Log in
    

Petzl - ważne informacja o wsporniku GRIPREST

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wspornik GriprestFirma Petzl informuje, że w niektórych przypadkach system ustawiania pozycji wspornika GRIPREST (element, o który opiera się ręką, znajdujący się na dole uchwytu czekana) w czekanach  U21 2 i ERGO U22 (wersja 2010) może się rozregulować i nie pozostawać w wybranej pozycji.

Ten problem dotyczy czekanów NOMIC i ERGO o numerach seryjnych od 10208 do 10329 oraz wszystkich wsporników GRIPREST (U21 GR2). Nie dotyczy nowych czekanów QUARK oraz starszych wersji NOMIC, QUARK oraz QUARK ERGO.

u21_2_nomic_smallU19_focus_griprest_smallu22_ergo_0_small
Od lewej: Nomic U21 2, wspornik Griprest, Ergo U22

Po dyskusjach z użytkownikami oraz testach w laboratorium udało nam się ustalić, że GRIPRREST może się rozregulować na skutek siły działającej do wewnątrz. W takiej sytuacji zęby mechanizmu regulującego mogą zostać uszkodzone (patrz zdjęcie). Jeżeli uszkodzenie nastąpi - użytkownik nie będzie mógł ustawić wspornika GRIPREST w pożądanej pozycji (ustawienie w pozycji S, M lub L "nie trzyma").

griprest-4639_macro_smalla Wspornik Griprest
Od lewej: Nieuszkodzone zęby mechanizmu regulującego Griprest, a po prawej uszkodzone.


Ten problem nie stwarza zagrożenia dla użytkownika, ma tylko wpływ na regulację wspornika GRIPREST i jego ustawienie w odpowiedniej pozycji. Ta usterka jest objęta gwarancją Petzl.

Petzl opracował metodę wzmocnienia wspornika GRIPREST, która polega na zamocowaniu na stałe wspornika w wybranej pozycji (S, M, L).  Naprawa może być wykonana w serwisie Petzl, w najszybszym możliwym czasie, by przerwa w Waszym sezonie wspinaczkowym była jak najkrótsza. Ponieważ to rozwiązanie eliminuje możliwość regulacji wspornika, wymienimy Wasze czekany na poprawioną wersję NOMIC lub ERGO, gdy tylko będą dostępne w jesieni 2011.

Procedura gwarancyjna

Osoby posiadające uszkodzone czekany NOMIC lub ERGO lub mające wątpliwości co trwałości systemu regulacyjnego wspornika GRIPREST zachęcamy do kontaktu z dystrybutorem Petzl w swoim kraju lub do zwrotu czekanów do sklepu, w którym zostały kupione, by otrzymać więcej informacji o procedurze gwarancyjnej.


Dziękujemy wszystkim użytkownikom, którzy zwrócili nam uwagę na zaistniały problem.


Pragniemy również przeprosić za wszelkie niedogodności, jakie mogła spowodować zaistniała sytuacja.

Paul Petzl (Prezes), Romain Lécot (Dyrektor Generalny) i cały zespół Petzl.

Dodatkowe informacje dotyczące prawidłowego użycia wspornika GRIPREST

Podczas analizy problemu wspornika GRIPREST, zdaliśmy sobie sprawę , że niektóre osoby źle zrozumiały jak należy prawidłowo używać GRIPREST. W niektórych sytuacjach wspinacze przekładają linę przez wspornik GRIPREST podczas osadzania śrub lodowych lub wieszają się za kolucho uprzęży, żeby odpocząć chwilę w trudnym terenie. GRIPREST nie został przewidziany do użycia w taki sposób i może się urwać.


Wytrzymałość wspornika GRIPREST wynosi 150 daN (150 kg). Przekładając linę przez wspornik, bardzo łatwo można przekroczyć tą wartość dzięki "efektowi bloczka".


Przykład: osoba ważąca 70 kg wywrze na GRIPREST dwukrotność tego ciężaru (140 kg), gdy wisi na linie. Jeżeli uwzględni się ciężar ubrania, butów, sprzętu wspinaczkowo oraz delikatne obciążanie dynamiczne - całkowita siła przekroczy wytrzymałość wspornika GRIPREST.


GRIPREST wytrzymuje ciężar ciała użytkownika, gdy dłoń opiera się o wspornik.  Każde inne użycie jest niedozwolone. Jeżeli potrzebujecie użyć czekana do odpoczynku, należy do tego celu wpiąć karabinek w otwór znajdujący się tuż nad wspornikiem GRIPREST.

petzl-zle-uzycie

Źródło: petzl.pl