Log in
    

Reinhold Messner w Zakopanem!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Reinhold Messner zdobywca Korony Himalajów w Polsce!To będzie wielka gratka dla miłośników gór. Gościem Dni Lajtowych, które w tym roku odbedą się w Zakopanem będzie słynny himalaista, pierwszy zdobywca wszystkich ośmiotysięczników Reinhold Messner. Między 12-14 listopada w Zakopanem w hotelu Nosalowy Dwór po raz 11. rozpoczną się Dni Lajtowe organizowane przez Polski Klub Alpejski.

Program XI Dni Lajtowych

Impreza już wiele razy gościła największe krajowe jak i zagraniczne sławy światowego alpinizmu. Jednak żadna z nich nie może równać się z Reinholdem Messnerem, który będzie największą gwiazdą 11. Dni Lajtowych.

Reinhold Messner na Dniach Lajtowych

 

Pierwszy zdobywca korony Himalajów, najbardziej znany alpinista świata, pisarz, fotograf oraz podróżnik pojawi się w Polsce.

Pochodzący z Południowego Tyrolu Messner po raz pierwszy zapisał się historii światowej eksploracji w 1978 r. kiedy to jako pierwszy człowiek na ziemi zdobył Mount Everest bez tlenu, co wówczas uważane było za niemożliwe. Jego największym i najsłynniejszym dokonaniem było jednak pierwsze zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum – Koronę Himalajów (drugim zdobywcą był Polak, Jerzy Kukuczka). Na wszystkie wierzchołki wszedł bez użycia tlenu w stylu alpejskim - korzystając z minimalnej ilości sprzętu i redukując ilość obozów do minimum.

Reinhold Messner należy do jednych z największych podróżników XX wieku. Oprócz dokonań alpejskich do jego osiągnięć należy dodać także przemierzenie pieszo Antarktydy, Grenlandii, Tybetu oraz największych piaskowych pustyni kuli ziemskiej, w tym Takla Makan i Gobi. Jest znany także z poszukiwania Yeti i podjęcia próby wyjaśnienia tajemnicy Człowieka Śniegu. W latach 1999-2004 był posłem do Parlamentu Europejskiego w Grupie Zieloni.

Reinhol Messner Portret

Impreza to nie tylko okazja do poznania najlepszych krajowych i światowych alpinistów, ale przede wszystkich dobra zabawa dla wszystkich, którzy kochają góry – podkreśla Bogusław Magrel, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego – Dni Lajtowe uświetnią dwa koncerty, pokazy filmów i zdjęć z wypraw w najbardziej niedostępne zakątki świata. Jestem przekonany, że i w tym roku odwiedzi nas wielu amatorów górskich przygód z całej Polski.


Dalsza część artykułu na stronie Tygodnika Podhalańskiego