Log in
    

Spodnie trekkingowo-wspinaczkowe

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy zauważyliście, że spodnie trekkingowo-wspinaczkowe stanowią tę skromną część górskiej garderoby, wobec której nie mamy szczególnych wymagań? Raptem kilka standardowych życzeń... Wystarczy, żeby były wygodne, trwałe i funkcjonalne. Przy okazji powinny też zapewniać swobodę ruchu, komfort w upalne dni i ochronę przed chłodem w rześkie wieczory, skutecznie odprowadzać pot, blokować wiatr oraz umożliwiać schowanie niezbędnych drobiazgów w licznych kieszeniach. Co oczywiste, muszą też świetnie wyglądać i wyróżniać się jakimś szalonym kolorem... na przykład czarnym.

Przyp. DG - Swego czasu wrzuciłem artykuł o wyborze spodni w góry, wart przeczytania, jako uzupełnienie ;).

Ta uboga lista życzeń naturalnie nie wyczerpuje wszystkich możliwości, jakie mogą nam zaświtać podczas przygotowań do mniejszej bądź większej górskiej wyprawy. Użyteczne właściwości można by długo mnożyć, jednak warto się zastanowić, czy wszystkie są nam potrzebne w jednym produkcie. Ciężko bowiem o uniwersalność w sytuacji, gdy przydatne skądinąd cechy mogą się wzajemnie wykluczać – z doświadczenia dobrze wiemy, że grubsza tkanina oferująca komfort cieplny w chłodniejszych warunkach z pewnością nie zapewni optymalnej termoregulacji w słoneczny dzień. A skoro na górną część ciała zakładamy odzież odpowiednio przystosowaną do pogody, dół również powinien podlegać tym samym, choć nieco uproszczonym zasadom. Ustalmy więc priorytety – czego powinniśmy oczekiwać od spodni w góry?

WYTRZYMAŁOŚĆ

To zrozumiałe, że spodnie przeznaczone do szorowania po skale lub przedzierania się przez krzaki w dzikiej, górskiej głuszy muszą być trwałe. Czy jednak musi to oznaczać specjalnie wzmocnienia, na przykład panele

Super wytrzymałych materiałów, zastosowane na kolanach i siedzeniu? Wyglądają bojowo, to fakt, ale czy są niezbędne? Trudno odpowiedzieć z przekonaniem, ponieważ jak do tej pory nie udało mi się przetrzeć lub rozerwać ani jednej pary górskich lub wspinaczkowych spodni nieposiadających tak solidnego zabezpieczenia. Jeśli jednak w planach mamy epicką przygodę, tego typu dodatkowe wzmocnienia nie zaszkodzą. Na pewno mniej wątpliwości wzbudzają wzmocnienia umiejscowione po wewnętrznych stronach nogawek, które są bardzo przydatne, jeśli zamierzamy używać raków. W przeciwieństwie do współczesnych tkanin, zazwyczaj gwarantujących odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, słaby punkt spodni stanowić mogą szwy. Ich trwałość trudno jednak ocenić podczas zakupów, możemy jedynie sprawdzić, czy wykonane są fachowo: powinny być w miarę płaskie, w niektórych przypadkach mogą być zabezpieczone taśmą lub nawet zgrzewane.

WYGODA

Bujając w obłokach życzeń, możemy oczekiwać, że spodnie w góry powinny okazać się naszą „drugą skórą”. Cóż to oznacza? Że o portkach możemy zapomnieć – jednak nie podczas pakowania, a noszenia ich na sobie. Określenia „portki” użyłem nieprzypadkowo, ponieważ tę część przyodziewku górale zmieniali rzadko i niechętnie, co oznacza, że góralskie portki musiały posiadać zaskakująco dużo zalet, których obecnie poszukujemy :).

Jeśli chodzi o wygodę, spodnie trekkingowo-wspinaczkowe na pewno nie mogąograniczać ruchów, uwierać, zsuwać się z bioder lub zahaczać o przeszkody terenowe. Spełnienie większości z tych warunków gwarantują elastyczne tkaniny oraz odpowiedni krój – profilowane kolana, tak zwane kliny w newralgicznych miejscach i dobre dopasowanie do sylwetki. W niektórych modelach elastyczne są wyłącznie panele zastosowane w miejscach wymagających większej mobilności, jednak gros oferty stanowią spodnie w całości wykonane z tkanin posiadających domieszkę rozciągliwych włókien.

NIEPRZEWIEWNOŚĆ I NIEPRZEMAKALNOŚĆ

Dotarliśmy do cech, które wzbudzają największe kontrowersje – czy spodnie w góry powinny zapewniać nie przewiewność i nieprzemakalność? Wydawać by się mogło, że muszą, ponieważ góry to nieprzewidywalne żywioły, przed którymi należy solidnie się zabezpieczyć, zawierzając zdrowie jakiejś membranie albo przynajmniej softshellowi. Pojawia się jednak pytanie, na ile skuteczna będzie termoregulacja podczas intensywnej aktywności, na dodatek w warunkach, które dalekie są od załamania pogody? Może jednak lepiej wybrać model z tkaniny, która przed wiatrem i wodą chroni w umiarkowanym stopniu? Posiadającej wprawdzie właściwości hydrofobowe, lecz przede wszystkim zapewniającej skuteczną oddychalność? W razie fatalnej pogody na takie spodnie można założyć cienką, za to całkowicie nieprzemakalną i nieprzewiewaną warstwę z membraną, co może okazać się znacznie efektywniejsze niż próba stosowania jednych spodni „do wszystkiego”. Planując akcje w miejscach lub o porach roku gwarantujących stałą ekspozycję na chłodny wiatr, warto wyposażyć się jednak w spodnie z tkaniny typu softshell – podobnie jak w przypadku pozostałych elementów odzieży, właściwy dobór spodni zależy od dominujących warunków, w których przyjdzie nam działać.

PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA

Kieszenie – to coś, co zawsze się przydaje i nigdy nie ma ich za wiele. Oczywiście w granicach rozsądku. Dwie kieszenie na dłonie, jedna zapinana na udzie lub dwie na portfel i telefon, jedna tylna z zamkiem – to praktyczny standard. Zbyt duże kieszenie typu „bojówki” na udach nie są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ obciążone podczas intensywnego ruchu przemieszczają się wraz z nogawkami. Rozpinane na zamki doły nogawek to dobry pomysł, umożliwiający wygodne dopasowanie spodni do cholewek butów. Wysokie rozcięcie może też ułatwić założenie spodni bez ściągania butów – pod warunkiem oczywiście, że te ostatnie nie są potwornie ubłocone. W pewnym stopniu wspomaga również wentylację. W przypadku spodni wspinaczkowych ważne jest takie rozmieszczenie kieszeni – przynajmniej niektórych – aby nie kolidowały z uprzężą i żeby można było dostać się do nich bez problemu. Przydatne są wszelkie patenty umożliwiające regulację spodni w pasie (tasiemki, elastyczne wstawki) bez potrzeby stosowania klasycznego paska, który, uciskany przez uprząż wspinaczkową, może powodować dyskomfort.

KOLOR

„Możesz otrzymać spodnie w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to czarny” – stwierdził kiedyś Henry Ford, choć prawdopodobnie miał na myśli samochód. Ta złota myśl jest jednak nadzwyczaj żywotna, i nie chodzi o ograniczoną ofertę producentów, tylko o nasze mało urozmaicone oczekiwania. Jak się okazuje, w przypadku męskiej części populacji, spodnie czarne lub w bardzo ciemnych barwach: grafitowe, granatowe etc. posiadają magiczną moc przyciągania, ponieważ decyduje się na nie około 80–90% klientów. Producenci i sklepy nie chcą ryzykować, więc w praktyce spodnie w odważnych kolorach lądują na wystawach, aby przykuć wzrok, natomiast na półkach znajdziemy najczęściej modele w „bezpiecznych” barwach. Być może jest to spowodowane naszymi dążeniami do kupowania produktów jak najbardziej uniwersalnych, bo w ciemnych spodniach można spokojnie wyskoczyć do miasta, natomiast w przypadku kanarkowych nie zawsze jest to oczywiste. Jednak dla chcącego nic trudnego, więc jeśli pragniemy wyróżnić się z tłumu, z pewnością znajdziemy odpowiadający nam produkt.

terrex_tech.jpg

Adidas TERREX Techrock M
Spodnie uszyte są z dwóch rodzajów tkanin: górna przednia część, strefa pod kolanami oraz kliny (w kroku i w pasie) wykonane są z lekkiej i elastycznej we wszystkich kierunkach tkaniny o splocie płaskim, co zapewnia dużą swobodę ruchu i doskonałą oddychalność. W strefach wymagających so­lid­nej ochrony zas­tosowano nato­miast nieco mniej elastyczną, za to bardzo wytrzymałą tkaninę o splocie podwójnym. Taka konstrukcja za­pew­nia dużą mobilność i możliwość wszech­stronnego wykorzystania – model ten doskonale sprawdza się od wiosny po jesień.
W zimowych lub wysokogórskich warunkach pewne ograniczenie może stanowić brak wzmocnień chroniących materiał przed kontaktem z rakami oraz niewielka wiatroszczelność. Impregnacja DWR skutecznie „zrzuca” z powierzchni tkaniny krople deszczu lub śnieg, a jeśli przy większych opadach spodnie jednak przemokną, to właściwości materiału gwarantują szybkie ich schnięcie. Zapinane na zamek dolne części nogawek ułatwiają założenie i dopasowanie spodni do cholewek butów.
Technologie: impregnacja DWR, ochrona UPF 50+ • Kieszenie: 4 • Cena:  649 zł

ht.jpg 

Adidas HT PACK P
Model ten jest dobrym przykładem tego, że minimalizm może stanowić dużą zaletę i w wielu przypadkach całkowicie zaspokaja nasze oczekiwania. Oczywiście zachowując zdroworozsądkowe proporcje, bo spodnie HT Pack nie zapewnią komfortu podczas załamania pogody na czterotysięczniku, mogą też słabo wypaść w kontakcie z rakami. Jednak w najczęściej spotykanych, interesujących nas dziedzinach, jak wspinanie czy turystyka od wiosny do jesieni, spodnie te sprawdzą się nadzwyczaj dobrze, co będzie głównie zasługą bardzo elastycznego we wszystkich kierunkach materiału oraz klasycznego, nieograniczającego swobody ruchu kroju. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest regulacja w pasie, oparta wyłącznie na elastycznej taśmie i tasiemce – spodnie nie są rozpinane, a mimo tego posiadają rozporek na zamek. Niezapinane są również boczne kieszenie na dłonie, natomiast kieszeń na udzie zabezpieczona jest zamkiem.
Technologie: ochrona UPF 50+ • Kieszenie: 3 • Cena:  299 zł millet_track.jpg

MILLET TRACK
Spodnie idealne na trudne warunki, panujące w wysokich górach w okresie od jesieni do wiosny. Wykonane zostały z grubego, trójwarstwowego laminatu typu softshell, wyposażonego w membranę i polarową wyściółkę. Wewnątrz nogawek znajdują się mankiety przeciwśnieżne wykończone silikonową taśmą oraz wyposażone w haczyk umożliwiający zaczepienie o sznurowadła obuwia. Ciekawie rozwiązany jest sposób zapięcia w pasie: dla pewności zastosowano dwie napy, co uniemożliwia przypadkowe rozpięcie spodni i postawienie nas w krępującej sytuacji :). Dwie kieszenie boczne i jedna tylna stanowią niezbędne minimum. Doły nogawek po wewnętrznej stronie wzmocnione są panelami z niezwykle trwałej tkaniny, zabezpieczającej je przed zniszczeniem na skutek kontaktu z rakami, natomiast boczne zamki umożliwiają wygodne dopasowanie nogawek do cholewek butów.
Technologie: softshell z membraną Element Shield Activ (8000 mm/5000 g) • Kieszenie: 3 • Waga: 690 g • Cena:

630 zł

 montano_el_cap.jpg

MONTANO EL CAP SINGTEX
Całoroczne spodnie wspinaczkowe, przeznaczone do używania w różnorodnych warunkach – lekkie, wygodne i wytrzymałe. Uszyte są z bezmembranowego materiału Soft Shell Singtex, który zapewnia skuteczną oddychalność, dobrą trwałość oraz bardzo wysoką odporność na wiatr (98%) i wilgoć. Oferuje też optymalny komfort termiczny w dość szerokim zakresie warunków pogodowych. Dopracowany krój, klin wszyty w kroku oraz profilowane kolana zapewniają swobodę ruchów w każdej górskiej sytuacji. El Cap posiadają rozpinane nogawki oraz pasek z klamrą wysokiej jakości. Spodnie wyposażone są w dwie boczne, otwarte kieszenie oraz jedną zasuwaną na zamek.
Technologie: Soft Shell Singtex • Kieszenie: 3 • Cena:  369 zł

Inne spodnie znajdziecie na goryonline.com.