Logo

Porady na temat kupowania butów w góry

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na rynku outdoorowym znajdziesz setki modeli butów w góry (lato i zima, jak i parusezonowe). Wybranie konkretnego modelu buta górskiego może przyprawić o ból głowy. Z myślą o czytelnikach przygotowałem całkiem spory poradnik na temat doboru butów górskich: "Jakie buty wybrać w góry. Od trekkingu po alpinizm" - polecam najpierw przeczytać tamten artykuł, a dopiero później przejść do tego. Druga część tego artykułu zawiera już konkretne porady dla kupujących swoje pierwsze - i nie tylko - buty górskie.

ostry szczyt damian granowski

Autor w Tatrach (w tle Ostry Szczyt). Fot. Andrzej Marcisz

Porady dla kupujących buty górskie na lato i zimę

Obuwie musi przede wszystkim być dobrze dopasowane i tutaj nie ma znaczenia marka. Wybrałbym obuwie droższe/tańsze w zależności od tego czy dobrze leżą. Idź na zakupy do specjalistycznego sklepu (albo chociaż tam je dopasuj), jeśli nie jesteś pewien jaki rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni. Zimowe buty górskie nie są również tanie, więc kupuj rozsądnie. Tutaj znajdziesz porady apropo kupowania butów przez internet.

Buty to zakup na lata. Nie warto na nich oszczędzać, ani też nie przepłacać. Za buty z segmentu lato-trekking kupisz w miarę dobre buty w cenach ok. 300-500 zł. Im bardziej sprofilowany but tym cena może być większa (np. dwuwarstwowy do wielodniowych wspinaczek będzie kosztował ok. 2000 zł).

Godne polecania marki to (kolejność alfabetyczna): adidas, AKU, La Sportiva, Scarpa, The North Face

Unikaj hipermarketowych marek i butów z segmentu "miejski outdoor". Czyli takich, które wyglądają outdoorowo, ale ich jakość na pierwszy rzut oka różni się od topowych. Owszem na krótkie wycieczki i łażenie po łąkach będą ok. Piszę tutaj jednak o bardziej wymagającym terenie, jakim są np. Tatry.

Jeśli planujesz chodzić zimą po górach to buty muszą być za kostkę i co najmniej dość sztywne aby przypiąć do nich raki koszykowe.

Musi mieć dobrą podeszwę. Chyba najlepsza, a na pewno najbardziej popularna jest podeszwa z Vibramu. Włoska firma od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w ich produkcji i wypuszcza bardzo dobry produkty.

Skóra czy Goretex? Kwestia uznaniowa. Latem wystarczą buty skórzane, zimą goretex zdecydowanie jest już bardziej przydatny.

Pochodź w butach po sklepie. Zobacz jak będą się sprawować w różnych skarpetkach (weź swoje ze sobą). Jeśli poczujesz, że chociaż trochę uwierają, to poszukaj czegoś innego. Stopy w ciągu dnia "puchną", więc dobrze dopasowywać buty wieczorem.

Koniecznie załóż obydwa buty i pochodź po schodach lub stromej powierzchni, załóż cięższy plecak, sprawdź, czy buty są stabilne i dobrze trzymają kostkę pod obciążeniem. Zwróć szczególną uwagę, czy nie obcierają pięt.

Nie kupuj zbyt małych, bo z dodatkową parą skarpetek mogą być zbyt ciasne.

Sugerowałbym kupno butów z gumowym otokiem nad podeszwą. Są dzięki temu trwalsze.

Firmy w większości przypadków posiadają w ofercie buty na jedno kopyta, czyli np. wąskie lub szerokie.  Przykładowo mając wąską stopę zwróć uwagę na takie firmy jak: Scarpa, La Sportiva, Dynafit. Przy szerokiej stopie dobrym wyborem może być Garmont, Meindl, Hangwag. Często jeśli pasuje ci jeden model z danej firmy, to domniemuję, że kolejne też będą dobre. Ogólnie sprawdź jednak wszystkie modele dostępne w danym sklepie.

Artykuły internetowe / literatura warta przeczytania

Jakie buty wybrać w góry. Od trekkingu po alpinizm

Ubiór na letnie wypady w góry (wspinaczka, trekking np. w Tatrach)

Jak ubrać się w góry zimą na wspinanie, trekking lub skitury?

Porady apropo kupowania butów przez internet

Buty wspinaczkowe - kilka porad na temat ich doboru

Poradnik kupna butów trekkingowych (firmy Hangwag)

Checklista outdoorowa - listy sprzętu na wspinanie, trekking, skitury

Jak skompletować sprzęt skiturowy? - Buty

Konserwacja obuwia trekkingowego

100 Porad Gór 1 tom

Góry. Wolność i Przygoda

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski