Log in
    

Czwórka i dziewiątka - zaawansowane techniki drytoolingu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gdy w drytoolingu natraficie na mocne przewieszenie, lub dach z słabymi stopniami (lub ich brakiem) to obowiązkowo będziecie się musieli nauczyć dwóch najbardziej spektakularnych pozycji w tym sporcie. Mowa tutaj o Yaniro (figure of 4, czwórka) i "dziewiątce".

Robert Jasper na Ironman. Fot. Kadr z filmu

Obie figury to już zabawa dla zaawansowanych, z mocno rozbudowaną siłą w łapach :-) Techniki te czasem możemy zastosować również w wspinaniu klasycznym gdy wisimy na chwytach i nie mamy stopni.

UWAGA :-) w sezonie zimowym 2012/2013 modne stały się drytoolowe przejścia bez czwórek i dziewiątek. W skrócie niektórzy wspinacze uważają, że drytool z 4. i 9. to "małpi gaj", polegający na zginaniu buły od chwytu do chwytu. Cóż osobiście nie neguję tych technik (wszakże we wspinaczce klasycznej występują). Trzeba przyznać, że na drogach w dachu wspinanie bez tych technik angażuje o wiele bardziej mięśnie brzucha, korpusu i jest... po prostu trudniej, oraz bardziej finezyjnie :-).

tony yaniro chouca buoux

Czwórka została wymyślona przez świetnego wspinacza skalnego, Tony'ego Yaniro. Na zdjęciu używa tej techniki na drodze Chouca 8a+ w Buoux (1986 lub 1987) we Francji. Fot gaetanraymond.wordpress.com

Czwórka (Yaniro)

W tej figurze, wisząc na jednej ręce przykładowo prawej, zakładamy za nią lewą nogę, dzięki czemu możemy odciążyć lewą rekę i sięgnąć do kolejnego chwytu. W tej technice dodatkowo stopę lewej nogi możemy włożyć pod kolano prawej nogi, dzięki czemu uzyskamy efekt dźwigni.

Analogicznie robimy gdy wisimy na lewej ręce, wtedy za rękę zakładamy prawą nogę.

Aby wydostać się z czwórki musisz unieść nogę i cofnąć ją z powrotem, lub jeśli istnieje taka możliwość to puścić rękę, opuścić nogę i złapać ponownie dziabkę (uważajcie aby podczas tego manewru wam nie wypadła)

Idealnie poćwiczyć tą technikę na drążku, lub panelu zanim zastosujemy ją w skale. Zwłaszcza mając na nogach raki ;)

Plusy i minusy tej techniki

+ Nie ogranicza nas brak stopni

+ obciąża chwyt dokładnie w dół i redukuje kiwanie się dziabki

- przy wpince, ciągnąc za linę, możemy zostać obróceni, jeśli asekurant nie wydał odpowiednio dużo luzu. Warto wcześniej wolną nogą zahaczyć o cokolwiek, aby to uniemożliwić.

Dziewiątka

Dziewiątka jest trochę trudniejsza, ponieważ przykładowo za prawę rękę zakładamy prawą nogę! Ułatwia szybkie przejście do kolejnego przechwytu, bez zmiany ustawienia ciała.

Kiedy używamy yaniro, a kiedy dziewiątki?

Wszystko zależy od sytuacji gdzie chcemy sięgnąć. Mając opanowane te dwie techniki jesteśmy w stanie wisząc na jednej dziabce sięgnąć drugą dziabką w każdym kierunku. Oczywiście wszystko zależy, którą nogę założymy za rękę.

Przykładowo wisząc na lewej ręce, zakładam prawą (Yaniro), dzięki czemu mogę sięgnąć prawą dziabką w prawo z lekkim odchylenie w plecy (na zewnątrz). Jeśli zrobię na lewej ręce dziewiątkę, to sięgnę prawą dziabką w prawo, lecz z lekkim odchyleniem w bok i do moich nóg (do wewnątrz.

Aby zobrazować powyższe wywody idealnym wyjściem będzie parę filmików instruktażowych ;)

100 Porad Gór (porady Krzyśka Rychlika)

Trening Markusa Bendlera

Szerokie wykorzystanie ww. technik podczas zawodów w Bustemi

Robert Jasper na Ironman D/M 14+

Michał Król podczas tryoola 2013

Gdzie w Polsce możemy przetestować te techniki?

Jaskinia w Strzegowej jest do tego idealnym miejscem. Konkretnie droga Demone Liebe ;) W naszym topo znajdziecieh również filmik z przejścia tej drogi.

Damian Granowski