykładem jest plecak „w ścianę”: odchudzony o wszystkie mniej istotne elementy – jak na przykład grubą wyściółkę pleców, szelek i pasa biodrowego – nie zabiera zbyt wiele miejsca w plecaku trekkingowo-transportowym, natomiast dzięki przemyślanej, prostej konstrukcji zapewnia wystarczającą funkcjonalność podczas wspinaczki lub krótkich wycieczek. 

Konstrukcja

Ważnym elementem konstrukcji plecaków jest system nośny. W przypadku modeli o objętości do 30 litrów, czyli przeznaczonych do dźwigania umiarkowanie ciężkiego bagażu, system nośny z reguły jest prosty i nie posiada regulacji wysokości zawieszenia szelek lub pasa biodrowego. Oczywiście są w tej kwestii wyjątki, które mogą dotyczyć zarówno możliwości pełnej regulacji, jak i dostępności plecaka w kilku rozmiarach (S, M, L, XL).

Kolejną istotną cechą jest rodzaj zapięcia komory głównej. W tych małej i średniej wielkości najczęściej stosowane są dwa rozwiązania: zapięcie na zamek błyskawiczny lub klasyczne, polegające na zaciąganiu linką ze stoperem oblamowania górnego (często połączonego z kominem) dodatkowo zabezpieczonego klapą. Spotyka się też systemy rolowane, które najczęściej zastosowane są w workach lub plecakach wodoszczelnych,  przeznaczonych do sportów wodnych.

Rozwiązania zapewniające wentylację pleców, ramion oraz pasa, w minimalistycznej wersji polegają na zastosowaniu przestrzennej siateczki (3D mesh) lub perforowanej pianki EVA. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach elementy systemu nośnego mające kontakt z plecami są odpowiednio wyprofilowane, tak aby powstały kanały powietrzne umożliwiające odprowadzenie wilgoci, wentylację zapewnia też naciągnięta na stelaż siatka, dystansująca plecak od pleców.

Patenty do troczenia – w zależności od potrzeb przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju pętle, paski lub linki, które umożliwią przymocowanie na zewnątrz plecaka czekana, liny, raków, kasku, ekspresów, kijów teleskopowych, nart, snowboardu lub maty.

Kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne – we wszystkich małych i średnich plecakach standardem jest co najmniej jedna kieszonka na dokumenty, czołówkę, klucze lub inne cenne drobiazgi oraz przegroda na bukłak typu camelbag. Poza tym, w produktach oferowanych na rynku możemy znaleźć wszystko, co jest nam akurat potrzebne: przegrody na sprzęt lawinowy, zewnętrzne kieszenie z siateczki na mokrą odzież, boczne kieszenie na bidony, kieszonki na pasie biodrowym lub szelkach na podręczne drobiazgi itp. 

Trwałość – solidne plecaki zazwyczaj kojarzą się z pancernym, ciężkim materiałem, najlepiej cordurą 1000, zastosowaną we wszystkich newralgicznych miejscach. Współczesne tkaniny są cienkie i lekkie, a mimo tego oferują bardzo wysoką odporność na przetarcia i rozdarcia, całkowicie wystarczającą w przypadku małych i średnich plecaków. Dlatego jeśli zależy nam na długim i bezstresowym użytkowaniu plecaka, to większą uwagę powinniśmy zwrócić na jakość zamków błyskawicznych, klamer i szwów, choć te ostatnie są trudne do sprawdzenia w sposób inny niż empiryczny.

Nieprzemakalność – nowoczesne, poliamidowe lub poliestrowe tkaniny powlekane trwałą warstwą poliuretanu nie sprawiają raczej problemów związanych z przemakaniem. Słabszymi ogniwami mogą okazać się szwy (zazwyczaj zabezpieczone taśmą tekstylną, niezwykle rzadko podklejone w sposób zapewniający pełną szczelność) i zamki błyskawiczne. Dlatego wiele modeli posiada pokrowce, które nieużywane schować można do specjalnej kieszonki w dnie plecaka.

  adidas-plecak-wspinaczkowy.jpg

Adidas / PLECAK WSPINACZKOWY

Przyznać musimy, że plecak ten nie do końca odpowiada wymaganiom naszej prezentacji – 40 litrów pojemności to już inna liga. Jednak, z drugiej strony, jest to bardzo ciekawy model o mocno zdefiniowanym wspinaczkowym przeznaczeniu, niedostępny w mniejszej wersji. Zresztą pierwszy kontakt z produktem o oryginalnej nazwie „plecak wspinaczkowy” wzbudził wątpliwość, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pojemnością 40 litrów – plecak jest bardzo zgrabny i robi wrażenie zdecydowanie mniejszego, niż wskazują na to parametry. Posiada też bardzo ciekawe rozwiązania, jak możliwość dostępu do zawartości na dwa sposoby: poprzez rolowany otwór górny oraz zapinany na zamek panel pleców. Ten ostatni patent jest bardzo praktyczny, ponieważ umożliwia wygodne pakowanie lub rozpakowywanie plecaka położonego płasko tylną częścią na podłożu, bez obawy o zabrudzenie tych fragmentów, które mają kontakt z ubraniem podczas noszenia. Warte uwagi są też szerokie szelki wykonane z siateczki oraz perforowanej pianki o dużej gęstości, anatomicznie ukształtowany pas biodrowy z kieszonką, boczne kieszenie z siateczki, solidne paski kompresyjne, przydatne zwłaszcza do przypinania liny, oraz praktyczny uchwyt do przenoszenia.

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: 100% poliester • Pojemność: 40 l • Cena: 329 zł

aididas-terrex-trail-cross-plecak.jpg

Adidas / TERREX TRAIL CROSS 

 Bardzo zgrabny plecak o wąskim profilu, z dużą liczbą kieszeni oraz przegród. Taka konstrukcja dobrze sprawdza się podczas freeride’u: narciarskiego, snowboardowego lub rowerowego. Potwierdzeniem przeznaczenia tego modelu plecaka jest przegroda na kask, który towarzyszy nam podczas wszelkich „grawitacyjnych” aktywności, za to przeszkadza w trakcie podejść lub podjazdów. Dodatkowe przegrody są świetnym miejscem na rozlokowanie sprzętu lawinowego, wilgotnych ciuchów, bukłaka z napojem lub rowerowych narzędzi, a panel pleców oraz szelki, wykonane z siatki i ażurowej pianki o dużej gęstości, zapewniają tak efektywną wentylację, że z plecakiem tym można nawet biegać. Terrex Trail Cross wykonany jest z lekkich i wytrzymałych materiałów, ma zwężający się ku dołowi kształt, dwie boczne kieszenie z siateczki oraz kieszeń na pasie biodrowym.

Kieszenie i przegrody: 7• Materiał: 100% nylon • Cena: 499 zł

 plecak-deuter-speed-lite-20.jpg

Deuter / SPEED LITE 20

Lekki, zgrabny plecak na górskie wycieczki, w skałki lub do miasta. Nie chce się wierzyć, że ma objętość 20 litrów, bo z wyglądu wydaje się o dobre 5 litrów mniejszy. Charakteryzuje się zwężającym ku dołowi kształtem, co zapewnia dużą swobodę ruchu. To dobra wiadomość zwłaszcza dla narciarzy, rowerzystów i wspinaczy. Dla tych ostatnich wygodnym rozwiązaniem okazuje się możliwość odpięcia paska biodrowego oraz boczne paski pozwalające przytroczyć linę. Tymi samymi paskami można też przypiąć narty, rakiety śnieżne, a nawet snowboard (to jedyny plecak w naszej prezentacji dający taką możliwość). Wewnętrzna przegroda mieści bukłak o maksymalnej pojemności do 3 litrów, natomiast na zewnątrz znajdują się dwie boczne kieszonki z siateczki, świetne do transportu bidonów oraz wyposażona w siateczkę frontowa przegroda na wilgotne ciuchy. Miękko wyściełany system nośny pokryty jest odprowadzającą pot tkaniną 3D Air-Mesh, natomiast ukryty w tunelu elastyczny pręt Delrin w kształcie odwróconej litery U (wykonany z włókna szklanego) pozwala zachować odpowiedni kształt plecaka.

Kieszenie i przegrody: 5 • Materiał: RipStop 210 / HexLite 210 • Pojemność: 20 l • Waga: 530 g • Cena: 279zł

deuter-futura-plecak.jpg

Deuter / FUTURA 26

Klasyczny w kształcie plecak turystyczny, posiadający wydajny system wentylacji pleców Deuter Aircomfort Flexlite System, który składa się ze stelaża wykonanego z elastycznej stali oraz naciągniętej na niego siatki. Dystansuje ona ciało od plecaka, co pozwala zminimalizować pocenie i zapewnia lepszą termoregulację. Futura 26 posiada rzadko spotykane przy tej objętości rozwiązanie: możliwość rozdzielenia głównej komory na dwie przegrody – mniejsza znajduje się na dole plecaka i służyć może do transportu butów lub śpiwora. Imponująca jest też liczba kieszeni i przegród: dwie kieszenie zewnętrzne z dodatkowym materiałem (można je w pełni zapakować, nawet gdy główna komora plecaka jest wypchana), kieszeń zewnętrzna i wewnętrzna w klapie, przegroda na mokrą odzież i na bukłak oraz boczne kieszenie na bidon lub termos. Futura 26 posiada uszyty z jednego kawałka materiału pokrowiec przeciwdeszczowy, który można odpiąć, zapewnia też sporo możliwości przytroczenia ekwipunku na zewnątrz.

Kieszenie i przegrody: 9 • Materiał: Macro Lite 210 / Super-Polytex • Pojemność: 26 l (+ 3 litry w kieszeniach bocznych) • Waga: 1530 g • Cena: 499 zł

 plecak-lafuma-syntez-25.jpg

Lafuma / SYNTEZ 25

Cechą wyróżniającą Suntez 25 jest oryginalny i bardzo prosty w obsłudze system zamykania – zaciągany za pomocą specjalnie poprowadzonej linki otwór główny nakrywa się samoczynnie klapą, przez co plecak dopinamy właściwie jednym ruchem ręki. Równie ciekawie rozwiązana jest też konstrukcja zewnętrznej przegrody z elastycznej siateczki – świetnej do przechowywania wilgotnych ubrań – którą regulujemy za pomocą bocznych pasków kompresyjnych. System nośny EVO Foam Back zastosowany w plecaku o tak małej objętości stanowi wręcz ekskluzywne wyposażenie, które z pewnością należycie docenimy, gdy skromne 25 litrów wypchamy naprawdę ciężkim ekwipunkiem. Uchwyt na czekan lub kije trekkingowe, wygodny uchwyt do przenoszenia usytuowany na klapie, boczne kieszonki z elastycznej siateczki, wewnętrzna kieszeń zapinana na zamek, przegroda na bukłak, pokrowiec przeciwdeszczowy oraz troki znajdujące się pod dnem plecaka – to naprawdę niezły zestaw zalet tego stosunkowo małego plecaka.

Kieszenie i przegrody: 6 • Pojemność: 25 l • Waga: 1050 g • Cena: 420 zł

plecak-lowe-alpine-strike-24.jpg

Lowe Alpine / STRIKE 24

24 litry pojemności, efektywny system wentylacji pleców, wygodnie ukształtowane szelki i fajny wygląd to dobry zestaw powodów, dla których trudno rozstać się z tym plecakiem na co dzień, nie wspominając już o weekendowych eksploracjach. Objętość idealna na sprzęt w skałki – linę można dopiąć na zewnątrz za pomocą bocznych pasków kompresujących – dobrze też sprawdza się podczas jednodniowych wycieczek w góry. W tym wypadku przydatne okazują się pomysłowe patenty o nazwie tip gripper, które umożliwiają wygodne i solidne przypięcie kijów trekkingowych. Panel Air-Contour zmniejsza powierzchnię kontaktu materiału z plecami, zapewniając skuteczną wentylację i doskonałe odprowadzanie wilgoci dzięki zastosowaniu mocno perforowanej pianki i pokrywającej ją siatki. Ciekawie profilowane są też szelki na odcinku barków (wykonane ze spienionego, superlekkiego tworzywa AdaptiveFit), co zapobiega uciskaniu szyi. W dwóch bocznych kieszeniach z elastycznej siateczki zmieścimy bidony. Na lewym pasie naramiennym znajduje się kieszonka, w której schowamy, a jakże, nieodłączną komórkę.

Kieszenie i przegrody: 6 • Materiał: Nylon 6.6 Mini Ripstop • Pojemność: 24 l • Waga: 620 g • Cena: 329,99 zł

 plecak-millet-ubic-30.jpg

Millet / UBIC 30

Uniwersalny, outdoorowy plecak, który dzięki dużej liczbie przemyślanych rozwiązań nadaje się doskonale do letnich i zimowych górskich aktywności. Liczne taśmy, uchwyty oraz innowacyjnym system Variloop pozwalają zamontować – co ciekawe, niemal jednocześnie – narty, kije trekkingowe, rakiety śnieżne, czekan i karimatę. Przyznać trzeba, że Ubic 30 zaskakuje nie tylko możliwościami przypinania sprzętu na zewnątrz. Posiada też wiele rozwiązań niespotykanych w grupie plecaków o pojemności do 30 litrów, jak chociażby oddzielną komorę w dolnej części. Również asymetrycznie zapinana na dwie klamry klapa, zewnętrzne elastyczne kieszenie na zamki czy rozbudowany system nośny Foam Lighter Back sprawiają, że Ubic 30 nadaje się nawet na dwudniową wycieczkę, oczywiście pod warunkiem umiejętnego skompletowania ekwipunku. Plecak posiada pokrowiec przeciwdeszczowy oraz przegrodę na bukłak typu camelback.

Kieszenie i przegrody: 7 • Materiał: nylon 210 D 3 Honey Comb / 420 D HD Oxford / polyester 1200 D • Pojemność: 30 l • Waga: 1018 g • Cena: 550 zł

 plecak-milo-naxxa-30.jpeg

Milo / NAXXA 30

Naxxa 30 to nowość w kolekcji na sezon 2016 – bardzo uniwersalny plecak, który dobrze sprawdzi się zarówno w skałach, na wspinaczce w górach, jak i na wycieczce z rodziną. Posiada zaczep na kije lub czekan, paski kompresyjne, które mogą też służyć do przypięcia maty, liny lub nart, dwie boczne kieszenie z elastycznej siateczki, przegrodę na bukłak, jedną kieszeń na froncie oraz kieszeń wewnętrzną zapinaną na zamek. Bardzo solidne wrażenie robi system nośny, wykonany z elastycznej, formowanej wyściółki P-formula, oraz siateczki 3D. Dobrze wyprofilowany panel pleców i świetnie ukształtowane pasy biodrowe sprawiają, że Naxxa genialnie, jak na produkt z tej grupy plecaków, dopasowuje się do pleców. Jedynym słabym elementem wydaje się być oldschoolowe uszczelnienie otworu na rurkę bukłaka, ale że nie jest to model dla biegaczy lub rowerzystów, nikt tym nie będzie zawiedziony. W dnie schowano kieszonkę z pokrowcem przeciwdeszczowym. 

Kieszenie i przegrody: 3 • Materiał: Midora Pro • Pojemność: 30 l • Waga: 770 g • Cena: 239 zł

plecak-mountain-hardwear-scrambler-30.jpg

Mountain Hardwear / SCRAMBLER 30 OUTDRY 

Tradycyjnej konstrukcji plecak, z zaciąganym linką i zakrywanym klapą zamknięciem. Jego największym atutem jest niemal całkowita nieprzemakalność, solidny i śliski materiał odporny na przetarcia oraz liczne patenty przydatne podczas wspinaczki i skiturów: uchwyty na dziaby, taśma do mocowania liny pod klapą, boczne szpejarki na karabinki lub narty oraz chowany pas. Nieprzemakalność zapewnia konstrukcja OutDry, która wygląda bardzo oryginalnie – wnętrze komory głównej jest w całości zalaminowane wodoszczelną powłoką. Również szwy kieszeni w klapie podklejone zostały taśmą, natomiast wierzch klapy wykonany jest z pancernej, pokrytej tworzywem tkaniny. Ta solidna konstrukcja w trakcie testów zapewniła całkowitą wodoszczelność plecaka wystawionego na działanie deszczu przez 24 godziny. Scrambler posiada też dwie boczne kieszonki na bidony oraz ciekawie usytuowaną przegrodę na bukłak typu camelbak, która znajduje się pomiędzy komorą główną a wentylowanym panelem pleców. 

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: 400D HD Nylon • Pojemność: 30 l • Waga: 770 g • Cena: 460 zł

 plecak-osprey-talon-33.jpg

Osprey / TALON 33

Ten plecak stanowić może spełnienie marzeń wszystkich zakochanych w sprytnych rozwiązaniach oraz przemyślnych patentach. Wyróżnia się też wyrafinowanym wzornictwem i wykończeniem, w którym widać obsesyjną wręcz dbałość o szczegóły. Pierwsze zauroczenie pogłębia się, gdy założymy Talon na plecy. O ile podpasuje nam jego wielkość (oferowany jest w kilku rozmiarach), którą można modyfikować dzięki regulacji wysokości zawieszenia szelek, to na nowo zrozumiemy sens wyświechtanego już pojęcia „dobre dopasowanie”. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w tekście, trudno opisać wszystkie istotne, a czasami również zaskakujące patenty, które posiada ten model. Jedną z cenniejszych jego zalet jest panel pleców Airscape – świetnie wyprofilowany, wykonany z karbowanej, spienionej płyty, zapewnia doskonałą wentylację dzięki naciągniętej siatce (lekko dystansującej plecak od pleców) oraz kanałom powietrznym. Mniejsze i większe kieszenie z siateczki znajdują się niemal dookoła plecaka, pozwalając wygodnie schować telefon, batony, aparat, butelki lub mokre ciuchy. 

Kieszenie i przegrody: 8 • Pojemność: 33 l • Waga: 840 g • Cena: 530 zł

plecak-petzl-but.jpg

Petzl / BUG

Marka zobowiązuje, więc możemy przewidywać, że BUG w odsłonie na sezon 2016 (lżejszy o 45 g) będzie plecakiem o wspinaczkowym rodowodzie. Rzeczywiście, liczne rozwiązania konstrukcyjne – jak regulowane taśmy do podpięcia liny, chowany pasek biodrowy, spód i boki z podwójnego materiału zapewniającego dużą wytrzymałość, kieszonka na przewodnik na plecach, profilowane szelki, oddychający materiał od strony pleców i nieograniczający dostępu do uprzęży krój – pozwalają na wygodny transport sprzętu zarówno w skałkach, jak i podczas wspinaczki wielowyciągowej. Jednak BUG, ze względu na modny wygląd i kompaktowe rozmiary, równie dobrze sprawuje się w codziennym użytkowaniu: wewnętrzną przegrodę w górach przeznaczymy na bukłak z wodą, a w mieście – na laptop, natomiast szeroka kieszeń zewnętrzna idealnie nadaje się na elektroniczne gadżety. Plecak dostępny jest w dwóch modnych, gustownych wersjach kolorystycznych: szarej i pomarańczowej.

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: nylon • Pojemność: 18 l • Waga: 525 g • Cena: 249 zł

plecak-quechua-forclaz-30.jpg

Quechua / FORCLAZ 30 Air

Plecak o klasycznej i nieskomplikowanej konstrukcji: zaciągana na linkę główna komora z kominem, nieregulowana klapa z jedną kieszenią oraz dwie zewnętrzne kieszenie z siateczki. Przy bliższym kontakcie okazuje się jednak, że Forclaz 30 Air posiada wszystko, co pozwala zapewnić wygodne użytkowanie podczas całodziennych wycieczek: można do niego przypiąć kije trekkingowe, karimatę, linę, a nawet czekan. Jednak największą zaletą tego modelu jest bardzo dobra konstrukcja panelu pleców, wyposażonego w system wentylacji Air Cooling. Panel, który usztywnia odpowiednio wyprofilowana płyta, wykonany jest z karbowanej, dość twardej pianki z kanałami i otworami. Zapewnia to skuteczną wentylację, natomiast pokrywająca panel siatka odprowadza wilgoć i gwarantuje miły kontakt ze plecami. Jest jeszcze jedna istotna zaleta, wyróżniająca plecak Forclaz – trwałość, którą potwierdza 10-letnia gwarancja.

Kieszenie i przegrody: 6 • Pojemność: 31 l • Waga: 920 g • Cena: 119,99 zł 

Quechua / FORCLAZ 30 Air+

Nazwa niemal ta sama, co modelu prezentowanego powyżej, jednak mały „plusik” na końcu robi znaczącą różnicę. Pod względem konstrukcji to zupełnie inny plecak. Na pewno nie można go nazwać minimalistycznym. Żeby odkryć wszystkie kieszenie i przegrody, trzeba wytężyć uwagę: dwie elastyczne i zapinane na zamki kieszenie boczne, dwie kieszenie z siateczki na pasie biodrowym, elastyczna, zewnętrzna przegroda na mokre ubrania lub kask, dostępna z zewnątrz przegroda tylna, kieszonka na pokrowiec przeciwdeszczowy, wewnętrzna kieszeń na dokumenty i kieszeń w klapie… Dużo? A to jeszcze nie koniec. Najciekawsze, że Forclaz 30 Air+, poza tradycyjnym, zaciąganym linką zamknięciem, posiada też długi zamek umożliwiający dostęp do pełnej zawartości komory głównej. Równie cenne rozwiązanie znajdziemy od strony pleców – system wentylacji Air Cooling wyposażony w ramę z mocno rozciągniętą siatką, dystansującą panel pleców od ciała. Wysokiej gęstości pianka zastosowana w szelkach i pasie biodrowym posiada perforację zwiększającą przewiewność. Forclaz 30 Air+ posiada 10-letnią gwarancję.

Kieszenie i przegrody: 9 • Pojemność: 30 l • Waga: 1250 g • Cena: 269,99 zł

plecak-regatta-blackfell-25.jpg

Regatta / BLACKFELL 25

Lekki i bardzo wygodny plecak o uniwersalno-outdoorowym zastosowaniu. Jak na swoją dość małą objętość, wyróżnia się dużymi możliwościami regulacji – indywidualnie dopasowywać możemy pas biodrowy oraz szelki, co sprawia, że plecak ten łatwo dostosować do budowy ciała. Wart uwagi jest też system nośny Stream Air, skonstruowany na bazie metalowego stelaża i naciągniętej na niego lekkiej siateczki, zapewniający pełną cyrkulację powietrza przy plecach. Wewnątrz głównej komory znajdziemy przegrodę na bukłak typu camelbak, zamykana na zamek klapa wyposażona jest w kieszeń, a po obu stronach plecaka znajdują się rozciągliwe kieszonki na bidon lub butelkę. System mocowań wykonany z elastycznych linek umożliwiają przypięcie na zewnątrz plecaka dodatkowego ekwipunku, natomiast zabezpieczenie bagażu przed solidną ulewą zapewnia odpinany pokrowiec przeciwdeszczowy.

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: poliester 600D i poliester Hexagon Ripstop • Pojemność: 25 l • Waga: 525 g • Cena: 329 

plecak-regatta-survivor-25.jpg

Regatta / SURVIVOR 25

Klasyczny, kompaktowy plecak zapinany na zamek. Taka konstrukcja zapewnia największą uniwersalność, co sprawia, że Survivor 25 towarzyszyć nam może przez wszystkie dni tygodnia: na co dzień w mieście oraz na wycieczkach w weekendy. Oczywiście, brak wszelkich specjalistycznych patentów ogranicza nieco zastosowanie w określonych, górskich aktywnościach, lecz transportując standardowy skałkowy ekwipunek lub pakując ciepłe ciuchy na całodzienną wycieczkę w Beskidy, nie powinniśmy czuć się zawiedzeni. Wygodny system nośny zapobiega kumulowaniu potu na plecach dzięki odpowiedniej wentylacji, zewnętrzne kieszenie siatkowe oraz ściągacze umożliwiają zabranie dodatkowego sprzętu, a odporny na rozdarcia poliester 600D skutecznie zabezpiecza bagaż przed zamoknięciem.

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: poliester 600D • Pojemność: 25 l • Waga: 525 g • Cena: 129 zł

plecak-salewa-apex-22.jpg

Salewa / APEX 22

Charakterystyczną cechą plecaka Apex jest jego kształt – mocno zwężający się ku dołowi, co pozwala na łatwy i szybki dostęp do sprzętu przypiętego do uprzęży. Jak widać, model ten został zaprojektowany zarówno z myślą o wspinaczce, jak i o szybkim przemieszczaniu się w górach, na przykład w drodze pod ścianę. Plecak ma optymalną pojemność 22 litrów, zapewniającą wystarczająco dużo miejsca na cały niezbędny ekwipunek, a jednocześnie pozwalającą uniknąć nadmiernego obciążenia. Innowacyjny system nośny Contact Fit sprawia, że Apex 22 jest ledwie odczuwalny podczas noszenia – doskonale dopasowuje się do sylwetki użytkownika i pozostaje blisko ciała w neutralnej pozycji, umożliwiającej pełną swobodę ruchów. Funkcjonalna i prosta konstrukcja oferuje wszystkie niezbędne w górach rozwiązania: uchwyty do mocowania czekana lub kijów trekkingowych, wyjmowaną płytę ISB, przegrodę na bukłak wraz wyjściem na rurkę oraz wodoszczelny, wytrzymały zamek.

Kieszenie i przegrody: 2 • Materiał: 100D × 100D Nylon Robic Dynatec, 200D × 200D Nylon Dobby • Pojemność: 22 l • Waga: 580 g (480 g) • Cena: 399,90 zł

plecak-salewa-pure-30.jpg

Salewa / PURE 30

Kompaktowy, a jednocześnie zaskakująco pojemny plecak, zaprojektowany z myślą o górskiej aktywności zarówno latem, jak i zimą. Pure 30 oferuje szereg możliwości rozlokowania specjalistycznego ekwipunku – posiada osobną przegrodę na łopatę i sondę lawinową, kieszeń na bukłak typu camelbak oraz na mapę, systemy do mocowania nart, czekanów lub kijów trekkingowych, a wytrzymałe materiały pozostaną nienaruszone w kontakcie z ostrymi krawędziami. System nośny Contact Fit stabilizuje plecak w neutralnej pozycji, pozwalając na pełną swobodę ruchów. Odczepiany pas biodrowy zapewnia wygodę podczas wspinania i nie koliduje z uprzężą. Pure 30 posiada również wyjmowaną płytę usztywniającą ISB, dzięki czemu może być lżejszy o 250 g.

Kieszenie i przegrody: 5 • Materiał: 100D × 100D Nylon Robic Dynatec, 200D × 200D Nylon Dobby • Pojemność: 30 l • Waga: 1000 g (750 g) • Cena: 599,90 zł

plecak-the-north-face-litus-22.jpg

The North Face / LITUS 22

Litus to uniwersalny i kompaktowy plecak, który wyróżnia się systemem nośnym zapewniającym stabilność oraz dobrą wentylację. Zaprojektowany na wzór trampoliny panel pleców umożliwia doskonały przepływ powietrza i gwarantuje wygodę, zwłaszcza w kontakcie z kręgosłupem. Umiejscowiona na froncie przegroda z elastycznymi wstawkami z siateczki pomieści ciuchy, zwłaszcza wilgotne, natomiast liczne kieszenie – dwie na pasie biodrowym, jedna na drobiazgi, bezpieczna kieszeń wewnętrzna oraz przegroda na bukłak – zapewniają funkcjonalność w transporcie oraz łatwy dostęp do bagażu. Plecak wyposażono w pokrowiec przeciwdeszczowy oraz taśmy pozwalające przymocować dodatkowy ekwipunek lub skompresować komorę główną.

Kieszenie i przegrody: 7 • Pojemność: 22 l • Waga: S/M 822 g; L/XL 850 g • Cena: 349 zł

plecak-the-north-face-kuhtai-24.jpg 

The North Face / KUHTAI 24

Lekki i uniwersalny plecak przeznaczony na jednodniowe górskie wycieczki. Plecy NextVent wykonane są z wysokiej gęstości pianki, która tworzy karbowane panele, rozdzielone kanałami powietrznymi. Całość pokrywa miła w dotyku siateczka, zapewniająca efektywną wentylację. Plecak posiada przegrodę na bukłak typu camelbak, profilowane szelki z segmentami wykonanymi z perforowanej pianki, wyściełany pas biodrowy, uchwyt do mocowania kijów trekkingowych lub czekana oraz pokrowiec przeciwdeszczowy.

Kieszenie i przegrody: 6 • Pojemność: 24 l • Waga: 709 g • Cena: 299 zł

   plecak-thule-stir-15.jpg

Thule / STIR 15

Plecak Stir 15 wyróżnia się wyrafinowanym minimalizmem. To taka nowoczesna, gustowna wersja „horolezki”, której możemy używać równie dobrze podczas krótkiej wycieczki, wspinaczki, jazdy na rowerze, biegania, jak i codziennych obowiązków… Zwłaszcza w mieście, gdzie zapewnia właścicielowi dobre samopoczucie, dzięki swojej dyskretnej elegancji: czysta forma, efektowne materiały i harmonijne dobrane kolory to coś, co broni się w każdej sytuacji. Nas jednak interesuje outdoorowa funkcjonalność. Minimalizm konstrukcji, poza oryginalnym wyglądem, zapewnia też uniwersalne właściwości. Dlatego Stir 15 sprawdza się dobrze niemal podczas każdej aktywności, zwłaszcza tej w rodzaju light & fast, podczas której dźwigamy minimalną ilość lekkiego sprzętu. W trakcie intensywnego wysiłku docenimy szelki wykonane z siateczki oraz panel pleców z tkaniny odprowadzającej wilgoć. Przydatny okaże się również otwór na rurkę i umiejscowiony wewnątrz zaczep na bukłak. Ciekawie rozwiązany jest system zamknięcia, zaciągany linką i częściowo zawijany, co zapewnia ochronę zawartości plecaka przed deszczem.

Kieszenie i przegrody: 1 • Materiał: Elastin coated 210D Robic / 70D Nylon • Pojemność: 15 l • Waga: 335 g • Cena: 199 zł

plecak-thule-stir-20.jpg

Thule / STIR 20

Większy zaledwie o 5 litrów brat opisanego powyżej „malucha” jest już innym plecakiem. Wprawdzie cechą wyróżniającą nadal pozostaje prosta estetyka, jednak w tym przypadku minimalizm jest rozsądnie poskromiony – Stir 20 posiada dwie boczne kieszenie, doskonale nadające się na duże bidony, wewnętrzną przegrodę na bukłak (jest też dyskretnie schowany otwór na rurkę), kieszonkę na dokumenty oraz przegrodę dostępną z zewnątrz. Stir 20 oferuje także więcej możliwości przytroczenia ekwipunku: jest uchwyt na kije lub czekan, można przypiąć matę. Największą jednak różnicę stanowi panel pleców oraz szelki. W konstrukcji tych elementów zastosowano ażurową piankę o dużej gęstości, która zabezpiecza plecy przed kontaktem z twardym ekwipunkiem, natomiast na jednym z pasów naramiennych znajduje się kieszonka z elastycznej siateczki, która mimo niewielkich rozmiarów pomieści smartfona.

Kieszenie i przegrody: 6 • Materiał: Elastin coated 210D Robic / 70D Nylon • Pojemność: 20 l • Waga: 500 g • Cena: 399 zł

Źródło tekstu: goryonline.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski