Kiedy należy wymienić stary kask wspinaczkowy?
Via ferrata w Arco. Fot. Damian Granowski

Kiedy należy wymienić stary kask wspinaczkowy?

Po kilku latach przyszedł czas na wymianę wysłużonego kasku Black Diamond Half Dome na coś nowego i lekkiego. Wybór padł na nowość ze stajni Climbing Technology, kask Orion. Przy okazji nasunął mi się pomysł na krótki tekst o tym kiedy należy wymienić kask wspinaczkowy, w sumie dość istotny element naszego sprzętu.

Btw - wyborze kasku wspinaczkowego szerzej rozpisałem się tutaj: Jaki kask wspinaczkowy wybrać?

Mój stary kask wspinaczkowy to wysłużony hybrydowy Black Diamond Half Dome, który kupowany był z myślą o wspinaniu górskim (letnim i zimowym). Jest to pancerny, wygodny i nie lekki (340 g dla rozmiaru M/L) kask. Ogólnie przez dobre 5 lat sprawował mi się super. Lekki zgrzyt pojawił się, gdy pianka wewnątrz odlepiła się i nie mogłem wykombinować jak przylepić ją z powrotem. O ile mając kask na głowie trzymała się dobrze, tak podczas transportu lubiła sobie polatać po kasku (lub plecaku). Finalnie niektóre fragmenty tej pianki popękały i trzeba było rozglądnąć się za czymś nowym.

W przeciągu tych 10 lat mojego wspinania upowszechniły się lekkie kaski piankowe (z powłoką z poliwęglanu), więc naturalnym wyborem był właśnie taki. Kilka razy wspinałem się w pożyczonym i pomimo tego, że będą one mniej trwałe niż taki pancer BD Half Dome, to jednak lekkość noszenia na głowie jest nie do pogardzenia. Kask Climbing Technology Orion* używam go od kilku tygodni i ponad 100 gram mniej na głowie robi różnice.

kask-wspinaczkowy-climbing-technology-orion.jpg

Kask CT Orion. Fot. dg

Nie chcę tu opisywać tego kasku (na to przyjdzie jeszcze czas) i wracam do meritum artykułu.

Przesłanki do wymiany kasku wspinaczkowego

Uszkodzenie kasku

Tutaj sprawa jest na pozór jasna. Jeśli mieliśmy w nim wypadek / spadł na niego kamień, gdzie od razu widać, że kask jest uszkodzony (pęknięta powłoka) to kask leci do kasacji. Mogą być inne przesłanki i pozwalam sobie wkleić fragment z instrukcji kasku Climbing Technology.

Uwaga! W wyniku silnego uderzenia może dojść do powstania uszkodzeń wewnętrznych w kasku, niewidocznych dla gołego oka, które mogą zredukować znacznie siłę pochłaniania i wytrzymałość kasku: w związku z tym należy koniecznie wymienić kask po każdym mocnym uderzeniu.

Oczywiście kaski są przystosowane do wielu – lekkich – uderzeń, więc podchodźmy zdroworozsądkowo do takich zdarzeń. Kask to około 200-300 zł, a nasza głowa jest bezcenna (przynajmniej z naszej perspektywy), więc nie warto oszczędzać.

Epicki lot zakończony mlaśnięciem o ścianę to nie jedyny sposób na uszkodzenie kasku. Czasem wystarczy, że kask stoczy się po zboczu i uderzy o kamień lub... wasza ciężka dupa. Na kaskach nie można siadać (zwłaszcza jeśli będą ułożone bokiem). Trzeba też zwrócić na nie uwagę podczas transportu. Patrz fragment z instrukcji obsługi:

Uwaga! Zgodnie ze standardami bezpieczeństwa, na podstawie których kask został skonstruowany, kask może ulec uszkodzeniu, jeżeli zostanie poddany dużym naciskom. W związku z powyższym należy unikać: prowokowania celowych uderzeń pod żadnym pozorem; stosowania kasku do siedzenia; zgniatania kasku wewnątrz wypełnionego plecaka.

Jeszcze zamieszczam fragment dotyczący kontroli kasku, który może zwrócić Wam uwagę, na to co może się zepsuć w kasku.

KONTROLE. Przed każdym zastosowaniem kasku, należy sprawdzić: czy na skorupie zewnętrznej nie ma pęknięć, znaków zużycia, oznak oparzeń lub zmian koloru na powierzchni, czy taśmy i pasy są nienaruszone i czy nie ma na nich oznak nacięć, spalenia, otarcia lub zaciągnięć; czy pas obwodu głowy i odnośne mocowanie są nienaruszone i nie zawierają oznak uszkodzeń; czy regulacja obwodu głowy, separatory regulacyjne podbródkowe przód-tył i zapięcia, jak i mocowania podbródkowe są nienaruszone i nie zawierają oznak uszkodzeń.

SKS

Starość to nie tylko twój problem. Sprzęt też się starzeje. Przykładowo promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na elementy z tworzyw sztucznych. W necie dotarłem do informacji, że kask należy wycofać z użycia jeśli od dnia produkcji upłynęło 10 lat (nawet jeśli nie był używany). Kask udaje się na emeryturę jeśli był używany przez 5 lat. Jeśli jesteście dobrzy z matmy to wyliczycie, że nie warto kupować kasku, którego data produkcji jest starsza niż 5 lat.

Przeczytaj instrukcję obsługi, bo producent twojego kasku może podawać inne wartości czasowe.

Kask należy przechowywać w chłodnym i wentylowanym pomieszczeniu z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, źródeł ciepła i promieni UV. Uwaga! Nie należy pozostawiać kasku w samochodzie ani w żadnym innym miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych.

Kaski zostały opracowane do stosowania w normalnych warunkach klimatycznych, w którym może funkcjonować człowiek (temperatura stosowania mieści się pomiędzy -20°C e +50°).

Nalepki, lakiery, itp.

Wszystkie nalepki, ciekawe napisy mogą mieć skutki uboczne. Nie demonizowałbym, że nalepka spowoduje, że w tym miejscu kask pęknie, ale coś może być na rzeczy. Patrz fragment instrukcji poniżej.

OSTRZEŻENIA. Nie stosować i unikać lakierów, rozpuszczalników, nalepek, substancji korozyjnych, samoprzylepnych etykiet lub innych produktów, które mogą zawierać substancje mogące zmienić właściwości fizyczne kasku. Nawet, jeżeli uszkodzenia nie będą widoczne od razu, siła pochłaniania uderzeń przez kask może być gorsza.

Nieznana historia użytkowania

Idziemy na wspin i pod ścianą znajdujemy całkiem ładny kask. Myjemy go z brudu, pyłu, krwi i na allegro (opis w stylu: parę razy używany kask na ściance). Resztę dopowiedz sobie sam :-) i nie kupuj sprzętu z niepewnego źródła.

Podsumowując - szkoda ryzykować i warto raz na kilka lat wymienić kask na nowy. Być może nowy, lekki, ładny kask, którego nie czuć na głowie sprawi, że będziecie częściej się w nim wspinać.

Przydatne linki:

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy? Poradnik firmy Petzl

Konserwacja sprzętu wspinaczkowego

* - Jestem wspierany przez polskiego dystrybutora Climbing Technology (Snap Outdoor), więc wybór nowego kasku był taki nie inny ;), aczkolwiek myślę, że nawet gdybym nie był, to Orion mógłby być moim wyborem.

Powiązane artykuły