Logo

Jaka bluza / softshell w góry?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bluza to bardzo ważna część ekwipunku w góry. Poniżej kilka słów o tym jaką wybrać latem i zimą. Dodam, że w obu przypadkach wybór jest zbliżony

Bluza w góry

Idealnie jeśli jest lekka i ciepła, Dopasowana i jednocześnie nie krępująca ruchów. Na zimniejsze / wietrzne dni można rozważyć wzięcie bluzy z Softshellem/windstoperem. Raczej lepiej, żeby miała solidny kaptur, który możemy założyć na lub pod kask. Rękawy powinny być nieco dłuższe, tak aby podczas podnoszenia rąk nie podwijały się (ew. aby plecy nie odsłaniały się).

 

Bluza Shadow Jacket firmy TNF

 

Moim ostatnim odkryciem jest bluza Cortina z materiału Stretch firmy Montano. Lekka, nieprzyzwoicie ciepła. Dodatkowo z kapturem, który zastąpił mi niejednokrotnie czapkę.

Bluza Cortina ma również ciekawy patent. Wcięcie na kciuka, dzięki czemu możemy rękawy możemy nałożyć na dłonie. Będzie to pewna namiastka rękawiczek.

Zwracamy oczywiście uwagę na takie detale, czy bluza/kurtka ma dobre zamki. Przykładowo YKK, chociaż nie zdziwiłbym się gdyby czołowi producenci bali użyć się innych zamków, ze względu na możliwy spadek sprzedaży ;). Warto też aby do kieszenie były wyprofilowane pod kątem używania z uprzężą. Jestem zwolennikiem dodatkowej, małej kieszeni na piersi, gdzie możemy schować aparat fotograficzny, lub komórkę.

Ściągacze w bluzie. Najlepiej jeden na dole, drugi przy kapturze.

Bluza w góry na zimę

Według mnie dobra bluza na zimę, powinna posiadać takie cechy jak: ciepła, z kapturem, rozpinany zamek na długość, kieszeń (min 1, max 3), lekka, wytrzymała, oddychająca, nie krępująca ruchów.

Zdecydowanie niech to nie będzie bawełna, lecz syntetyk. Sporo firm outdoorowych ma w swojej ofercie np. z Powerstrechu, lub materiału Polartec (kafelkowata struktura).

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski