Z Buriacji pod Tatry

Potomkowie Polaków zesłanych na Syberię gościli 5 listopada w Tatrzańskim Parku Narodowym

Mieszkają w Buriacji, ponad 200 km od granicy z Mongolią. Są 4. i 5. pokoleniem Polaków zesłanych w głąb carskiej Rosji. Autonomia Polaków w Ułan Ude powstała w 1993 roku. – Zaczynaliśmy od odrodzenia języka polskiego. Później założyliśmy szkołę, gdzie dodatkowo odbywają się zajęcia z polskiej kultury i historii – twierdzi Maria Iwanowa, prezes Narodowościowo-Kulturalny Autonomii Polaków w Ułan Ude „Nadzieja”. – Na spotkania zapraszamy osoby, które jeszcze z przekazów swoich rodziców czy dziadków pamiętają dawne czasy. Realizujemy też program pod nazwą „Bliżej Ojczyzny”. Jest to letnia szkoła, do której uczęszcza młodzież z całej Syberii i centralnej Rosji – dodaje.
Polacy, skupieni w grupie „Nadzieja”, organizują też rozmaite imprezy oraz konferencje międzynarodowe z udziałem naukowców z różnych miast Rosji i Polski. Tworzą archiwum pt. „Polacy w Buriacji”. 10 lat temu rozpoczęli wydawać kwartalnik, w którym zamieszczają rozmaite materiały dotyczące Polaków w Buriacji, a także informacje z Polski.
Do Domu Polskiego w Ułan Ude zapisanych jest ok. 400 osób i oficjalnie tyle liczy buriacka Polonia. Przy Autonomii Polaków powstały młodzieżowe zespoły – wokalny i taneczny. Część członków zespołu gościła w Polsce i swój repertuar zaprezentowali przed pracownikami TPN. – Od kilku lat zapraszamy różnych artystów z Polski, m.in. gościł u nas Teatr Ludowy z Krakowa. Organizujemy koncerty jazzowe, organowe, a także Dni Kultury Polskiej i Tydzień Polskiego Kina. Chcemy propagować polską kulturę na Syberii – zapewnia Maria Iwanowa.

więcej czytaj na stronie tygodnika podhalańskiego

Buriacja – republika autonomiczna, któa wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Leży na obszarze Syberii Wschodniej (Zabajkale). Największymi i najważniejszymi miastami są Najważniejsze miasta to Ułan Ude, Babuszkin. Kraj w dużej części jest górzysty. Najwyższym szczytem jest Munku Sardyk (3491 m n.p.m.) i leży w paśmie Sajanu Wschodniego.

Powiązane artykuły

Podsumowanie sezonu letniego 2023 w Tatrach

Podsumowanie sezonu letniego 2023 w Tatrach

Podsumowanie sezonu zimowego 2022/23 w Tatrach

Podsumowanie sezonu zimowego 2022/23 w Tatrach

Wielka Korona Tatr